SAS BASE ծրագրավորման անվճար դասընթացի 4 մասնակից աշխատանքային պայմանագիր է ստորագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից իրականացվող «Մասնագետների պատրաստման ԲՈՒՀ-մասնավոր հատված համագործակցություն» ծրագրի շրջանակներում ավարտվել է «SAS BASE» ծրագրավորման անվճար դասընթացի առաջին խմբի ուսումնական գործընթացը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից, գրանցված 21 մասնակիցներից քննությունը հանձնել են 10֊ը, նրանցից 4֊ը աշխատանքի առաջարկ են ստացել կազմակերպիչ՝ «Դը Գուրուս» (The Gurus) ընկերությունում, մի քանիսն էլ ուսումնասիրում են առաջարկներ այլ ընկերություններից:
Նոյեմբերի 30֊ին, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունում տեղի է ունեցել ավարտական քննությունը հանձնած 10 մասնակիցների հավաստագրերի հանձնման արարողությունը:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Վիկտորիա Պողոսյանը, ողջունել է դասընթացի մասնակիցներին, շնորհավորել նրանց ավարտելու և նրանցից 4֊ին՝ նաև աշխատանքի անցնելու կապակցությամբ:
Նա շնորհակալություն է հայտնել «Դը Գուրուս» (The Gurus) ընկերության աշխատակազմին դասընթացը լավագույնս անցկացնելու և գերազանց առաջադիմություն ունեցող մասնակիցներին՝ ընկերությունում աշխատանքի հնարավորություն ընձեռելու համար: Իր խոսքում, նախարարի տեղակալը ևս մեկ անգամ ընդգծել է տեխնոլոգիական կրթության և պետություն֊մասնավոր հատված համագործակցության կարևորության մասին:
«Դը Գուրուս» (The Gurus) ընկերությունն արդեն իսկ ընդունում է երկրորդ փուլի մասնակիցների հայտերը. դասընթացները շուտով մեկնարկելու են: Ծրագրին մասնակցելու հնարավորություն ունեն Հայաստանում և Արցախում բնակվող քաղաքացիները (Երևանից` 18, իսկ ՀՀ մարզերից և Արցախի Հանրապետությունից` 16 տարին լրացած անձինք), ովքեր կանցնեն դասընթացի ընդունելության կարգը և կհամապատասխանեն ծրագրի նպատակին:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և «Դը Գուրուս» ՍՊ ընկերության միջև 2020 թվականի հուլիսին ստորագրված համագործակցության հուշագրի համաձայն՝ «Մասնագետների պատրաստման ԲՈՒՀ-մասնավոր հատված համագործակցություն» ծրագրի շրջանակներում, ընկերությունն իրականացնելու է «SAS Base» ծրագրավորման լեզվի անվճար ուսուցում 90 մասնակցի համար՝ Երևանից, ՀՀ մարզերից և Արցախից:
«Դը Գուրուս» ՍՊԸ-ն տարածաշրջանում ամենամեծ և ամենափորձառու SAS ծրագրավորողների խումբ ունեցող ընկերություններից է։ Կազմակերպությունը SAS programming, Data management և Biostatistics-ի ծառայություններ է մատուցում աշխարհահռչակ դեղագործական կազմակերպությունների։

4 участника бесплатных курсов программирования SAS BASE подписали трудовые договоры
В рамках программы “Подготовка специалистов. Сотрудничество ВУЗ - частный сектор”, осуществляемой Министерством высокотехнологичной промышленности Республики Армения, завершился учебный процесс первой группы бесплатного курса программирования “SAS BASE”.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Министерства высокотехнологичной промышленности Армении, из 21 зарегистрированного участника экзамен сдали 10, 4 из них уже получили предложения о работе в компании “Де Гурус” (The Gurus), остальные пока рассматривают предложения от других компаний.
30 ноября в Министерстве высокотехнологичной промышленности состоялась церемония вручения сертификатов 10 участникам, сдавшим выпускной экзамен.
Заместитель министра высокотехнологичной промышленности Виктория Погосян приветствовала участников курсов и поздравила их с выпуском, четверых из них - с началом работы.
Она поблагодарила сотрудников “The Gurus”, которые дали возможность выпускникам курсов работать в их компании. В своем выступлении замминистра еще раз подчеркнула важность сотрудничества государство - частный сектор в сфере технологического образования.
Компания “The Gurus” уже принимает заявки участников второго этапа. Скоро начнутся курсы. Участвовать в программе могут граждан Армении и Арцаха (из Еревана, достигшие 18 лет и 16 лет из регионов Республики Армения и из Республики Арцах), которые пройдут процедуру приема на курсы и будут соответствовать цели программы.
Согласно меморандуму о сотрудничестве, подписанному в июле 2020 года между Министерством высоких технологий Республики Армения ООО “The Gurus”, в рамках программы “Подготовка специалистов. Сотрудничество ВУЗ - частный сектор” компания предоставит возможность бесплатного обучения языку программирования “SAS Base” для 90 участников из Еревана и из регионов Армении и Арцаха.
“De Gurus LLC” - одна из крупнейших компаний с наиболее опытными программистами SAS в регионе. Компания предоставляет услуги SAS-программирования, управления данными и биостатистики всемирно известным фармацевтическим компаниям.
Подробности о регистрации в программе “SAS Base” представлены на сайте edu.hti.am по следующей ссылке.