ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձ է հղել. ՏԵՔՍՏՆ ԱՄԲՈՂՋՈՒԹՅԱՄԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձ է հղել հայ ժողովրդին: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ուղերձն ամբողջությամբ.
«Սիրելի ժողովուրդ, քույրեր եւ եղբայրներ.
Հայաստանն ու հայ ժողովուրդը ապրում են չափազանց դժվար օրեր: Մեր բոլորի սրտի մեջ կսկիծ կա, մեր բոլորի աչքերի մեջ արցունք, մեր բոլորի հոգու մեջ ցավ: Սեպտեմբերի 27-ին մեկնարկած պատերազմի ավարտը այնպիսի մի փաստաթղթի ստորագրմամբ, ինչպիսին է Հայաստանի վարչապետի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների՝ նոյեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարությունը, ըստ էության հանրային հուսահատություն է առաջացրել եւ բազմաթիվ հարցեր, որոնց պատասխանն ակնկալվում է առաջին հերթին ինձնից:
Ինչո՞ւ ստորագրվեց Հայաստանի համար նման ոչ շահեկան փաստաթուղթ: Դա տեղի է ունեցել այն պայմաններում, երբ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբը զեկուցում էր, որ րոպե առաջ պետք է կանգնեցնել պատերազմը, իսկ Արցախի նախագահը ահազանգում էր, որ եթե ռազմական գործողությունները չկանգնեն, օրերի, որոշ սցենարներով նույնիսկ ժամերի ընթացքում կարող ենք կորցնել Ստեփանակերտը:
Շատերը, իհարկե, կարող են ասել, որ եթե արդեն կորցրել էինք Հադրութը, Շուշին, կարող էինք կորցնել նաեւ Ստեփանակերտը եւ դրանից շատ բան չէր փոխվի: Իրականությունը, սակայն, մի փոքր այլ է, որովհետեւ եթե կորսվեր Ստեփանակերտը, որը ինչպես արդեն հրապարակային ելույթով հաստատեց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը այդ պահին մեծ հաշվով անպաշտպան էր, դրանից հետո անխուսափելիորեն կորսվելու էին Ասկերանը, Մարտակերտը, ընդ որում չափազանց կանխատեսելիորեն, որովհետեւ այս քաղաքները պատերազմի մեկնարկի պահին թիկունք էին, առաջնագծից բավականին հեռու եւ պաշտպանական կառույցներ եւ ամրություններ չունեին, նաեւ չկային մարտունակ այնքան ուժեր, որոնք իրատեսորեն կարող էին իրականացնել այս քաղաքների պաշտպանությունը:
Իսկ ի՞նչ տեղի կունենար այս քաղաքների անկումից հետո. պաշտպանության բանակի երկրորդ, երրորդ, չորրորդ, հինգերորդ, վեցերորդ, յոթերորդ պաշտպանական շրջանները կհայտնվեին հակառակորդի շրջափակման մեջ, ինչը  նշանակում է, որ մեր շուրջ 20 հազար զինվորներ եւ սպաներ կհայտնվեին հակառակորդի զորքերի կողմից օղակված վիճակում՝ անխուսափելիորեն հայտնվելով զոհվելու կամ գերեվարվելու հեռանկարի առջեւ: Այս պայմաններում հասկանալիորեն, անխուսափելի կլիներ նաեւ Քարվաճառի եւ Քաշաթաղի շրջանների անկումը՝ հանգեցնելով ամբողջական աղետի:
Շատերը, ժամանակի տրամաբանության բերումով, հնարավոր է հարց հնչեցնեն, իսկ ինչո՞ւ էի ես փաստաթուղթը ստորագրելու պահին այդքան մտահոգ մեր զինվորների անվտանգությամբ եւ ինչու նույնքան մտահոգ չէի դրանից առաջ:
