Դատարանը հետաձգել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, (Շենգավիթի նստավայր)  դեկտեմբերի 1-ին հետաձգվել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նիստը հետաձգվել է, քանի որ Սեյրան Օհանյանի պաշտպան Կարեն Մեժլումյանը չի կարողացել ներկայանալ, ինչի մասին նախապես տեղեկացրել է դատարանին։  Հաջորդ  դատական նիստը նշանակվել է դեկտեմբերի 8-ին, ժամը 13։00-ին։
Գործով անցնում են նաև 2008-ին Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Սեյրան Օհանյանը, 2008-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Յուրի Խաչատուրովը և 2008-ին Հայաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գևորգյանը:
Ըստ «Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգի՝ 2008 թվականի մարտի 1-2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ քրեական գործով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը:

Суд отложил заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других
В суде общей юрисдикции Еревана (резиденция в Шенгавите) 1 декабря было отложено судебное заседание под председательством судьи Анны Данибекян по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других. Как сообщает Арменпресс, заседание было перенесено в связи с неявкой адвоката Сейрана Оганяна Карена Межлумяна, о чем он заранее сообщил суду. Следующее судебное заседание назначено на 13:00 8 декабря.
По делу также проходят Сейран Оганян, бывший в 2008 году начальником Генштаба ВС Армении, Юрий Хачатуров, бывший в 2008 году заместителем министра обороны Армении, Армен Геворкян, бывший в 2008 году руководителем аппарата президента Армении, секретарем Совета безопасности.
По данным судебной информационной системы Datalex, по уголовному делу о событиях, произошедших в Ереване 1 и 2 марта 2008 года, второму президенту Армении Роберту Кочаряну предъявлено обвинение по части 1 статьи 300.1 Уголовного кодекса Республики Армения - свержение конституционного строя Республики Армения по предварительному сговору с другими лицами.