Մեկնարկել է «Ավրորա» համայնք նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հայտարարում է «Ավրորա» համայնք նոր ծրագրի մասին, որը մշակվել է «Ավրորայի» մարդասիրական ու գործընկերային համայնքի եւ դրա ազդեցության մանրակրկիտ ուսումնասիրությունից հետո:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին IDeA հիմնադրամի հանրային կապերի բաժնից, «Ավրորա» համայնքը կմիավորի եւ կաջակցի անձնազոհ անհատներին ամբողջ աշխարհից, որոնք թեժ կետերում զբաղված են կենսական նշանակության գործունեությամբ:
Մինչեւ ծրագրի մեկնարկն ստեղծվել է մանրամասն հարցաշար «Ավրորա» համայնքի պոտենցիալ անդամների համար, որպեսզի հստակ լիներ, որ նրանք լիովին համապատասխանում են նախագծի պահանջներին: «Ավրորան» մտադիր է ակտիվորեն աջակցել համայնքի անդամներին՝ կապ ստեղծելով նրանց միջեւ՝ ըստ գործունեության ոլորտի, խրախուսելով գիտելիքի փոխանակումը, ինչպես նաեւ առաջ մղելով նրանց գործունեությունն իր իսկ հարթակներով:
Այս նոր նախագիծը կակտիվացնի նաեւ նախաձեռնության կապերը համաշխարհային մարդասերների հետ՝ ներգրավելու փորձագետների, բանախոսների եւ հետաքրքրված մարդկանց, որոնք ակտիվորեն մասնակցում են նախաձեռնության բազմաթիվ նախագծերի, այդ թվում՝ Aurora Dialogues քննարկումներին եւ Արցախի մարդասիրական օգնության  նախաձեռնությանը, ինչպես նաեւ համաշխարհային ավելի ընդարձակ ծրագրի, որի միջոցով տարածաշրջան են հրավիրվում մարդասիրության ոլորտի առաջատարները:
«Տարիների ընթացքում «Ավրորան» ստեղծել է անձնվեր մարդասերների այս հիանալի ցանցը, որոնցից յուրաքանչյուրն իր աշխատանքով շոշափելի փոփոխություն է բերում: Մարդ, որի աշխատանքը մեծապես շահել է «Ավրորայի» աջակցությունից, ես ավելի քան որգեւորված եմ այս նոր՝ «Ավրորա» համայնք նախագծով, որը կմիավորի եւ կքաջալերի նույն նպատակին ծառայող մարդկանց՝ օգնելով նրանց առավելագույնի հասցնել իրենց ազդեցությունը»,- ասաց 2017 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, Սուդանի «Գթության մայր»  հիվանդանոցի ղեկավար եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ բժիշկ Թոմ Քաթինան:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, որը վերափոխում է այս փորձառությունը համաշխարհային շարժման: Մեկնարկելով Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման օրը՝ «Ավրորա» համայնք  նախագծի հիմնական նպատակն է խթան դառնալ փոփոխությունների համար եւ առցանց խմբերի, գործընկերների եւ փորձագետների կողմից իրականացվող դասընթացների, համապատասխան բովանդակության, Aurora Dialogues քննարկումներում եւ «Ավրորայի» այլ նախաձեռնություններում  ներգրավելու միջոցով զորակցել նրանց, ինչպես նաեւ առաջ մղել նրանց մարդասիրական աշխատանքն «Ավրորայի» մեդիա հարթակներով:
««Ավրորա» համայնք ծրագրի շնորհիվ ինձ նման ակտիվիստները հնարավորություն կունենան համաշխարհային մակարդակով շփվելու փորձագետների եւ մերօրյա հերոսների՝ համախոհների լայն շրջանակի հետ, սովորելու, կիսվելու եւ փոխանակվելու գիտելիքով ու տեղեկատվությամբ: Ես անհամբեր սպասում եմ, որ այն ավելի կայուն կերպով կամրապնդի եւ կխթանի իմ աշխատանքը՝ զորացնելու կանանց եւ երիտասարդներին»,- նկատեց Վարքի եւ գիտելիքի փոխակերպման ասոցիացիայի (ABKT) գործադիր տնօրեն եւ «Ավրորա» համայնքի անդամ Շադ Բեգումը:
«Ավրորա» համայնք նախագիծը հնարավորություն կտա  հինգ տարիների ընթացքում «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության շուրջ համախմբված մարդասերներին ավելի ակտիվ համագործակցել, համատեղ լուծումներ գտնել այն խնդիրներին, որոնց նրանք առնչվում են առօրյայում՝ գենդերային հավասարությունից եւ մարդու իրավունքների ոտնահարումից մինչեւ որակյալ կրթություն, երեխաների պաշտպանություն, խաղաղություն եւ արդարություն:

Aurora Community program launched globally
YEREVAN, DECEMBER 9, ARMENPRESS. The Aurora Humanitarian Initiative has launched its new program, the Aurora Community, designed after the careful evaluation of Aurora’s humanitarian network and its main causes, the IDeA Foundation told Armenpress.
The Aurora Community program will bring together and support selfless individuals from across the globe doing vital work on the local level.
Before the program went live, a comprehensive questionnaire had been created for potential members of the Aurora Community to ensure that it would best meet their real needs. Aurora plans to actively support the program members by connecting them with each other in accordance with their area of intervention, encouraging them to exchange their knowledge, and promoting their activities on its own channels. This new program will also activate the Initiative’s ties with international humanitarians and will become an important tool for Aurora to continue engaging relevant experts, speakers and stakeholders who actively contribute to the Initiative’s numerous projects, including the Aurora Dialogues and the humanitarian relief program for Artsakh and its broader international program to bring world humanitarian leaders to the region.
“Over the years, Aurora has created this incredible network of committed humanitarians making a tangible change on the ground. As someone whose cause has greatly benefitted from Aurora’s support, I couldn’t be more excited about the new Aurora Community program that will bring together and empower individuals with similar goals to help them maximize their impact,” said 2017 Aurora Prize Laureate Dr. Tom Catena, Medical Director of the Mother Mercy Hospital in Sudan and Chair of the Aurora Humanitarian Initiative.
The Aurora Humanitarian Initiative was founded on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors and is transforming this experience into a global movement. Launched on the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide, the main goal of the Aurora Community program is to serve as a catalyzer for future change and empower ground-level humanitarians through online groups, peer-to-peer learning, expert-led workshops, curated content, engagement at Aurora Dialogues or Aurora’s other programs, as well as promoting their humanitarian causes through Aurora’s media channels.
“Thanks to the Aurora Community Program, activists like myself will have the opportunity to interact, learn, share and exchange knowledge and information with a wide range of experts and like-minded modern-day-heroes at a global level. I’m looking forward for it to strengthen and expedite my work for women and youth empowerment on a more sustainable basis,” said Shad Begum, Executive Director of Association for Behaviour and Knowledge Transformation (ABKT) and member of the Aurora Community.
By addressing real, on-the-ground challenges, members of the Aurora Community provide a second chance to those who need it the most. As the Aurora Humanitarian Initiative marks its fifth anniversary, the Aurora Community program will give exceptional modern-day heroes an opportunity to use Aurora’s humanitarian network, established over the years, to advance their causes ranging from gender equality and human rights violations to quality education, child protection, and peace and justice.