Խնդիրը հետևյալն է, որ ըստ էության հրամանատարի ամենակարեւոր գործառույթը կայանում է զինվորի առաջ խնդիրներ դնելը, որոնք ունեն կոնկրետ մարտավարական կամ ռազմավարական նպատակ եւ հրամանատարը այդ խնդիրներն առաջադրում է հասկանալով, որ դրանց կատարումը կարող է հանգեցնել զինվորի զոհվելուն, հանուն հայրենիքի զինվորի զոհվելուն:
Փաստացի լինելով գերագույն հրամանատարի դերում, պատերազմի մեկնարկի առաջին օրից հենց այդպիսի խնդիրներ եմ դրել բանակի, զինված ուժերի առջեւ: Բայց երբ ստեղծվում է իրավիճակ, երբ զինվորը որեւէ կերպ չի կարող ազդել իրադարձությունների հետագա ընթացքի վրա, արդեն ոչ թե զինվորը պետք է զոհվի հանուն հայրենիքի, այլ հայրենիքը պետք է զոհաբերությունների գնա հանուն զինվորի, հրամանատարը ոչ թե զոհվելու հրաման պետք է տա զինվորին, այլ ինքը պետք է զոհվի հանուն զինվորի:
Այս գիտակցությամբ եմ ստորագրել բոլորիդ հայտնի, տխրահռչակ փաստաթուղթը եւ այդ փաստաթուղթը ստորագրելիս հասկացել եմ, որ անձամբ իմ զոհվելու հավանականությունը չափազանց մեծ է, ոչ միայն քաղաքական, այլև ֆիզիկական իմաստով, բայց 25 հազար զինվորի կյանքը ավելի կարեւոր էր, կարծում եմ նաեւ ձեզ համար:
Սպառնալիքի տակ էր հայրենիքին անմնացորդ ծառայություն մատուցած զինվորների կյանքը, ընդ որում՝ այդ զինվորները թիկունքում ստեղծվող այդ իրադրության վրա ազդելու ոչ մի հնարավորություն չունեին, թիկունքում այլեւս չկային մարտունակ այնպիսի ուժեր, որոնք իրատեսորեն կարող էին ազդել իրավիճակի վրա եւ ուրեմն՝ եկել էր հրամանատարի ժամանակը հանուն այդ զինվորների վտանգելու սեփական կյանքը՝ թե ֆիզիկական, թե քաղաքական առումով: Եկել էր հայրենիքի ժամանակը՝ հանուն հայրենիքի ոչինչ չխնայած այդ զինվորների համար գնալ զոհողությունների, եւ ես այդ թուղթը ստորագրել եմ հենց այս գիտակցությամբ:
Ընդ որում, այս իրավիճակում եւ պայմաններում հարցը արդեն ոչ թե օրերի եւ շաբաթների տիրույթ էր մտել, որտեղ կարելի էր խուսանավել, խորամանկել, այլ որոշում պետք է կայացվեր ժամերի ընթացքում, հակառակ դեպքում կարող էր սկսվել մի պրոցես, որը կավարտվեր մեր 10 հազար, 20 հազար, 25 հազար զինվորների զոհվելով կամ գերեվարությամբ:
Շատերը հիմա նաեւ այսպիսի հարց են շրջանառում. իսկ ինչո՞ւ հրաժարական չտվեցի՝ այդ թուղթը չստորագրելու համար: Որովհետեւ դա կնշանակեր դասալքություն, դա կնշանակեր հանուն զինվորի դժոխային առաքելություն կատարելու պարտավորությունը թողնել մեկ ուրիշի ուսերին, այն հույսով, որ հետո կասեին, թե վարչապետ Փաշինյանը էնքան հայրենասեր էր, որ էդ ստորացուցիչ թուղթը չստորագրեց, իսկ էս մյուսը թուլամորթ ու դավաճան գտնվեց եւ գնաց նման ամոթալի քայլի: Նաեւ այն պատճառով, որ ինչպես ասացի, որոշումները պետք է կայացվեին ժամերի ընթացքում, հակառակ դեպքում թափանիվը կարող էր պտտվել, որն այլեւս որեւէ ձեւով հնարավոր չէր լինի կանգնեցնել:
