Փաշինյանը վստահեցնում է՝ վերջին 5 տարում ԼՂ հարցով Ռուսաստանի դիրքորոշումը փոփոխություն չի կրել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցում է, որ միֆ է այն խոսակցությունը, թե հայ-ռուսական հարաբերություններում ինչ-որ բան այն չէր, դրա համար Արցախի հարցով այսպիսի լուծում եղավ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց ԱԺ նիստում ՝պատասխանելով պատգամավորների հարցերին:
«Միֆ համար մեկ՝ կապված նրա հետ, թե հայ-ռուսական հարաբերություններում ինչ-որ բան այն չէր, դրա համար այսպես ստացվեց: Ես պաշտոնապես ասում եմ, որ վերջին 5 տարվա ընթացքում Ռուսաստանի Դաշնության դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հարցում ոչ մի փոփոխություն չի կրել: Երկրորդ միֆն այն է, որ հնարավորություն է եղել, որ ես հրաժարական տամ, և պատերազմի ընթացը փոխվի, բայց ես փոքրոգի կերպով այդ հնարավորությունից չեմ օգտվել՝ իշխանությունը նախընտրելով ռազմական գործողությունների բարենպաստ ընթացքից»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը վստահեցրեց, որ այդ մեսիջներն իրեն էլ են հասել ժամանակին: «Եվ ես շատ ուղիղ խոսակցություն եմ ունեցել այն մարդկանց հետ, ում հետ այդ խոսակցությունը կարող էր տեղի ունենալ, թե արդյոք դա կարող է իրավիճակի, իրադրության մեջ որևէ բան փոխել, և արդյոք կա այդպիսի կոմպոնենտ այդ պատմության մեջ»,-ասաց նա ու հավելեց, որ այդ հարցը շատ բաց է քննարկվել:
Ինչ վերաբերվում է հայ-ռուսական հարաբերություններին՝ վարչապետը վստահեցրեց, որ դրանք եղել են, կան և կմնան ռազմավարական, դաշնակցային, և դրանում որևէ մեկը որևէ կասկած չունի:

Пашинян уверяет, что за последние 5 лет позиция России по вопросу Арцаха не претерпела изменений
Премьер-министр Армении Никол Пашинян уверяет, что разговоры, якобы, в армяно-российских отношениях что-то не так, и именно поэтому по арцахскому вопросу было принято такое решение - это мифы. Как сообщает «Арменпресс», Пашинян об этом сказал на заседании НС, отвечая на вопросы депутатов.
“Миф номер один заключается в том, что в армяно-российских отношениях что-то не так, поэтому так и случилось. Официально заявляю, что позиция Российской Федерации по Нагорному Карабаху не изменилась в течение последних 5 лет. Второй миф заключается в том, что если бы я ушел в отставку, то ход войны изменился бы, но я малодушно не использовал эту возможность, предпочтя власть благоприятному исходу боевых действий”, - сказал Пашинян.
Что касается армяно-российских отношений, премьер-министр заверил, что они были, будут, и останутся стратегическими, союзническими, и в этом ни у кого нет сомнений.