Կիեւում Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի հուշ-ձեռնարկ է կայացել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի մայրաքաղաքի հայկական խաչքարի մոտ դեկտեմբերի 9-ին առաջին անգամ կայացավ հուշ-ձեռնարկ՝ նվիրված Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվան։ Այս օրը հռչակվել է ՄԱԿ-ի կողմից 2015 թվականին՝ Հայաստանի Հանրապետության նախաձեռնությամբ։
1948 թվականին, նույն օրը, իրավագետ Ռաֆայել Լեմկինի ջանքերով, որը նաև «ցեղասպանություն» եզրույթի հեղինակն է, ընդունվել է «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին» ՄԱԿ-ի կոնվենցիան:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ինչպես հայտնում է AnalitikaUA.net-ը, հուշ-ձեռնարկը տերունական աղոթքով բացել է Ուկրաինայի հայոց թեմի առաջնորդ՝ Գերաշնորհ Տ. Մարկոս եպիսկոպոս Հովհաննիսյանը։ «Ուկրաինահայության հոգևոր առաջնորդը խոսեց նաև դեկտեմբերի 9-ի խորհրդի, դրա՝ ամբողջ աշխարհի համար մեծ նշանակության մասին։
Այնուհետև ելույթով հանդես եկավ Ուկրաինայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը, ով ներկայացրեց ՄԱԿ-ի Կոնվենցիայի ընդունման պատմությունը և նշանակությունը, որն արդիական է նաև Արցախի նկատմամբ ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի համատեքստում։
Դեսպանի առաջարկով ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Հայոց ցեղասպանության, 1988թ․ Սպիտակի երկրաշարժի և Արցախյան երկու պարերազմներում զոհված հայորդիների և հայ ժողովրդի բարեկամների հիշատակը։
Սրբազան Հայրն առաջարկեց, որպեսզի դեկտեմբերի 9-ի ձեռնարկները պարբերական դառնան։ Նա նաև շնորհակալություն հայտնեց գործարար Արայիկ Խաչատրյանին՝ չորս տարի առաջ Կիևի կենտրոնում գեղաքանդակ խաչքարը տեղադրելու համար։
Միջոցառմանը մասնակցեցին Ուկրաինայի հայերի միության փոխնախագահ Դավիթ Մկրտչյանը, մի խումբ ուկրաինահայեր և ուկրաինացի բարեկամներ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

В Киеве состоялось мероприятие по случаю Международного дня памяти жертв преступления геноцида
У Армянского Хачкара в центре столицы Украины 9-го декабря прошло памятное мероприятие, посвященное Международному дню памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления. Этот день был объявлен таковым ООН в 2015 году по инициативе Республики Армения.
В тот же день 1948 года усилиями известного правоведа Рафаэля Лемкина, который является также автором термина «геноцид», была принята Конвенция ООН о предупреждении преступления геноцида и наказании за него.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на AnalitikaUA.net, памятное мероприятие открыл Предстоятель Армянской епархии Украины Преосвященный Епископ Маркос Оганесян. Духовный лидер украинских армян также рассказал о символизме 9 декабря, его большом значении для всего мира.
Затем выступил Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Армения в Украине Тигран Сейранян, который представил историю принятия Конвенции ООН, значение которой также актуально в контексте азербайджано-турецкой агрессии против Арцаха.
По предложению посла собравшиеся почтили минутой молчания память жертв Геноцида армян, Спитакском землетрясения 1988 года, армянах и друзей армянского народа, погибших в двух арцахских войнах.
Его Святейшество предложил сделать памятные мероприятия 9 декабря регулярными. Он также поблагодарил бизнесмена Араика Хачатряна за установление в центре Киева орнаментированного хачкара.