Հաջորդ հարցը, որը պարբերաբար հնչում է հետեւյալն է. իսկ այդ փաստաթղթի ստորագրումից առաջ ինչու՞ չխորհրդակցեցի ժողովրդի հետ: Շատ պարզ պատճառով. ժողովրդի հետ խոսելու ժամանակ պետք է հրապարակային անկեղծորեն ներկայացնեի օբյեկտիվ իրավիճակը, իսկ դա նշանակում է՝ իրադրության մասին մանրամասն տեղեկություններ հաղորդել նաեւ հակառակորդին, դեռ ավելին՝ մեր 25 հազար զինվորների ժամերի ընթացքում շրջափակելու մանրամասն ծրագիր ներկայացնել նրան՝ սրանից բխող բոլոր հետեւանքներով: Եվ հետո, ես խոստացել եմ ժողովրդի հետ քննարկել Ղարաբաղի հարցի կարգավորման տարբերակները, իսկ այս փաստաթղթով ոչ թե հարցի բովանդակային լուծում նախատեսված չէ, այլ ընդամենը ռազմական գործողությունների դադար: Ղարաբաղի հարցը ինչպես լուծված չէր, այնպես էլ լուծված չէ, եւ այս առումով անելիքները դեռ առջեւում են:
Հասկանալի եւ բնականորեն առաջացող հաջորդ հարցը հետեւյալն է. իսկ ինչո՞ւ թեկուզ այսպիսի պայմաններով զինադադարի հնարավոր չէր հասնել պատերազմի առաջին օրերին: Կամ գուցե մի փոքր ավելի ուշ: Սրա համար երկու պատճառ կար. նախ դրա համար պետք է առանց մարտի հանձնեինք յոթ շրջան, ներառյալ Շուշին եւ երկրորդը ռազմական իրադրությունն այնպիսին էր, որ մենք հույս ունեինք, որ նոր ռեսուրսների ներգրավմամբ, գերմարդկային ճիգերով կկարողանանք բեկել իրավիճակը, այդ էր պատճառը, որ ես, Արցախի նախագահը անընդհատ հանդես էինք գալիս հայրենիքի պաշտպանությանը զինվորագրվելու կոչերով, բայց նաեւ դա փորձում էինք անել այնպես, որ մեր ուղերձը հանկարծ չկոտրի, հուսահատ չանի առաջնագծում կռիվ տվող զինվորին եւ մեր ունեցած պրոբլեմների մասին հավելյալ տեղեկատվություն չտա հակառակորդին: Մենք՝ ավելի կոնկրետ Արցախի նախագահը, Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը, Պաշտպանության բանակի հրամանատարը, ես ինքս, ՀՀ կառավարությունը, մեր քաղաքական թիմի ներկայացուցիչները եւ բնականաբար՝ առաջին հերթին կռիվ տվող մեր զինվորները, կամավորները, սպաները, գեներալները ամեն ինչ արել ենք ամեն սանտիմետրը ատամներով պահելու համար: Ու մեր զորքը կռվել է հերոսաբար: Կռվել է ոչ թե հանձնելու, այլ պահելու համար, կռվել է ոչ թե պարտվելու, այլ հաղթելու համար: Ու կռվել է գործնականում երեք բանակների դեմ, բայց ցավոք՝ ինչպես Արցախի նախագահը երեկ նշեց իր ուղերձում, մենք բավարար չափով բանակի կողքին չկարողացանք կանգնել: Կամավորական եւ զորահավաքային շարժումը, իհարկե բազմաթիվ հերոսական դրսեւորումներով, այնքան ամուր չգտնվեց, որ հնարավոր լինի առաջադրած խնդիրը լուծել, ու մենք կանգնեցինք մի իրողության առաջ, որից այլ ելք պարզապես չկար:
Ինչ վերաբերվում է բուն փաստաթղթի բովանդակությանը, այն իսկապես վատն է մեզ համար, բայց պետք չէ այն ավելի վատացնել, քան կա իրականում: Մասնավորապես՝ լուրեր են տարածում Մեղրին հանձնելու մասին, ինչը բացարձակ անհեթեթություն է: Ընդամենը խոսք է գնում տարածաշրջանի տրանսպորտային ուղիները ապաշրջափակելու մասին, այդ թվում Ադրբեջանից դեպի Նախիջեւան, բայց սա նշանակում է, որ պետք է ապաշրջափակվեն նաեւ Երեւանից Նախիջեւանով Սյունիք տանող տրանսպորտային ուղիները, այդ թվում՝ Հայաստանի երկաթուղային հաղորդակցությունը Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ, ինչը էական նշանակություն կարող է ունենալ մեր երկրի տնտեսության հետագա զարգացման գործում:
Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին, կամ ավելի ճիշտ այն հատվածին, որը գտնվում է Արցախի իշխանությունների վերահսկողության ներքո՝ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահների տեղակայմամբ Լաչինի միջանցքը Գորիսից մինչեւ Ստեփանակերտ անխափան գործելու է, ընդ որում նաեւ Շուշիի հատվածում: Ռուս խաղաղապահները ապահովելու են նույնպիսի անվտանգություն, եւ Ստեփանակերտ-Երեւան կապը պետք է լինի հուսալի: Խաղաղապահները ապահովելու են նաեւ Արցախի այդ հատվածի սահմանների անվտանգությունը, այնպես որ խաղաղապահների տեղակայման պարագծից ներս գտնվող բնակավայրերի բնակիչները պետք է հնարավորինս շուտ վերադառնան իրենց բնակավայրեր, եւ Հայաստանի ու Արցախի կառավարությունները ամեն ինչ կանեն հնարավորինս արագ ավերածությունները վերացնելու, խաղաղ եւ բնականոն կյանքի համար անհրաժեշտ բոլոր պայմանները ստեղծելու համար:
Սկզբունքային կարեւորություն ունի Ղարաբաղի հարցի վերջնական լուծման եւ Արցախի կարգավիճակի հարցը: Այս մասով մեր անելիքները չեն փոխվում եւ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը դառնում է բացարձակ առաջնահերթություն եւ ըստ էության Արցախի միջազգային ճանաչման համար հիմա կան ավելի ծանրակշիռ փաստարկներ:
Ուզում եմ անդրադառնալ Հայաստանի Հանրապետությունում մեր հետագա անելիքներին, մեր առաջնային խնդիրը երկրում կայունության եւ անվտանգության մթնոլորտի վերականգնումն է, որը ժողովրդի իշխանության ապահովման միակ երաշխիքն է: Այս պահին մենք պետք է սա ապահովենք առաջին հերթին, որ ժողովուրդը լիարժեք տիրապետի իշխանություն ձեւավորելու, իշխանություն ունենալու իր անսակարկելի իրավունքին: Կառավարությունը տուրք չի տալու նախկին իշխանությունների կողմից հովանավորվող ջարդարարների խմբերի սադրանքներին: Տեղի ունեցած անկարգությունների կազմակերպիչներն ու ակտիվ մասնակիցներից շատերը ձերբակալված են, շատերը թաքնվում են, բայց անպայման կհայտնաբերվեն եւ պատասխանատվության կենթարկվեն:
Մեր բոլոր հայրենակիցներին կոչ եմ անում չտրվել սադրանքներին եւ համախմբվել կառավարության շուրջ, որը վճռական է երկիրը այս իրավիճակին դուրս բերելու իր պատասխանատվությունը անմնացորդ կրելու գործում՝ միեւնույն ժամանակ երաշխավորելով, որ ժողովրդին պատկանող իշխանությունը որեւէ մեկը չի խլելու՝ երկիրը թալանի, կոռուպցիայի հորձանուտ վերադարձնելու իր նպատակները իրագործելու համար: Հենց այդ թալանի ու կոռուպցիայի դառը պտուղներն ենք քաղում այսօր, երբ տասնյակ տարիներ երկրի ունեցվածքն ու եկամուտները հոսել են ձեզ հայտնի անձանց գրպաններ եւ ոչ թե բանակի զարգացման գործին:
Սփյուռքի հպարտ հայություն.
