Թուրքիայում քրդական հարց չկա. Էրդողան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ և «Արդարություն և զարգացում կուսակցության» նախագահ Ռեջեփ Թ. Էրդողանը կուսակցության ժողովում նոյեմբերի 25-ին խոսել է քրդական հարցի մասին՝ նշելով, որ Թուրքիայում քրդական հարցը այլևս լուծված է և գոյություն չունի:
Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով թուրքական մի քանի լրատվական կայքեր, Էրդողանը, մասնավորապես, ասել է. «Ասում են քրդական հարց, ի՞նչ քրդական հարց: Դեռ 2005 թվականին Դիարբեքիրում ևս ասել եմ՝ այս երկրում (Թուրքիայում) չկա քրդական հարց, իսկ եթե լիներ էլ, ասել էինք, որ այդ հարցը իմ պատասխանատվության տակ է և մենք կլուծենք այն»:
Էրդողանը նաև խոսել է քրդերի շրջանում շարունակական ձերբակալությունների մասին՝ նշելով, որ «քուրդ եղբայրների ամենամեծ թշնամիները հենց ահաբեկիչներն են, ովքեր ունեն անջատողական նկրտումներ, լինեն նրանք քուրդ, թե այլազգի»:
Չնայած Էրդողանի արած հայտարարություններին, թուրք-քրդական հարաբերությունները վերջին շրջանում սկսել են նորից լարվել: Դեռևս նոյեմբերի 20-ին Թուրքիայում քրդական «Ժողովրդավար հասարակության կոնգրես» կազմակերպության դեմ ուղղված հետաքննության շրջանակներում մի շարք քաղաքներում ձերբակալվել էր 101 անձ:
Թուրքական անվտանգության ծառյությունները նոյեմբերի 16-ին ժամը 06:30-ի սահմաններում իրականացված գործողության արդյունքում ձերբակալել էին «Քուրդիաստանի ժողովրդական կուսակցության» անդամների:
Արդարություն և զարգացում կուսակցության անդամ, Աղրի քաղաքապետ Սավջը Սայանը թվիթերի իր էջում հայտնել էր, որ հիմնվում է քրդական նոր կուսակցություն, որը, ըստ երևույթին, կլինի իշխանամետ: Սա արվում է «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» դեմ, որը հիմնվել է գերազանցապես Թուրքիայի հարավ-արևմուտքում գործող ձախակողմյան գաղափարախոսություն ունեցող քաղաքական ուժերի միավորմամբ և որի հիմնական գործունեությունն առընչվում է Թուրքիայի քրդերի խնդիրներին:

В Турции нет курдского вопроса: Эрдоган
Президент Турции и председатель Партии справедливости и развития Реджеп Тайип Эрдоган на партийном собрании 25 ноября говорил о курдском вопросе, отметив, что курдский вопрос в Турции решен, он не существует.
Как сообщает Арменпресс, со ссылкой на несколько турецких новостных сайтов, об этом, заявил Эрдоган. “Говорят, курдский вопрос, а какой курдский вопрос? Еще в 2005 году я в Диярбакыре сказал, что в этой стране (в Турции) нет курдского вопроса, и даже если бы он был, был бы под моей ответственностью, и мы решили бы его”.
Эрдоган также рассказал о продолжающихся арестах курдов, отметив, что “главными врагами курдских братьев являются террористы, которые имеют сепаратистские устремления, будь то курды или иностранцы”.
Несмотря на заявления Эрдогана, турецко-курдские отношения в последнее время вновь стали напряженными. 20 ноября в рамках расследования, направленного против Конгресса Курдского демократического общества в ряде городов Турции были арестованы 101 человек. Силы безопасности Турции арестовали и членов Народной партии Курдистана (КПП) в результате операции, проведенной около 06:30 16 ноября.
Мэр города Агри Савдж Саян, член Партии развития и справедливости, заявил на своей странице в Twitter, что формируется новая курдская партия, которая, вероятно, будет проправительственной. Это делается против Народно-демократической партии, которая была основана коалицией левых идеологических политических сил на юго-западе Турции, основная деятельность которых касалась проблем курдов в Турции.