ԵՄ-ն չի մեկնաբանում Հունգարիան եւ Լեհաստանը Տնտեսության վերակագնման հիմնադրամից հանելու գաղափարը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը չի մեկնաբանում համավարակից հետո Տնտեսության վերականգնման հիմնադարմից Հունգարիան եւ Լեհաստանը հանելու առաջարկությունը՝ նրանց կողմից Միության 2021 – 2027 թվականների յոթնամյա բյուջետային պլանի արգելափակման պատճառով: Դեկտեմբերի 4-ին կայացած մամուլի ասուլիսում այդ մասին հայտարարել Է Եվրախորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ես չեմ կարող մեկնաբանել հիմնադրամը 27 պետությունների փոխարեն 25 պետություններից ստեղծելու գաղափարը, Եվրամիության գագաթնաժողվում (դեկտեմբերի 10 – 11) իմ նպատակն Է բյուջետային պլանի եւ հիմնադրամի հավանության հասնելու ԵՄ-ի բոլոր երկրների կողմից»,- հայտարարել Է նա:
«Միասնությունը հանգուցային նշանակություն ունի, եւ մենք կշարունակենք փոխզիջումային որոշման որոնումը»,- հավելել Է Միշելը: Եվրամիության երկրների ղեկավարները հուլիսին Բրյուսելում հավանություն են տվել մինչեւ 2027 թվականը ԵՄ-ի բյուջեի փոխզիջումային տարբերակին՝ ավելի քան 1 տրիլիոն եվրո ծավալով եւ Միության տնտեսության վերականգնման՝ 750 միլիարդ եվրոյի հմնադամին: Այն ժամանակ պլանին եւ դրա ուժի մեջ մտնելու պայմաններին հավանություն տված Լեհաստանը եւ Հունգարիան, սակայն, նոյեմբերի 16-ին արգելափակել են դրա հաստատումը:
Վարշավան հանդես Է գալիս ԵՄ-ի բյուջեից անդամ երկրներին միջոցների հատկացումը նրանց կողմից իրավունքի գերակայության սկզբունքների պահպանման հետ կապելու դեմ, իսկ Բուդապեշտում նշում են, որ համաձյան չեն Բրյուսելի միգրացիոն քաղաքականությանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ЕС не комментирует идею исключить Венгрию и Польшу из Фонда восстановления экономики
Евросоюз не комментирует предложение исключить Венгрию и Польшу из Фонда восстановления экономики после пандемии за блокировку ими семилетнего бюджетного плана сообщества на 2021-2027 годы. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил в пятницу на пресс-конференции глава Европейского совета Шарль Мишель.
"Я не могу комментировать идею создать фонд из 25 государств вместо 27, моя цель на саммите ЕС [10-11 декабря] - добиться одобрения бюджетного плана и фонда всеми странами ЕС", - заявил он.
"Единство имеет ключевое значение, и мы продолжим поиск компромиссного решения", - добавил Мишель.
Лидеры стран Евросоюза в июле одобрили в Брюсселе компромиссный вариант бюджета ЕС до 2027 года объемом более €1 трлн и фонда восстановления экономики сообщества на €750 млрд. Поддержавшие тогда план и условия его вступления в силу Польша и Венгрия, однако, 16 ноября заблокировали его утверждение. Варшава выступает против привязки выделения странам-членам средств из бюджета ЕС к соблюдению ими принципов верховенства права, а в Будапеште указывают на несогласие с миграционной политикой Брюсселя.