Մեր երկիրը ունի ապագա, եւ մենք ամեն ինչ պետք է անենք, որ մեր այս դաժան փորձությունը դառնա այդ ապագայի կարեւոր անկյունաքար, եւ մենք դասեր կքաղենք ազգովի՝ մեր գործած սխալներից: Շատերը կհարցնեն, թե արդյո՞ք այս դաժան պատերազմից հետո կարելի է խոսել լավ ապագայի մասին: Այո, որովհետեւ այսօր աշխարհում կան նույնիսկ այնպիսի պետություններ, որոնք 20-րդ դարի ամենադաժան կապիտուլյացիաներին են ենթարկվել, բայց այսօր դասվում են աշխարհի ամենահզոր երկրների շարքին: Նրանք դա արել են դաժան պարտությունից հետո կրթության, գիտության, արդյունաբերության ու ժողովրդավարության զարգացման վրա շեշտ դնելով, եւ սա պետք է լինի մեր առաջիկա անելիքը: Եվ ես բոլորիս կոչ եմ անում կենտրոնանալ այս անելիքի վրա՝ հանուն մեր երկիրը հզորացնելու: Հենց սա կլինի մեր լավագույն ծառայությունը մեր նահատակների հիշատակին, մեր վիրավոր եւ հաշմանդամություն ստացած զինծառայողներին: Նրանց հարազատներին, ընտանիքներին, մայրերին, հայրերին, կանանց, զավակներին:
Նրանք, իհարկե, մեզ մի հարց պիտի տան՝ զոհվածների հարազատները, թե ի վերջո ինչի՞ համար զոհվեցին իրենց հարազատները: Այս հարցի պատասխանը մեկն է՝ առաջին հերթին Արցախի ժողովրդին ցեղասպանությունից փրկելու համար, հայ ժողովրդի ապրելու իրավունքը պաշտպանելու համար: Մենք պարտավոր ենք մեր հայրենիքը ապրեցնելով ու զարգացնելով տեր կանգնել նրանց արյանը, նրանց զավակների ապագային, նրանց անմնացորդ նվիրումին:
Մեր խոնարհումը նրանց առջեւ ամենօրյա ստեղծարար աշխատանքն է, կրթությունը, որը պիտի շենացնի մեր երկիրը:

Обращение премьер-министра к народу: ПОЛНЫЙ ТЕКСТ
Армения и армянский народ переживают чрезвычайно тяжелые дни. У всех у нас горечь в сердцах, у всех у нас слезы на глазах, у всех у нас боль в душах. Окончание начавшейся 27 сентября войны подписанием такого документа, как совместное заявление премьер-министра Армении, президентов России и Азербайджана от 10 ноября, по сути, вызвало общественное отчаяние и множество вопросов, ответ на которые в первую очередь ожидается от меня.
Почему был подписан столь неблагоприятный для Армении документ? Это произошло в таких условиях, когда Генштаб Вооруженных сил Армении докладывал, что каждая минута очень важна, и войну нужно остановить как можно скорее. А президент Арцаха предупреждал, что, если боевые действия не прекратятся, мы можем потерять Степанакерт в считанные дни, при некоторых сценариях, даже в считанные часы.
Многие, конечно, могут сказать, что если мы уже потеряли Гадрут, Шуши, мы могли бы потерять и Степанакерт, и мало что изменилось бы. Реальность, однако, немного иная, потому что если бы Степанакерт был потерян, который, как уже подтвердил в своем публичном выступлении президент Арцаха Араик Арутюнян, был в то время по большому счету беззащитен, то после этого неминуемо были бы потеряны Аскеран и Мартакерт, причем очень предсказуемо, потому что эти города в начале войны находились в тылу, достаточно далеко от линии фронта, в них не было оборонительных сооружений и укреплений. Не было и такого количества боеспособных сил, которые могли бы реально оборонять эти города.
А что было бы после падения этих городов? Вторая, третья, четвертая, пятая, шестая, седьмая линии обороны Армии обороны оказались бы осажденными врагом, а это означает, что более 20 000 наших солдат и офицеров оказались бы в окружении вражеских войск, неизбежно столкнувшись с перспективой быть убитыми или взятыми в плен. В этих условиях, конечно же, было бы неизбежным падение Карвачарского и Кашатагского районов, что привело бы к полной катастрофе.
Многие, в силу логики времени, возможно, зададут вопрос: почему я так волновался за безопасность наших солдат во время подписания документа и почему не так волновался до этого? С точки зрения операций проблема состоит в том, что, по сути, важнейшая функция командующего - ставить перед солдатом задачу, имеющую конкретную тактическую или стратегическую цель, и командующий ставит эти задачи, понимая, что их выполнение может привести к гибели солдата, гибели воина ради Родины.
