Pfizer-ը մինչեւ տարեվերջ պատվաստանյութի կրկնակի պակաս չափաբաժին կարտադրի, քան պլանավորում էր
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Pfizer ընկերությունը մինչեւ 2020 թվականի վերջը կկարողանա պլանավորած 100 միլիոնի փոխարեն արտադրել COVID-19 կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի 50 մլն չափաբաժին՝ անհրաժեշտ նյութերի մատակարարման հետ կապված խնդիրների պատճառով:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրում Է The Wall Street Journal-ը՝ վկայակոչելով իրադրությանը ծանոթ աղբյուրի:
«Մենք ուշացել ենք: Նյութերի առանձին խմբաքանակներ, ինչպես պարզվել Է, չեն համապատասխանել մեր ստանդարտներին: Մենք լուծել ենք այդ խնդիրը, սակայն ժամանակ չունենք, որպեսզի մատակարարումների պլանը կատարենք այս տարի»,-հրատարակությանն ասել Է աղբյուրը, որը մասնակցում Է պատվաստանյութի վրա աշխատանքին:
Հրատարակության զրուցակիցը պարզաբանել Է, որ այս պատվաստանյութի արտադրության համար անհրաժեշտ բաղադրիչների մատակարարումների կազմակերպումն անցկացվել Է արագացված տեմպերով: «Այս դեպքում ամեն բան կատարվել Է միաժամանակ. մենք բաղադրիչների մատակարարումների համակարգի վրա սկսել ենք աշխատել մարտին, երբ պատվաստանյութի մշակումը չԷր ավարտվել: Դա միանգամայն աննախադեպ Է»,-ասել Է նա:
Թերթը պարզաբանում Է, որ սովորաբար ընկերություններն սկզբում մշակում են պատվաստանյութը, ստանում են օգտագործման թույլտվություն, իսկ արդեն հետագայում կարգավորում արտադրության համար անհրաժեշտ ամեն ինչի մատակարարումները: Իսկ COVID-19-ի դեպքում հարկ եղավ ամեն բան անել շատ սեղմ ժամկետներում եւ պատրաստվել զանգվածային արտադրության՝ չսպասելով պատվաստանյութի մշակումն ավարտելուն: Pfizer-ը պատվաստանյութը մշակել Է գերմանական BioNtech-ի հետ համատեղ:
Պատրաստուկը կիրառման թույլտվություն Է ստացել Մեծ Բրիտանիայում: Սպասվում Է, որ այն շուտով նույնպիսի թույլտվություն կստանա ԵՄ-ի երկրներում եւ ԱՄՆ-ում: Ամերիկյան ԶԼՄ-ները պարզաբանում են, որ պատվաստման ժամանակ կպահանջվի երկու ներարկում: Ուստի 50 մլն չափաբաժինը կբավականացնի 25 մլն մարդու պատվաստման համար, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Pfizer до конца года произведет вдвое меньше доз вакцины, чем планировала
Компания Pfizer до конца 2020 года сможет произвести 50 млн доз вакцины от коронавируса COVID-19 вместо планировавшихся 100 млн из-за проблем с поставками необходимых веществ. Как передает Арменпресс, об этом пишет The Wall Street Journal со ссылкой на источник, знакомый с ситуацией.
"Мы опаздывали. Некоторые партии веществ, как оказалось, не соответствовали нашим стандартам. Мы решили эту проблему, однако у нас не хватит времени, чтобы выполнить план по поставкам на этот год", - сказал изданию источник, задействованный в работе над вакциной.
Собеседник издания пояснил, что организация поставок необходимых для производства этой вакцины компонентов проводилась форсированными темпами.
"В данном случае все делалось одновременно: мы начали работать над системой поставок компонентов в марте, когда разработка вакцины не была завершена. Это совершенно беспрецедентно", - сказал он.
Газета поясняет, что обычно компании сначала разрабатывают вакцину, получают разрешение на использование, а уже затем налаживают поставки всего необходимого для производства. В случае же с COVID-19 пришлось все делать в очень сжатые сроки и готовиться к массовому производству, не дожидаясь завершения разработки вакцины.
Pfizer разработала вакцину совместно с немецкой BioNtech. Препарат получил разрешение на применение в Великобритании. Ожидается, что скоро такое же разрешение он получит странах ЕС и в США.
Американские СМИ поясняют, что при вакцинации требуется два укола. Поэтому 50 млн доз хватит для вакцинации 25 млн человек.