Արթուր Վանեցյանը ձերբակալվել է պետական գործչի սպանություն նախապատրաստելու և իշխանությունը յուրացնելու փորձի կասկածանքով
Արթուր Վանեցյանը ձերբակալվել է պետական գործչի սպանություն
նախապատրաստելու և իշխանությունը յուրացնելու փորձի կասկածանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը ձերբակալվել է: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն են տարածել Վանեցյանի պաշտպանները:
Պաշտպանները հայտնում են, որ Վանեցյանը ձերբակալվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-235 հոդվածի 2-րդ մասի՝ ապօրինի կերպով զենքի, ռազմամթերքի, պայթուցիկ նյութերի կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելու, իրացնելու, պահելու, փոխադրելու կամ կրելու մեջ հանցակից լինելը, 35-300-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝ իշխանությունը յուրացումը նախապատրաստելը և  35-305-րդ հոդվածով՝ պետական, քաղաքական կամ հասարակական գործչի սպանությունը նախապատրաստելը) նախատեսված կասկածանքի հիման վրա:
«Արթուր Վանեցյանը հրավիրվել, ներկայացել է ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ և ձերբակալվել է», - հայտնում են պաշտպանները:

Артур Ванецян задержан
Бывший директор Службы национальной безопасности, лидер партии «Родина» Артур Ванецян задержан. Как сообщает Арменпресс, об этом заявили защитники Ванецяна.
Ванецяну предъявлено обвинение по статьям 38-235 (соучастие в незаконных приобретении, сбыте, хранении, перевозке или ношении оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств), 35-300 (подготовка к узурпации государственной власти) и 35-305 (подготовка к убийству государственного, политического или общественного деятеля) Уголовного кодекса Армении.
«Артура Ванецяна вызвали, он явился в Следственное управление СНБ и был арестован», - заявили адвокаты.