Սուրբ Էջմիածինը խստորեն դատապարտել է ադրբեջանցիների կողմից Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցու պղծումը
ԷՋՄԻԱԾԻՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը հայտարարությամբ խոտոերեն դատապարտել է ադրբեջանցիների կողմից Շուշիի Ղազանչեցոց Ս․ Ամենափրկիչ եկեղեցու պղծումը։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ Սուրբ Էջմիածնի Միջեկեղեցական հարաբերությունների բաժնից։
«Ցավով տեղեկացանք, որ սույն թվականի նոյեմբերի 9-ի լույս 10-ի գիշերը Արցախում ռազմական գործողությունների դադարեցման ՀՀ, Ադրբեջանի և ՌԴ ղեկավարների միջև ստորագրած հրադադարի համատեղ հայտարարությունից հետո Արցախի Շուշի քաղաք մուտք գործած ադրբեջանցիները պղծել են Շուշիի Ղազանչեցոց Ս․ Ամենափրկիչ եկեղեցին՝ իրենց հետքը թողնելով եկեղեցու արտաքին և ներքին պատերին։
Խստորեն դատապարտում ենք կատարվածը՝ այն որակելով որպես բացահայտ վանդալիզմ ու անհանդուրժողականության դրսևորում։ Չի կարելի թույլ տալ, որ Ադրբեջանը, իր հովանավոր ցեղասպան Թուրքիայի հետևողությամբ, շարունակի մշակութային ցեղասպանության իր քաղաքականությունը, որն արդեն տասնամյակներ շարունակ տարբեր դրսևորումներով իրականացվում է Ադրբեջանում և նրա կազմում գտնվող Նախիջանի Ինքնավար Հանրապետությունում։
Միաժամանակ կոչ ենք ուղղում միջազգային հանրությանն ու միջկրոնական և միջեկեղեցական կառույցներին՝ իրենց ձայնը բարձրացնելու և համապատասխան քայլեր ձեռնարկելու՝ դադարեցնելու համար Արցախում ադրբեջանական իշխանությունների կողմից կրոնամշակութային կոթողների ու հուշարձանների նկատմամբ նմանատիպ բարբարոսությունների և հակահայկական տրամադրությունների դրսևորումները»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

Первопрестольный Эчмиадзин осуждает осквернение азербайджанцами церкви Казанчецоц
Первопрестольный Святой Эчмиадзин выступил с заявлением, осуждающим осквернение азербайджанцами церкви Казанчецоц в Шуши. Об этом сообщили Арменпресс в отделе межцерковных связей Первопрестольного Эчмиадзина.
«Мы со скорбью узнали, что в ночь с 9 на 10 ноября, после соглашения о прекращении огня, подписанного между руководителями Армении, Азербайджана и России о прекращении боевых действий в Арцахе, азербайджанцы, вторгшиеся в город Шуши в Арцахе, осквернили церковь Казанчецоц, оставив свой след на внешних и внутренних стенах церкви.
Мы решительно осуждаем случившееся, называя это открытым вандализмом и проявлением нетерпимости. Азербайджану с его спонсором геноцидальной Турцией нельзя позволить продолжать политику культурного геноцида, которая в течение десятилетий в различных формах проводилась в Азербайджане и Нахичеванской Автономной Республике.
В то же время мы призываем международное сообщество и межрелигиозные, межцерковные организации поднять свой голос и предпринять соответствующие шаги, чтобы не дать властям Азербайджана проводить в Арцахе такое варварство и антиармянские настроения в отношении религиозных и культурных памятников», - говорится в заявлении.