Ճապոնիան բողոք Է հայտնել Չինաստանին վիճելի կղզիների հետ կապված իրադրության պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնական կողմը նոյեմբերի 25-ին բողոք Է հայտնել Չինաստանին Արեւելաչինական ծովի վիճելի կղզեխմբի շրջանում ՉԺՀ-ի նավերի գործունեության առնչությամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, լրագրողներին հայտնել Է Ճապոնիայի նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղար Կացունոբու Կատոն:
«Իրադրությունը չափազանց լուրջ Է»,-ասել Է նա Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար Վան Իի հետ կայացած հանդիպումից հետո, որը նոյեմբերի 24-ին Տոկիո Էր ժամանել երկօրյա այցով: Ճապոնիան վիճելի կղզի Է համարում Սենկակուն, Չինաստանը՝ Դյաոյույդաոն: Առափնյա պահպանության չինական նավերն ակտիվացրել են իրենց գործունեությունը կղզու շուրջ, չնայած ճապոնական իշխանությունների բողոքներին եւ նախազգուշացումներին: Նոյեմբերի 24-ին Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարար Տոսիմիցու Մոտեգին եւ Վան Ին պայմանավորվել են՝ չսաստկացնել կղզիների շուրջ առկա լարվածությունը:
Նրանք նաեւ համաձայնել են վերսկսել երկու երկրների միջեւ գործարար ուղեւորությունները «Բիզնես-թրեք» ծրագրի շրջանակներում, որը թույլ Է տալիս սահմանափակ գործունեությամբ զբաղվել կարանտինի 14-օրյա ժամանակաշրջանում: Սպասվում Է, որ նոյեմբերի 25-ին Վան Ին հանդիպում կունենա Ճապոնիայի վարչապետ Յոսիհիդե Սուգայի հետ, որից հետո պետք Է այցով ուղեւորվի Սեուլ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Япония заявила протест Китаю из-за ситуации со спорными островами
Японская сторона в среду заявила Китаю протест в связи с деятельностью кораблей КНР в районе спорного архипелага в Восточно-Китайском море, сообщил журналистам генеральный секретарь японского кабинета министров Кацунобу Като.
"Ситуация крайне серьезна", - сказал он после встречи с министром иностранных дел Китая Ван И, прибывшим в Токио во вторник с двухдневным визитом,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Япония называет спорные острова Сенкаку, Китай - Дяоюйдао. Китайские корабли береговой охраны активизировали свою деятельность вокруг островов, несмотря на протесты и предупреждения японских властей.
В минувший вторник, 24 ноября, министр иностранных дел Японии Тосимицу Мотеги и Ван И договорились не нагнетать напряженность вокруг островов. Они также согласились возобновить деловые поездки между двумя странами в рамках программы "Бизнес-трек", которая позволит прибывающим заниматься ограниченной деятельностью в течение 14-дневного периода карантина.
Ожидается, что в среду Ван И встретится с премьер-министром Японии Есихидэ Сугой, после чего должен отправиться с визитом в Сеул.