Ամերիաբանկը կնքել է ստորադաս փոխառություն Սիմբիոտիքսի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիաբանկը և Սիմբիոտիքսը 15 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով երկարաժամկետ ստորադաս փոխառություն են կնքել` մինչև 25 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ավելացման հնարավորությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Բազել III»-ի չափանիշների շրջանակում այդ վարկային միջոցները բավարարում են լրացուցիչ կապիտալի գործիքների պահանջներին և ուղղված են Բանկի ընդհանուր նորմատիվային կապիտալի գծով դիրքի ամրապնդմանը:
Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը նշել է. «Մենք բարձր ենք գնահատում «Սիմբիոտիքս» կազմակերպության մեր գործընկերների հետ փոխհարաբերությունները և ուրախ ենք շարունակել համագործակցությունն այս երկարաժամկետ ստորադաս փոխառության շրջանակներում: Ներգրավվող միջոցները կօգնեն մեզ ոչ միայն պահպանել վարկային պորտֆելի աճը, այլև անչափ պահանջված աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանում գործող ձեռնարկություններին այս դժվարին ժամանակաշրջանում: Վարկը տրամադրվել է ճիշտ ժամանակին, երբ ոլորտի կարգավորող մարմինը խրախուսում է բանկերին նորմատիվային կապիտալի գործիքների միջոցով կապիտալ ներգրավել, և մենք դեռ այս տարի նախատեսում ենք իրականացնել նորմատիվային կապիտալի ներգրավման այլ ծրագրեր: Սա նաև կարևոր քայլ է մեր կողմից առաջնային հրապարակային տեղաբաշխում (IPO) իրականացնելու ճանապարհին, և ես ցանկանում եմ մեկ անգամ ևս շնորհակալություն հայտնել մեր գործընկերներին Ամերիաբանկի նկատմամբ իրենց վստահության և շարունակական աջակցության համար»:
«Այս գործարքի շրջանակում մեր հիմնական ներդրող «C-Quadrat» ընկերության հետ ուրախ ենք աջակցել մեր երկարամյա գործընկեր Ամերիաբանկին` համաճարակի պայմաններում նորմատիվային կապիտալ ներգրավելու գործում: Տնտեսության ոլորտի համար այս դժվարին ժամանակաշրջանում ակնկալում ենք համատեղ ուժերով տեղական միկրո` փոքր և միջին ձեռնարկություններին ապահովել ֆինանսական միջոցների հասանելիություն», - նշեց ԵԿԱ (Եվրոպա և Կենտրոնական Ասիա) և ՄԱՀԱՊ (Միջին Արևելք, Հյուսիսային Աֆրիկա, Աֆղանստան և Պակիստան) գծով Սիմբիոտիքսի տարածաշրջանային համաղեկավար Սոֆյա Տուլուպովան:
«Ավելի քան տասը տարի շարունակ Vision Microfinance-ը հնարավորություն է ընձեռում զարգացող երկրների բնակիչներին էապես բարելավել իրենց կենսապայմանները: Դա հնարավոր է դարձել Սիմբիոտիքսի հետ համագործակցության և տարիների ընթացքում ձևավորված տեղական ֆինանսական հաստատությունների հուսալի ցանցի շնորհիվ: Ամերիաբանկը մեր ներդրումային ցանցում ներառված ամենաբարձր վարկանիշ ունեցող գործընկեր հաստատություններից մեկն է, և մենք ուրախ ենք, որ այս վարկի միջոցով մեզ հաջողվեց ճիշտ ժամանակին աջակցել Բանկին: Տվյալ վարկի միջոցները կծառայեն Հայաստանի քաղաքային և գյուղական բնակավայրերում գործող` Բանկի ՄՓՄՁ հաճախորդներին ֆինանսավորելու նպատակին», - նշեց «C-QUADRAT Impact Asset Management» ՍՊԸ հիմնադիր, ղեկավարող գործընկեր և ՏՏ գծով տնօրեն Գյունթեր Կաստները:
Ամերիաբանկը Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է և դասվում է երկրում թվայնացման ուղղությամբ զարգացող ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքը: Լինելով Հայաստանում առաջին ներդրումային բանկը` Ամերիաբանկն ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է նորարարական կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայությունների ամբողջական փաթեթ: Լրացուցիչ տեղեկություններ ստանալու համար կարող եք այցելել www.ameriabank.am
Սիմբիոտիքսն ազդեցիկ ներդրումների շուկային հասանելիություն ապահովող առաջատար հարթակ է, որի միջոցով իրականացվում է զարգացող և սահմանային շուկաներում գործող միկրո` փոքր և միջին ձեռնարկությունների, ինչպես նաև ցածր և միջին չափի եկամուտ ունեցող տնային տնտեսությունների ֆինանսավորում: 2005թ. ի վեր Սիմբիոտիքսը մշակել և իրականացրել է քան 5.5 միլիարդ ԱՄՆ դոլար ընդհանուր գումարով մոտ 4,000 գործարք շուրջ 90 զարգացող և սահմանային շուկաներում գործող ավելի քան 450 ընկերությունների համար: Այդ ներդրումները գնվել են ավելի քան 25 հիմնադրամների և երրորդ կողմ հանդիսացող ավելի քան 50 մասնագիտացված հիմնադրամների կառավարիչների կողմից` ստեղծելով զարգացող էկոհամակարգ և նմանատիպ գործարքների իրականացման շուկա: symbioticsgroup.com
Dual Return Fund - Vision Microfinance-ը նպաստում է կայուն զարգացմանն ամբողջ աշխարհում` գործելով ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների (ԿԶՆ) մեծ մասի իրականացման ուղղությամբ: Ընկերության կողմից 67 երկրներում գործող 303 միկրոֆինանսական հաստատություններին տրամադրվել է ավելի քան 1.77 միլիարդ ԱՄՆ դոլար ընդհանուր գումարի չափով 1123 վարկ, որոնց միջոցները բաշխվել են ավելի քան 2,5 միլիոն միկրո ձեռնարկատերերի, այդ թվում` նրանց ընտանիքների միջև: www.visionmicrofinance.com
Dual Return Fund հիմնադրամի ներդրումային կառավարիչ C-Quadrat Impact Asset Management ընկերությունը (Ավստրիա) հանդիսանում է ակտիվների կառավարման բնագավառում գործող առաջատար անկախ ընկերություն գերմանախոս տարածաշրջանում: Ընկերությունը մասնագիտացած է ակտիվների տեղաբաշխման, բացարձակ եկամտի վերլուծության և կառավարման, կայուն ներդրումների և միկրոֆինանսավորման հիմնադրամների կողմից առաջարկվող պրոդուկտների տրամադրման ոլորտներում: www.cq-am.com

Америабанк с “Симбиотиксом” заключил субординированный заем
Америабанк заключил долгосрочное соглашение о субординированном кредите с АО “Симбиотикс” на 15 млн. долларов США с возможным увеличением суммы кредита до 25 млн. долларов США.
