Հայաստանում ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ դրամի փոխարժեքը մեկ ամսում աճել է 1.6%-ով, մեկ տարում՝ 4.7%-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի սպառողական և արտարժույթի շուկաներում 2020թ. նոյեմբերին հոկտեմբերի համեմատ արձանագրվել է գների և ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքի, համապատասխանաբար, 1.3% և 1.6% հավելաճ (ԱՄՆ դոլարն արժևորվել է):
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից, 2020թ. նոյեմբերին 2019թ. դեկտեմբերի համեմատ հանրապետությունում գրանցվել է սպառողական գների և ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքի 0.3% և 4.5% հավելաճ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում սպառողական գները և ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքը նվազել են 0.5% և 1.6%-ով: 2020թ. նոյեմբերին ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի միջին հաշվարկային փոխարժեքը կազմել է 499.6 դրամ, ինչը 4.7%-ով բարձր է 2019թ. նոյեմբերի համապատասխան ցուցանիշից (477.1 դրամ):

Курс драма по соотношению к доллару США в Армении за месяц вырос на 1,6%, за год - на 4,7%
На потребительском и валютном рынках Армении в ноябре 2020 года по сравнению с октябрем был зафиксирован рост цен и расчетного курса армянского драма по отношению к доллару США на 1.3% и 1.6% соответственно. Как стало известно «Арменпресс» из Статистического комитета Республики Армения, в ноябре 2020 года по сравнению с декабрем 2019 года в Армении зарегистрирован рост потребительских цен и расчетного курса армянского драма по соотношению к доллару США на 0.3% и 4.5 %.
За тот же период прошлого года потребительские цены и расчетный курс армянского драма по соотношению к доллару США снизились на 0,5% и 1,6%. В ноябре 2020 г. средний расчетный курс армянского драма к доллару США составил 499,6 драма, что на 4,7% выше показателя аналогичного периода 2019 года  (477.1 драмов).