«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Տնտեսության կառուցվածքային վերափոխում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Տնտեսագետ Կարեն Ադոնցն առաջարկում է Հայաստանում գործող, սպառողական ապրանքներ արտադրող ընկերությունների ապրանքացանկի (նաեւ համալրելով դրանք) հենքի վրա գործարկել 3 ֆինանսաարդյունաբերական խմբեր (ՖԱԽ), արտաքին շուկաների՝ արեւմտյան, արեւելյան եւ հյուսիսային ուղղություններով՝ բաց բաժնետիրական ընկերության կարգավիճակով, բաժնետոմսերի թողարկման եւ տեղաբաշխման առանձնահատուկ եղանակով։ Յուրաքանչյուր ՖԱԽ-ում համախմբվելու են մոտ 30-50 արագ սպառման արտադրանք արտադրող ձեռնարկություններ՝ մոտ 500 անուն տարբեր ոլորտների ապրանքացանկով,  ինչպես նաեւ՝ 1 ընկերություն ՏՏ ոլորտի, 1 բեռնափոխադրող ընկերություն, 1 բանկ, 1 շինարարական ընկերություն։ Երեք ՖԱԽ-երի սպասվող համախառն շրջանառությունը ծրագրի 5-րդ տարում պետք է կազմի առնվազն 5 մլրդ դոլար:
ՖԱԽ-երի մաքուր շահույթը ամբողջությամբ ուղղվելու է ներդրումների՝ երեք հիմնական ուղղություններով. 1. արտադրվող սպառողական տեսականին նոր արտադրատեսակներով համալրմանը, 2. նոր ձեւավորված պահանջարկային դաշտի հենքի վրա հումքատեսակների եւ մեքենասարքավորումների արտադրությունների կազմակերպմանը, 3. հատուկ ծրագրերի գործարկմանը…»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Структурная трансформация экономики
“Экономист Карен Адонц предлагает на основе списка компаний-производителей товаров народного потребления, работающих в Армении (также дополнив их) создать 3 финансово-промышленные группы (ФПГ) на внешних рынках, в западном, восточном и северном направлениях, как открытые акционерные общества, со специальной эмиссией выпуска и размещения акций. В каждом ФПГ будут объединены около 30 - 50 предприятий по производству товаров народного потребления, около 500 наименований в товарном списке различных сфер, а также: 1 компания в сфере IT, 1 грузовая компания, 1 банк, 1 строительная компания. Ожидаемый валовой оборот трех ФПГ на 5-м году программы должен составить не менее 5 миллиардов долларов.
Чистая прибыль ФПГ полностью будет направляться на инвестиции по трем основным направлениям: 1. Пополнение производимого потребительского ассортимента новыми продуктами; 2. Организация производства сырья и машинного оборудования на основе вновь сформированного потребительского поля; 3. Задействование специальных программ”.