Մահացել Է Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ժիսկար դ՛Էստենը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեկտեմբերի լույս 3-ի գիշերը կյանքի 95-րդ տարում վախճանվել Է Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Վալերի Ժիսկար դ՛Էստենը: Այդ մասին հաղորդել են ֆրանսիական ԶԼՄ-ները՝ վկայակոչելով պետության նախկին ղեկավարի շրջապատին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ժիսկար դ՛Էստենը մահացել Է Լուար եւ Շեր դեպարտամենտում գտնվող իր կալվածքում: Այս տարվա նոյեմբերին նրան հոսպիտալացրել Էին սրտի անբավարարության պատճառով: Արդյունքում նախկին նախագահն սկսել Էր ապաքինվել, եւ նրան դուրս գրեցին հիվանդանոցից: Ժիսկար դ՛Էստենը Ֆրանսիայի նախագահն Է եղել 1974 թվականի մայիսի 27-ից մինչեւ 1981 թվականի մայիսի 21-ը:
1981 թվականին նա իր թեկնածությունն Է առաջադրել երկրի նախագահի երկրորդ ժամկետի համար. Ժիսկար դ՛Էստենը պարտություն կրեց սոցիալիստ Ֆրանսուա Միտերանից: 2001 թվականին Ժիսկար դ՛Էստենը գլխավորել Է եվրոպական Կոնվենտը, որն ստեղծվել Էր Եվրոպական միության սահմանադրության նախագիծը մշակելու համար, որին, վերջին հաշվով, վիճակված չԷր կայանալ: ԵՄ-ի երկրների լիարժեք սահմանադրության փոխարեն հավանություն տվեցին դրա զգալիորեն պարզեցված տարբերակին՝ Լիսաբոնի պայմանագրին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Умер бывший президент Франции Жискар д'Эстен
Бывший президент Франции Валери Жискар д'Эстен скончался в ночь на четверг на 95 году жизни, сообщили французские СМИ со ссылкой на окружение экс-главы государства.
Жискар д'Эсьер умер в своем имении в департаменте Луар и Шер.
В ноябре этого года его госпитализировали в связи с сердечной недостаточностью. В итоге бывший президент пошел на поправку, и его выписали из больницы,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Жискар Д'Эстен был президентом Франции с 27 мая 1974 года до 21 мая 1981 года. В 1981 году, баллотируясь на второй срок, Жискар д'Эстен потерпел поражение от социалиста Франсуа Миттерана. В 2001 году Жискар д'Эстен возглавил европейский Конвент, созданный для разработки проекта конституции Европейского союза, которой, в конечном счете, не суждено было состояться. Вместо полноценной конституции страны ЕС одобрили ее существенно облегченный вариант: Лиссабонский договор.