Թուրքիան պետք է դուրս բերի իր ԶՈՒ անձնակազմն ու ահաբեկիչներին ԼՂ հակամարտության գոտուց. Այվազյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը անհրաժեշտություն է տեսնում, որ Թուրքիան դուրս բերի իր զինված ուժերի անձնակազմը և ահաբեկչական խմբավորումները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտուց և ընդհանրապես Հարավային Կովկասից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Այվազյանն ասաց դեկտեմբերի 7-ին ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ճեպազրույցի ընթացքում:
«Թուրքիան՝ որպես Արցախի ժողովրդի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի գլխավոր հրահրիչ և ոգեշնչող այսօր էլ շարունակում է վարել տարածաշրջանի համար կործանարար քաղաքականություն: Դա պարտավորեցնում է միջազգային հանրությանը գործի դնել բոլոր հնարավոր լծակները` ստիպելու համար Թուրքիային զերծ մնալ ցանկացած գործողություններից, որոնք կարող են էլ ավելի սրել լարվածությունը: Թուրքիան պետք է դուրս բերի իր զինված ուժերի անձնակազմը և նրա հետ փոխկապակցված զինյալ ահաբեկչական խմբավորումները ԼՂ հակամարտության գոտուց և ընդհանրապես Հարավային Կովկասից»,- ասաց Այվազյանը:
ՀՀ արտգործնախարարը նշեց, որ դեռևս չկան օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների դուրսբերման հստակ ազդակներ:
«Ընդհակառակը՝ առկա են հավաստի տեղեկություններ այն մասին, որ Ադրբեջանը ծրագրում է ընդլայնել զինյալ ահաբեկիչների և վարձկանների տարածման աշխարհագրությունը և նրանցով վերաբնակեցնել Արցախի օկուպացված շրջանները»,- նշեց Արա Այվազյանը:
Սեպտեմբերի 27-ից մինչև նոյեմբերի 10-ը Ադրբեջանն Արցախի դեմ լայնածավալ պատերազմ էր սանձազերծել Թուրքիայի և վարձկան-ահաբեկիչների աջակցությամբ:

Turkey should withdraw its troops and terrorists from NK conflict zone – Armenian FM
YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS. Armenian Foreign Minister Ara Aivazian says Turkey should withdraw its troops and terrorist groups from the Nagorno Karabakh conflict zone and the South Caucasus in general.
“Turkey as the main instigator and inspirer of the Azerbaijani aggression against the people of Artsakh today as well continues running a destructive policy for the region. This obliges the international community to take all possible actions to force Turkey to refrain from any activities which could further escalate the tension. Turkey should withdraw the staff of its armed forces and the armed terrorist groups from the Nagorno Karabakh conflict zone and the South Caucasus in general”, the Armenian FM said during a joint press conference with Russian Foreign Minister Sergei Lavrov in Moscow.
The Armenian FM said there are still no concrete signs of the withdrawal of the foreign armed terrorists.
“Quite the contrary, there are confirmed reports that Azerbaijan is planning to expand the geography of spreading armed terrorists and mercenaries and populate the occupied regions of Artsakh with them”, Ara Aivazian said.
Azerbaijan has unleashed a large-scale war against Artsakh from September 27 to November 10 with the direct support and participation of Turkey and foreign mercenary-terrorists.