Նոր Զելանդիան արտակարգ դրություն է հայտարարել կլիմայի փոփոխության պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խորհրդարանի որոշմամբ դեկտեմբերի 2-ին Նոր Զելանդիայում արտակարգ դրություն Է հայտարարվել կլիմայի փոփոխության պատճառով: Այդ մասին հաղորդել Է The Guardian բրիտանական թերթը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Համապատասխան նախաձեռնության մեջ, որը պաշտպանել են խորհրդարանականները, ասվում Է «փոփոխվող եւ չափազանց անբարենպաստ եղանակի՝ հեղեղումների, համաշխարհային օվկիանոսի մակարդակի բարձրացման եւ բնական հրդեհների ավերիչ ազդեցության մասին Նոր Զելանդիայի եւ նորզելանդացիների բարեկեցության վրա, արդյունաբերության հիմնական տեսակների, ջրային ռեսուրսներից օգտվելու հնարավորության եւ հանրային առողջապահության վրա»:
Այսպիսով, Նոր Զելանդիան միացել Է այն 32 երկրներին, որոնք պաշտոնապես ճանաչել են ճգնաժամի առկայությունը կլիմայի ոլորտում, ինչպես նաեւ արտակարգ դրություն են հայտարարել իրենց մոտ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Новая Зеландия объявила чрезвычайную ситуацию из-за изменения климата
Чрезвычайная ситуация в связи с изменением климата объявлена в Новой Зеландии по решению парламента в среду. Как передает Арменпресс, об этом сообщает британская газета The Guardian.
В соответствующей инициативе, поддержанной парламентариями, говорится о "разрушительном воздействии изменчивой и крайне неблагоприятной погоды - наводнений, подъема уровня мирового океана и природных пожаров - на Новую Зеландию и благосостояние новозеландцев, на основные виды промышленности, доступ к водным ресурсам и общественному здравоохранению"
Таким образом, Новая Зеландия присоединилась к 32 другим странам, которые официально признали существование кризиса в сфере климата и также объявили у себя чрезвычайные положения.