ԼՂ-ում պատերազմի ընթացքում զոհվել է ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի 46 զինծառայող
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ռազմական գործողությունների առաջին իսկ պահերից Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունն իր գործառույթների շրջանակներում կազմակերպել է օրենքով սահմանված և իրավիճակով պայմանավորված համապատասխան աշխատանքների իրագործումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը:
«Պաշտոնական գործընթացներին զուգահեռ Ազգային անվտանգության մարմիններն ակտիվորեն ներգրավվել են նաև բուն ռազմական գործողություններին, և համակարգի բազմաթիվ ծառայողներ իրենց հերոսական մասնակցությունն են ունեցել հայրենիքի պաշտպանության վեհ գործին:
Սեպտեմբերի 27-ից մեկնարկած մարտական գործողությունների ընթացքում հավերժ հերոսացել են ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի 46 զինծառայողներ, վիրավորվել են 191 հերոս հայորդիներ, քաջարի սահմանապահներից 2-ի գտնվելու վայրն այս պահին դեռևս ճշտվում է:
Հավերժ փառքի, գնահատանքի ու մեծարումի արժանի բոլոր ծառայակիցների ընտանիքները մշտապես գտնվելու են ազգային անվտանգության համակարգի ուշադրության կենտրոնում, և արվելու է առավելագույն հնարավորը՝ վերջիններիս աջակցելու և սատարելու հարցերում, որի ուղղությամբ ՀՀ ԱԱԾ ղեկավարության կողմից տրվել են համապատասխան հստակ հանձնարարականներ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը մեկ անգամ ևս իր խոնարհումն է բերում բոլոր հերոսացած ծառայակիցների հիշատակին, շուտափույթ ապաքինում ցանկանում բոլոր վիրավոր գործընկերներին և կրկին ընդգծում, որ նրանց անուններն այլևս իրենց հաստատուն տեղն ունեն համակարգի նշանակալի պատմության փառահեղ էջերում»:

В войне в Нагорном Карабахе погибли 46 военнослужащих Пограничных войск СНБ Республики Армения
С начала военных действий, развязанных Азербайджаном против Республики Арцах, Служба национальной безопасности Республики Армения в рамках своих функций организовывала  соответствующие мероприятия, обусловленные ситуацией, определенной законом. Как сообщает «Арменпресс», заявление об этом распространила Служба национальной безопасности Республики Армения.
“Параллельно с официальными процессами силы национальной безопасности активно участвовали и в боевых действиях, и многие члены системы внесли свой героический вклад в благородное дело защиты Родины.
В ходе боевых действий, начавшихся 27 сентября, погибло 46 военнослужащих погранвойск СНБ Армении, 191 получили ранения, данные относительно двух пограничников пока выясняются.
Семьи всех военнослужащих, достойных вечной славы, признательности и почета, всегда будут в центре внимания системы национальной безопасности.
Служба национальной безопасности Республики Армения воздает дань памяти всем своим героям военнослужащим, желает скорейшего выздоровления всем раненым коллегам и вновь заявляет, что их имена прочно займут свое место на славных страницах истории СНБ”.