Будучи в роли верховного главнокомандующего, я с первого дня войны ставил такие задачи перед армией и вооруженными силами. Но когда возникает такая ситуация, что солдат никак не может повлиять на дальнейший ход событий, уже не солдат должен умирать ради Родины, а Родина должна приносить жертвы ради солдата.
Именно с этим осознанием я подписал известный всем вам пресловутый документ, и когда я подписывал этот документ, я понимал, что вероятность моей личной гибели очень высока не только в политическом, но и в физическом смысле. Но важнее были жизни 25 тысяч солдат, думаю, и для вас тоже.
Под угрозой оказались жизни воинов, беззаветно прослуживших Отечеству. При этом, у этих солдат не было никакой возможности повлиять на ситуацию в тылу, в тылу больше не было боеспособных сил, которые могли бы реально повлиять на ситуацию, и, значит, пришло время командующему ради этих солдат рисковать собственной жизнью, как в физическом, так и в политическом плане. Пришло время Родине идти на жертвы ради тех воинов, которые ничего не пожалели ради Родины, и я подписал эту бумагу с осознанием этого.
При этом в этой ситуации и условиях счет шел не на дни и недели, где можно было маневрировать, идти на хитрость, а нужно было принимать решение. Решение нужно было принять в течение нескольких часов, иначе мог бы начаться процесс, который закончился бы гибелью или пленением наших 10 тыс, 20 тыс, 25 тыс солдат.
Многие сейчас также поднимают такой вопрос: а почему я не ушел в отставку, чтобы не подписывать эту бумагу? Потому что это означало бы дезертирство, это означало бы переложить ответственность за выполнение адской миссии ради солдата на чужие плечи в надежде на то, что потом будут говорить, что премьер-министр Пашинян был настолько патриотичным, что не подписал эту унизительную бумагу, а другой оказался слабым и предателем и пошел на такой постыдный шаг. Также потому, что, как я уже сказал, решения нужно было принимать в течение нескольких часов, иначе колесо могло бы повернуться так, что уже нельзя было бы его никак остановить.
Следующий вопрос, который звучит периодически, заключается в следующем: а почему я не посоветовался с народом перед тем, как подписать этот документ? По очень простой причине: во время разговора с народом, я должен был честно представить общественности объективную ситуацию, а это значит - предоставить и врагу подробную информацию о ситуации, более того, представить подробный план блокады наших 25 тыс солдат за несколько часов со всеми вытекающими отсюда последствиями. И потом, я пообещал обсудить с народом варианты урегулирования карабахского вопроса, а этот документ не предусматривает содержательного решения вопроса, а только прекращение военных действий. Карабахский вопрос как не был решен, так и остается нерешенным, и в этом направлении еще предстоит проделать работу.
Следующий вопрос, который естественно возникает, заключается в следующем: a почему даже на таких условиях невозможно было достичь прекращения огня в первые дни войны, или, может быть, чуть позже? На то было две причины. Во-первых, мы должны были без боя сдать семь районов, в том числе Шуши, а во-вторых, военная ситуация была такова, что мы надеялись, что с привлечением новых ресурсов мы сможем нечеловеческими усилиями достичь перелома в ситуации.
Именно поэтому я и президент Арцаха постоянно выступали с призывами к мобилизации и обороне Родины, но мы также старались сделать это так, чтобы наше послание не ввело в отчаяние, не сломило солдат, сражающихся на передовой, и не давало врагу дополнительной информации о наших проблемах.
Мы, а конкретнее президент Арцаха, начальник Генштаба Вооруженных сил, командующий Армией обороны, я лично, правительство Армении, представители нашей политической команды и, конечно же, в первую и главную очередь, наши солдаты, добровольцы, офицеры и генералы сделали все, чтобы зубами держать каждый сантиметр. Наша армия сражалась героически. Она сражалась не для того, чтобы сдавать, а для того, чтобы сохранить, сражалась не для поражения, а для одержания победы. И она практически воевала против трех армий. Но, к сожалению, как сказал вчера в своем послании президент Арцаха, мы не смогли в достаточной мере поддержать нашу армию. Добровольческое и мобилизационное движение, конечно, с его многочисленными героическими проявлениями, было недостаточно сильным, чтобы решить поставленные задачи, и мы столкнулись с реальностью, из которой просто не было иного выхода.
