Բայդենը ԱՄՆ-ի ընտրությունների պատմության մեջ առաջինն Է, որը հավաքել Է 80 միլիոն ձայն. NBC
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեմոկրատ Ջո Բայդենն ԱՄՆ-ի նախագահական ընտրությունների պատմության մեջ առաջինն Է, որը հավաքել Է 80 միլիոն ձայն: Այդ մասին վկայում են NBC հեռուստաալիքի հաշվարկները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Նրա տվյալներով՝ Բայդենն ԱՄՆ-ի ընտրությունների պատմության մեջ առաջինն Է, որը հավաքում Է 80 միլիոն 13 հազար 916 ձայն, հանրապետական նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ 73 մլն 882 հազար 361, մյուս թեկնածուները՝ 2 մլն 867 հազար 746 հազար ձայն՝ միասին վերցրած:
Cook Political Report սոցիոլոգիական ֆիրմայի տվյալներով՝ Բայդենը հավաքել Է 80 մլն 33 հազար 996 ձայն, իսկ Թրամփը՝ 73 մլն 878 հազար 907 ձայն: Fox News-ի հաշվարկները ցույց են տալիս, որ Բայդենին եւս շուրջ 30 հազար ձայն Է մնացել մինչեւ 80 միլիոնը: Հաշվարկների տարբերությունը բացատրվում Է նրանով, որ ԱՄՆ-ում չկա միասնական ընտրական հանձնաժողով, ընտրություններն անցկացվում են առանձին ընտրատարածքներում, իսկ արդյունքները հաշվում են ընտրատարածքների եւ նահանգների մակարդակով:
Ձայների ռեկորդային թիվը, որը տրվել Է Բայդենի օգտին, ցույց Է տալիս ինչպես ընտրություններին մասնակցության աճը, այնպես Էլ բնակչության եւ ընտրողների թվի ընդհանուր աճը: Դրա հետ մեկտեղ ընտրողների ձայներն ունեն միայն խորհրդանշական նշանակություն: ԱՄՆ-ում նախագահական ընտրությունները որոշվում են նահանգներից քվեատուների թվով, ընդ որում կոնկրետ նահանգում հաղթողը վերցնում Է դրա բոլոր քվեատուները: Բայդենը, ըստ նախնական տվյալների, Թրամփին ընտրություններում հաղթել Է ոչ թե այն պատճառով, որ ստացել Է ընտրողների 6 միլիոնով ավելի ձայն, այլ այն պատճառով, որ ոչ մեծ տարբերությամբ հաղթել Է մեծ թվով քվեատուներ ունեցող այնպիսի հանգուցային նահանգներում, ինչպիսիք են Փենսիլվանիան, Ջորջիան եւ Միչիգանը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

СМИ: Байден первым в истории выборов в США набрал 80 миллионов голосов
Демократ Джо Байден первым в истории президентских выборов в США набрал 80 миллионов голосов, свидетельствуют подсчеты телеканала NBC.
По его данным, Байден набирает 80 013 916 голосов, президент-республиканец Дональд Трамп 73 882 361, другие кандидаты - 2 867 746 голоса вместе взятые.
По данным социологической фирмы Cook Political Report, Байден набрал 80 033 996 голосов, а Трамп 73 878 907 голосов,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Подсчеты Fox News показывают, что Байдену осталось еще около 30 тысяч голосов до 80 миллионов.
Разница в подсчетах объясняется тем, что в США нет единого избиркома, выборы проводятся в отдельных округах, а результаты считают на уровне округов и штатов.
Рекордное число голосов, поданных за Байдена, отражает как рост явки на выборах, так и общий рост населения и числа избирателей.
При этом голоса избирателей имеют лишь символическое значение. Президентские выборы в США определяются числом выборщиков от штатов, причем победитель в конкретном штате забирает всех выборщиков от него. Байден, по предварительным данным, победил Трампа на выборах не потому, что получил на 6 миллионов голосов избирателей больше, а потому, что с небольшим отрывом выиграл ключевые штаты с большим числом выборщиков, такие как Пенсильвания, Джорджия и Мичиган.