Թուրքիան պետք է դուրս բերի իր ԶՈՒ անձնակազմն ու ահաբեկիչներին ԼՂ հակամարտության գոտուց. Այվազյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը անհրաժեշտություն է տեսնում, որ Թուրքիան դուրս բերի իր զինված ուժերի անձնակազմը և ահաբեկչական խմբավորումները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտուց և ընդհանրապես Հարավային Կովկասից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Այվազյանն ասաց դեկտեմբերի 7-ին ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ճեպազրույցի ընթացքում:
«Թուրքիան՝ որպես Արցախի ժողովրդի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի գլխավոր հրահրիչ և ոգեշնչող այսօր էլ շարունակում է վարել տարածաշրջանի համար կործանարար քաղաքականություն: Դա պարտավորեցնում է միջազգային հանրությանը գործի դնել բոլոր հնարավոր լծակները` ստիպելու համար Թուրքիային զերծ մնալ ցանկացած գործողություններից, որոնք կարող են էլ ավելի սրել լարվածությունը: Թուրքիան պետք է դուրս բերի իր զինված ուժերի անձնակազմը և նրա հետ փոխկապակցված զինյալ ահաբեկչական խմբավորումները ԼՂ հակամարտության գոտուց և ընդհանրապես Հարավային Կովկասից»,- ասաց Այվազյանը:
ՀՀ արտգործնախարարը նշեց, որ դեռևս չկան օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների դուրսբերման հստակ ազդակներ:
«Ընդհակառակը՝ առկա են հավաստի տեղեկություններ այն մասին, որ Ադրբեջանը ծրագրում է ընդլայնել զինյալ ահաբեկիչների և վարձկանների տարածման աշխարհագրությունը և նրանցով վերաբնակեցնել Արցախի օկուպացված շրջանները»,- նշեց Արա Այվազյանը:
Սեպտեմբերի 27-ից մինչև նոյեմբերի 10-ը Ադրբեջանն Արցախի դեմ լայնածավալ պատերազմ էր սանձազերծել Թուրքիայի և վարձկան-ահաբեկիչների աջակցությամբ:

Турция должна вывести свои вооруженные силы и террористов из зоны карабахского конфликта: Айвазян
Министр иностранных дел Республики Армения Ара Айвазян видит необходимость вывода Турцией своих вооруженных сил, террористических группировок из зоны нагорно-карабахского конфликта и Южного Кавказа в целом. Как сообщает «Арменпресс», Айвазян сказал об этом 7 декабря в ходе совместного брифинга с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым.
“Турция, как главный зачинщик и подстрекатель азербайджанской агрессии против народа Арцаха, в регионе продолжает проводить деструктивную политику. Это обязывает международное сообщество использовать все возможные рычаги, чтобы заставить Турцию воздерживаться от любых действий, способных обострять напряженность. Турция должна вывести личный состав своих вооруженных сил и связанные с ними вооруженные террористические группировки из зоны карабахского конфликта и вообще из Южного Кавказа”, - сказал Айвазян.
Министр иностранных дел Армении отметил, что пока нет четких сигналов о выводе иностранных боевиков.
“Наоборот, есть достоверные сведения, что Азербайджан планирует расширить географию распространения вооруженных террористов и наемников и переселить их в оккупированные им районы Арцаха”, - отметил Ара Айвазян.
С 27 сентября по 10 ноября Азербайджан при поддержке Турции и наемников-террористов вел широкомасштабную войну против Арцаха.