Что касается содержания самого документа, то оно действительно плохое для нас, но не следует делать его хуже, чем оно есть на самом деле. В частности, ходят слухи о передаче Мегри, что является абсолютной чушью. Речь идет только о разблокировке транспортных путей в регионе, в том числе из Азербайджана в Нахичевань, но это означает, что должны быть разблокированы транспортные пути из Еревана в Сюник через Нахичевань, в том числе железнодорожное сообщение между Арменией и Исламской Республикой Иран, что может иметь в дальнейшем важное значение в плане развития экономики нашей страны.
Что касается Нагорного Карабаха, а точнее его части, подконтрольной властям Арцаха, то размещением российских миротворцев Лачинский коридор - от Гориса до Степанакерта, будет бесперебойно действовать, в том числе и на участке Шуши, российские миротворцы обеспечат такой же безопасный путь на всей территории, и связь Степанакерт-Ереван должна быть надежной.
Миротворцы также будут обеспечивать безопасность границы в этой части Арцаха, поэтому жители населенных пунктов в пределах периметра дислокации миротворцев должны как можно скорее вернуться в свои дома, а правительства, власти Армении и Арцаха сделают все возможное, чтобы как можно скорее ликвидировать разрушения, создать все необходимые условия для мирной и нормальной жизни.
Вопрос окончательного урегулирования карабахской проблемы и статуса Арцаха имеет принципиальное значение. В этом плане наши действия не меняются, и международное признание Республики Арцах становится безусловным приоритетом, и, по сути, сейчас есть более весомые аргументы в пользу международного признания Арцаха.
Хочу коснуться нашей дальнейшей деятельности в Республике Армения. Нашим приоритетом является восстановление атмосферы стабильности и безопасности в стране, которая является единственной гарантией власти народа. На данный момент мы должны, прежде всего, обеспечить, чтобы народ полностью овладел своим неотъемлемым правом формировать правительство, иметь власть.
Правительство не будет поддаваться на провокации групп погромщиков, которые спонсируются бывшими властями. Организаторы и многие активные участники этих беспорядков арестованы, многие скрываются, но обязательно будут найдены и привлечены к ответственности.
Я призываю всех наших соотечественников не поддаваться провокациям и объединиться вокруг правительства, которое преисполнено решимости выполнить свои обязательства по выводу страны из этой ситуации, гарантируя при этом, что никто не отнимет власть у народа для достижения своих целей по разграблению страны и возврату к коррупции. Сегодня мы пожинаем горькие плоды этого грабежа и коррупции, когда на протяжении десятилетий богатство и доходы страны текли в карманы известных вам людей, а не на развитие армии.
Гордые армяне диаспоры.
У нашей страны есть будущее, и мы должны сделать все, чтобы это тяжелое испытание стало важным краеугольным камнем этого будущего. И мы должны всей нацией извлечь уроки из ошибок, которые мы допустили. Многие спросят, можем ли мы говорить о хорошем будущем после этой жестокой войны. Да, потому что сегодня в мире есть даже такие страны, которые в течение 20-го века подвергались самой жестокой капитуляции, но сегодня они входят в число самых могущественных стран мира. Они сделали это после жестокого поражения, сделав упор на развитие образования, науки, промышленности и демократии, и это должно стать нашим предстоящим делом. И я призываю всех нас сосредоточиться на том, что мы можем сделать для укрепления нашей страны. Это будет наша лучшая служба памяти наших мучеников, наших раненых и получивших инвалидность солдат. Их родственников, семей, матерей, отцов, жен, детей.
Они, родственники погибших, конечно, должны задать нам вопрос о том, почему в конце концов погибли их родственники. Ответ на этот вопрос один: прежде всего, чтобы спасти народ Арцаха от геноцида, защитить право армянского народа на жизнь. Мы обязаны, возрождая и развивая нашу Родину, заботиться о будущем их детей, об их непоколебимой преданности.
Наше преклонение перед их памятью - наш ежедневный творческий труд, образование, в результате которого наша страна должна процветать.