Սանդուն խիստ քննադատել Է Մոլդովայում ռուսաց լեզվի կարգավիճակի մասին օրինագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոլդովայում ընտրված նախագահ Մայա Սանդուն նոյեմբերի 30-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում հայտարարել Է, որ Սոցիալիստների կուսակցությունը բարձրացնում Է երկրի պետական մարմինների աշխատանքում ռուսաց լեզվի օգտագործման հարցն այն բանի համար, որպեսզի բաժանի հասարակությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ավելի վաղ Սոցիալիստների կուսակցությունը խորհրդարանում գրանցել Էր մի օրինագիծ, որ պետական կառույցները պարտավոր են լինելու երկրի քաղաքացիների հետ հաղորդակցվել այդ թվում նաեւ ռուսաց լեզվով: «Չեմ տեսել այդ նախագիծը, բայց գիտեմ, թե ինչու են սոցիալիստները դա արել հատկապես հիմա. նրանք վախեցել են այն բանից, որ երկրի բնակիչները միավորվել են, որպեսզի պայքարեն կոռուպցիայի դեմ եւ կարգի բերեն երկիրը: Այդ նախագծով ցանկանում են բաժանել հասարակությանը, եւ մարդկանց բարձրացնել բարիկադների վրա»,-հայտարարել Է Սանդուն: Մոլդովայի Սահմանադրական դատարանը 2018 թվականի հունիսի 4-ին հնացած Է ճանաչել լեզուների գործածման մասին օրենքը, որը հաստատվել Էր դեռ ԽՍՀՄ-ի ժամանակներում:
Այդ փաստաթուղթն ասում Է, որ Մոլդովայի տարածքում ռուսաց լեզուն ազգամիջյան հաղորդակցության միջոց Է: Մոլդովայում նոյեմբերի 15-ին տեղի Է ունեցել հանրապետության նախագահի ընտրությունների երկրորդ փուլը: Մոլդովայի քաղաքացիները պետության ղեկավար են ընտրել առաջիկա չորս տարվա համար: Երկրորդ փուլի հավակնորդներն են եղել երկրի նախկին վարչապետ Մայա Սանդուն եւ երկրորդ ժամկետով իր թեկնածությունն առաջադրած նախագահ Դոդոնը: Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի տվյալներով՝ Սանդուն նախագահի ընտրություններում հաղթանակ Է տարել ձայների 57,75 տոկոսով, Դոդոնի օգտին քվեարկել Է ընտրողների 42,25 տոկոսը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Санду раскритиковала законопроект о статусе русского языка в Молдавии
Избранный президент Молдавии Майя Санду на пресс-конференции в понедельник заявила, что партия социалистов поднимает вопрос об использовании русского языка в работе государственных органов страны для того, чтобы разделить общество.
Ранее Партия социалистов зарегистрировала в парламенте законопроект, который предусматривает, что государственные структуры будут обязаны общаться с гражданами страны в том числе и на русском языке.
"Не видела этого проекта, но знаю, почему социалисты это сделали именно сейчас - они испугались того, что жители страны объединись, чтобы бороться с коррупцией и навести порядок в стране. Этим проектом хотят разделить общество и поднять людей на баррикады", - заявила Санду.
Конституционный суд Молдавии 4 июня 2018 года признал устаревшим закон о функционировании языков, который был утвержден еще во времена СССР. Этот документ гласит, что русский язык на территории Молдавии является средством межнационального общения,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В Молдавии 15 ноября прошел второй тур выборов президента республики. Граждане Молдавии выбирали главу государства на ближайшие четыре года. Претендентами во втором туре выборов были экс-премьер Майя Санду и баллотирующийся на второй срок президент Додон. По данным Центральной избирательной комиссии Санду победила на выборах президента с 57,75% голосов, за Додона проголосовали 42,25% избирателей.