«Լեհական մշակույթի օրեր» ՀՀ-ում. նախատեսված են մի շարք միջոցառումներ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում դեկտեմբերի 7-9 «Լեհական մշակույթի օրեր» կանցկացվեն. նախաձեռնության շրջանակում կազմակերպվելու են կինոցուցադրություններ, ֆոտոցուցահանդես, գրքի շնորհանդես, ինչպես նաև լեհական դասական երաժշտության համերգ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դեկտեմբերի 4-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը կազմակերպիչները ներկայացրին որոշ մանրամասներ՝ տեղեկացնելով, որ նախագծի հեղինակներն են լեհական Róbmy swoje dla kultury Foundation-ը և Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը:
«Դեկտեմբերի 7-ին «Դալան» ցուցասրահում նախատեսվում է «Լեհական մշակույթի օրերը Հայաստանում» ծրագրի և «Վարշավայի ճակատամարտը» ֆոտոցուցահանդեսի բացումը։ Ցուցահանդեսը տրամադրել է Royal Łazienki Museum-ը։ Ներկայացվելու է նաև Լեհաստանի պատմության թանգարանի տրամադրած «Համաշխարհային պատմության 18 ճակատամարտ»  ֆիլմը, իսկ հետո՝ լեհ հայտնի պատմաբան Վլոջիմիեժ Սուլեյայի «Հայրենիքի նվիրյալը. Յոզեֆ Պիլսուդսկի» գրքի հայերեն թարգմանության շնորհանդեսը: Դեկտեմբերի 8-ին և 9-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում կցուցադրվեն Լեհաստանում մեծ ճանաչում ունեցող դերասանների և դերասանուհիների մասնակցությամբ Դարիուշ Գաժևսկու «Լեգիոններ» և Վլադիսլավ Պասիկովսկու «Սուրհանդակը» կինոնկարները»,-հայտնեց «Ոսկե ծիրան»-ի Միջազգային բաժնի ղեկավար Վարվառա Հովհաննիսյանը:
Նա հավելեց, որ դեկտեմբերի 9-ին Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնում կկազմակերպվի լեհական դասական երաժշտության համերգ, որի ընթացքում կհնչեն լեհական դասական երաժշտության լավագույն ստեղծագործությունները:
«Ճիշտ է՝ ծրագիրը կարճ է, բայց հագեցած: Կարծում եմ՝ այն կհետաքրքրի և՛ երաժիշտներին, և՛ կինոյի երկրպագուներին, և՛ այլ արվեստասերների: Հնարավոր է՝ ծրագրում փոփոխություններ լինեն, որոնց մասին կտեղեկացնենք»,-ասաց Հովհաննիսյանն ու ընդգծեց, որ բոլոր միջոցառումների մուտքն ազատ է:
Նախագծի ղեկավար Ագնեշկա Լաբենցն էլ նշեց, որ հերթական անգամ է Հայաստանում: «Այստեղ եմ եղել նաև 2018 թվականին, երբ Լեհաստանի անկախության վերականգնման տոնակատարությունների դասական երաժշտության համերգ կազմակերպվեց Արամ Խաչատրյան համերգասրահում: Տեղի հանդիսատեսը շատ ջերմ ընդունեց այն: Դա է պատճառը, որ այս անգամ ևս կարևոր տոնը նշում ենք Հայաստանում»,-խոստովանեց նա ու անդրադարձավ ցուցադրվող ֆիլմերին:
Լաբենցն ընդգծեց, որ «Լեգիոններ» կինոնկարը ներկայացնում է մի պատմություն, երբ երկու տղամարդ սիրում են միևնույն կնոջը: Ֆիլմի հիմքում պատերազմն է: «Սուրհանդակը» ժապավենի գործողությունները տեղի են ունենում Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ:
«Լեհաստանում ամենայն հարգանքով են վերաբերվում հայերին, որոնք մասնակցել են պատերազմին: Վարշավայի ամենանշանակալի կոթողներից է «Անհայտ զինվորի հուշարձան»-ը: Պատերազմի ավարտից հետո բազմաթիվ մայրեր փնտրել են իրենց որդիների մարմինները: Շատերը չէին կարողանում գտնել դիերը: Երբ տեղադրվել է հուշարձանը, հայ  մայրերից մեկն ասել է, որ այն կդառնա վկայություն այն մասին, որ պատերազմին մասնակցել են նաև հայ զինվորները»,-պատմեց Ագնեշկա Լաբենցը:
Նա խոսքը եզրափակեց՝ շնորհակալություն հայտնելով «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի ներկայացուցիչներին, որոնք օգնել են կազմակերպել «Լեհական մշակույթի օրեր»-ը Հայաստանում:

Дни польской культуры в Армении
В Армении с 7 по 9 декабря пройдут Дни польской культуры, посвященные столетию Варшавской битвы 1920 года.
Как сообщает Арменпресс, в рамках программы будут организованы кинопоказы, фотовыставка, презентация книги, а также концерт польской классической музыки.
Как передает Арменпресс, на встрече с журналистами 4 декабря организаторы представили некоторые подробности, сообщив, что проект организован польским Фондом “Róbmy swoje dla kultury Foundation” и Ереванским международным кинофестивалем “Золотой абрикос” при сотрудничестве с посольством Польши в Армении.
“7 декабря в выставочном зале “Далан” планируется открытие Дней польской культуры в Армении и фотовыставки “Варшавская битва”. Экспозиция предоставлена Королевским музеем Лазенки. Будет показан предоставленный Музеем истории Польши фильм “18 сражений мировой истории”, а затем фильм известного польского историка Влоджимиежа Сулейи “Преданный Родине. Состоится презентация книги “Йозеф Пилсудский” в армянском переводе.
8 и 9 декабря в кинотеатре “Москва” будут показаны фильмы “Легионы” Дариуша Гажевского и “Курьер” Владислава Пасиковского с участием известных в Польше актеров”, - сообщила руководитель международного отдела “Золотого абрикоса” Варвара Ованнисян.
Она добавила, что 9 декабря в Национальном центре камерной музыки будет организован концерт польской классической музыки, во время которого прозвучат лучшие произведения польской классической музыки.
“Конечно программа короткая, но она насыщенная. Думаю, она будет интересна музыкантам, любителям кино и другим ценителям искусства. Возможно, что в программе будут изменения, о которых мы сообщим”, - сказала Ованнисян, подчеркнув, что все мероприятия бесплатные.
Руководитель проекта Агнешка Лабентс отметила, что она снова находится в Армении. “Я была здесь в 2018 году, когда в Концертном зале Арама Хачатуряна был организован концерт классической музыки ко Дню независимости Польши. Местная публика очень тепло приняла это. Именно поэтому в этот раз мы отмечаем этот важный праздник в Армении”, - призналась она, и обратилась к фильмам.
Агнешка Лабентс рассказала, что фильм “Легионы” - это история о любви двоих мужчин к одной женщине. Фильм основан на событиях войны. Действие фильма “Курьер” также происходит во время Второй мировой войны. В заключение она поблагодарила представителей кинофестиваля “Золотой абрикос”, которые помогли организовать Дни польской культуры в Армении.