Как сообщает Арменпресс, в рамках критериев “Базель III” данные кредитные средства соответствуют требованиям дополнительных инструментов капитала, направленных на укрепление позиций банка в общем нормативном капитале.
Об этом сообщил генеральный директор Америабанка Артак Анесян. “Мы ценим отношения “ Симбиотикса” с нашими партнерами и надеемся на продолжение совместной работы над этим долгосрочным субординированным займом. Привлеченные средства помогут нам не только сохранить рост кредитного портфеля, но и оказать столь необходимую поддержку предприятиям, работающим в Армении в этот сложный период. Кредит был предоставлен в нужное время, когда отраслевой регулятор поощряет банки к увеличению капитала с помощью инструментов регулирования капитала, и мы планируем реализовать и другие программы по привлечению регулятивного капитала в этом году. Это важный шаг на пути к нашему первичному публичному размещению акций (IPO). Я хотел бы еще раз поблагодарить наших партнеров за их неизменное доверие к Америабанку”.
“В рамках этой сделки мы вместе с нашим основным инвестором C-Quadrat рады поддержать нашего постоянного партнера Америабанк в привлечении регулятивного капитала в период эпидемии. В это трудное для экономики время мы надеемся на сотрудничество с местными микропредприятиями, чтобы предоставить им доступ к финансированию для малых и средних предприятий”, - отметила содокладчик “Симбиотикса” по линии ЕЦА (Европа и Центральная Азия) и СВСААП (Средний Восток, Северная Африка, Афганистан и Пакистан) Софья Тулупова.
“Более десяти лет Vision Microfinance предоставляет возможность жителям развивающихся стран существенно повышать свой уровень жизни. Это стало возможным благодаря успешному сотрудничеству с “Симбиотикс” и надежной сети местных финансовых учреждений, тщательно разработанному за прошедшие годы. Америабанк является одним из самых высокорейтинговых партнерских учреждений в нашей инвестиционной сети, и мы рады, что с помощью данного кредита нам удалось оказать своевременную поддержку банку. Кредитные средства послужат цели финансирования деятельности ММСП клиентов банка в городских и сельских регионах Армении”, - отметил Гюнтер Кастнер, основатель, управляющий партнер и директор по информационным технологиям ООО “C-QUADRAT Impact Asset Management”.
Америабанк - динамично развивающийся банк и один из крупнейших и наиболее стабильных финансовых институтов Армении с четко сформулированной цифровой повесткой дня. Америабанк, первый инвестиционный банк в Армении, который является универсальным банком, предлагающим инновационные корпоративные, инвестиционные и розничные банковские услуги в рамках комплексного пакета банковских решений. Для получения дополнительной информации посетите www.ameriabank.am
“Симбиотикс” - ведущая платформа для доступа к рынкам с целью импакт-инвестирования, предназначенная для финансирования микро, малых и средних предприятий, а также домашних хозяйств с низким и средним доходом на развивающихся и пограничных рынках. С 2005 г. компания “Симбиотикс” подготовила и инициировала около 4 000 сделок на общую сумму, превышающую 5.5 млрд. долларов США, для более чем 450 компаний на почти 90 развивающихся и пограничных рынках. Эти инвестиции были приобретены более чем 25 фондами и более чем 50 сторонними специализированными управляющими фондами, тем самым сформировав развивающуюся экосистему и рынок для подобных транзакций.
Фонд “Dual Return Fund - Vision Microfinance” вносит свой вклад в устойчивое развитие во всем мире, работая над достижением большинства Целей устойчивого развития (ЦУР) Организации Объединенных Наций. Более 1.77 млрд. долларов США было выделено в виде 1 123 займов 303 различным микрофинансовым организациям в 67 странах, охватив свыше 2,5 млн. микропредпринимателей, включая и их семьи.
www.visionmicrofinance.com
Компания “C-Quadrat Impact Asset Management”, (Австрия) - инвестиционный менеджер фонда “Dual Return Fund”. Она является ведущей независимой компанией по управлению активами в немецкоязычном регионе, специализирующейся на размещении активов, анализе и управлении абсолютной доходности, устойчивых инвестициях и продуктах микрофинансовых фондов. Компания специализируется на размещении активов, анализе и управлении абсолютным доходом, стабильных инвестициях и предоставлении продуктов, предлагаемых фондами микрофинансирования.