Փաշինյանը վստահեցնում է՝ վերջին 5 տարում ԼՂ հարցով Ռուսաստանի դիրքորոշումը փոփոխություն չի կրել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցում է, որ միֆ է այն խոսակցությունը, թե հայ-ռուսական հարաբերություններում ինչ-որ բան այն չէր, դրա համար Արցախի հարցով այսպիսի լուծում եղավ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց ԱԺ նիստում ՝պատասխանելով պատգամավորների հարցերին:
«Միֆ համար մեկ՝ կապված նրա հետ, թե հայ-ռուսական հարաբերություններում ինչ-որ բան այն չէր, դրա համար այսպես ստացվեց: Ես պաշտոնապես ասում եմ, որ վերջին 5 տարվա ընթացքում Ռուսաստանի Դաշնության դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հարցում ոչ մի փոփոխություն չի կրել: Երկրորդ միֆն այն է, որ հնարավորություն է եղել, որ ես հրաժարական տամ, և պատերազմի ընթացը փոխվի, բայց ես փոքրոգի կերպով այդ հնարավորությունից չեմ օգտվել՝ իշխանությունը նախընտրելով ռազմական գործողությունների բարենպաստ ընթացքից»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը վստահեցրեց, որ այդ մեսիջներն իրեն էլ են հասել ժամանակին: «Եվ ես շատ ուղիղ խոսակցություն եմ ունեցել այն մարդկանց հետ, ում հետ այդ խոսակցությունը կարող էր տեղի ունենալ, թե արդյոք դա կարող է իրավիճակի, իրադրության մեջ որևէ բան փոխել, և արդյոք կա այդպիսի կոմպոնենտ այդ պատմության մեջ»,-ասաց նա ու հավելեց, որ այդ հարցը շատ բաց է քննարկվել:
Ինչ վերաբերվում է հայ-ռուսական հարաբերություններին՝ վարչապետը վստահեցրեց, որ դրանք եղել են, կան և կմնան ռազմավարական, դաշնակցային, և դրանում որևէ մեկը որևէ կասկած չունի:

Armenian PM assures Russia’s position on NK conflict has not changed in past five years
YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan assures that the rumors according to which something has changed in the Armenian-Russian relations, that’s why that solution took place over the Artsakh issue, are a myth.
“Myth number one according to which something was not good in the Armenian-Russian relations, therefore such solution took place. I officially state that in the past 5 years Russia’s position on the Nagorno Karabakh conflict has not changed. The second myth is that there was an opportunity for me to resign, and to change the course of war, but I didn’t use that opportunity, preferring power from the favorable course of the military operations”, the PM said during a Q&A session in the Parliament.
He stated that he has received these messages. “And I had a direct talk to the people with whom that conversation could have taken place whether it could lead to any change in the situation and whether there is such a component in that story”, he said, adding that this issue has been discussed quite openly.
As for the Armenian-Russian relations, the PM assured that these relations have been, are and will be strategic, allied, and no one doubts that.