Մենք ունենք երազանք, դրա համար պետք է պահպանել համերաշխությունը. Արայիկ Հարությունյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ուղիղ եթերում դիմեց ժողովրդին՝ ներկայացնելով, թե ինչն է հիմք հանդիսացել պատերազմը դադարեցնելու որոշում կայացնելու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հարությունյանը հիշեցրեց, որ նոյեմբերի 8-ի առավոտյան, երբ լուսանկար էր հրապարակել  Ստեփանակերտի հրապարակից, նշել է, որ եղել է իր կյանքի ամենածանր գիշերներից և ամենածանր լուսաբացներից մեկը: «Ինչո՞ւ եմ հայտարարել՝ չբացելով փակագիծը, որովհետև նոյեմբերի 7-ին մենք ամբողջությամբ կորցրել ենք վերահսկողությունը Շուշի քաղաքի նկատմամբ: Այսօր ուզում եմ հայտարարել, որ երևի իմ կյանքի ամենածանր գիշերն եմ ունեցել՝ այն պարագայում, որ շատ ծանր օրեր եմ ունեցել՝ 1992-1994 թթ. կորցնելով շատ հարազատներ, որոնց վերջին բառը եղել է իմ ձեռքերում: Բայց ես իմ մեջ կարողացել եմ ուժ գտնել, կենտրոնանալ, որոշումներ կայացնել: Բայց այն որոշումը, որը կայացվել է երեկ, չգիտեմ, թե պատմությունն ինչպիսի գնահատական կտա, սակայն ստիպված ենք եղել»,-ասաց Հարությունյանը:
Նա բացատրեց, թե ինչու: 43 օր մարտական գործողությունների արդյունքում կորցրել ենք Ֆիզուլիի շրջանը, Ջաբրայիլի շրջանը, Կուբաթլուի, Զանգելանի, Հադրութի շրջանը հիմնականում, Մարտունիի շրջանից ինչ-որ մաս, Ասկերանի շրջանից և ամենագլխավորը՝ Շուշին: Մարտերն ընթանում էին Ստեփանակերտի մատույցներում՝ 2-3 կմ հեռավորության վրա: «Եթե մարտական գործողությունները շարունակվեին այդ տեմպերով, օրերի ընթացքում պիտի կորցնեինք ամբողջ Արցախը, ունենայինք շատ ավելի զոհեր, քանի որ արդեն մարտական գործողությունները տեղափոխվելով ինչ-որ տեղ թիկունք, անդառնալի հետևանքներ կունենայինք առաջնագծում այդ 43 օրը հերոսաբար պայքարող՝ մանավանդ մեր ժամկետային զինծառայողների մասով»,-ասաց նախագահն ու նշեց՝ չի ուզում աշխարհագրորեն նշել, որ եթե կորցնեինք Ստեփանակերտը, ինչ տեղի կունենար Ասկերանի, Մարտունու շրջանի առաջնագծում գտնվող զինվորների առումով:
Հարությունյանի խոսքով՝ կարծես թե մի քանի օր հայկական կողմին հաջողվել էր պաշտպանվել ԱԹՍ-ներից, բայց արդեն վերջին երկու օրը հակառակորդը, նոր տեխնոլոգիաների, նոր ԱԹՍ-ների միջոցով հնարավորություն  ունեցավ շատ մեծ վնասներ հասցնել հայկական զորքին: Մարդկային շատ մեծ կորուստներ են եղել միայն երեկ վերջին մի քանի ժամերի ընթացքում Մարտունու շրջանում՝ ԱԹՍ-ների արդյունքում:
«Ինչո՞ւ չհաջողվեց. մենք բոլորս պատասխան ենք տալու, այո, բոլորս, քանի որ մենք գիտեինք, որ մեր պաշտպանության բանակը կարիքներ ուներ»,-ասաց նախագահը: Այդ ամենով, բայց զորքը կարողանում էր դիմադրել, ինչ-որ տեղ 8 պետության զինված ուժերի: «Հաստատ մենք Ադրբեջանի դեմ չենք կռվել, հաստատ միայն թուրքական սպայական անձնակազմը կամ զինտեխնիկան չի եղել մարտական գործողություններում: Թուրքիայի զինվորականների, ահաբեկիչների, վարձկանների մասնակցությունը ևս եղել է: Կռվում էին հայ կամավորը, հայ զինվորը: Ես խոնարհվում եմ առաջին հերթին մեր զինվորների առջև: Աշխարհի ամենահերոս տղերքն են եղել ժամկետային զինծառայողները: Խոնարհվում եմ բոլոր զոհվածների ընտանիքների առջև: Ստիպված էինք, որ այդ նույն ժամկետային զինվորների կյանքը, խնայեինք, փրկեինք»,-ասաց Հարությունյանը:
Նախագահը հիշեցրեց, որ մի քանի անգամ, այդ թվում Շուշիի մարտականչի օրը կոչ է արել՝ դիմելով հայրենակիցներն ասել, որ նրանց կարիքը կա: «Շուշիի նկատմամբ հիմնական վերահսկողությունը կորցրել ենք նոյեմբերի 5-ից, բայց ամբողջությամբ՝ նոյեմբերի 7-ից: Չէինք ուզում հավատալ, որ կորցնում ենք հայրենիքն ամբողջությամբ, չէինք ուզում հավատալ, որ արդեն եղած ռեսուրսներով՝ մարդկային և զինտեխնիկայի, անհնարին էր կռվել»,-ասաց նա:
Արցախի նախագահը վստահեցրեց, որ շատ երկար փորձում էին բանակցության սեղանի շուրջ քննարկել, կասեցնել, սակայն հնարավոր չեղավ: «Կողմ էի, որովհետև հուսահատված չէի, եթե հուսահատված լինեի, կմտածեի՝ շարունակել կռիվը՝ կյանքի գնով՝ հասկանալով, որ պարտվելու և կորցնելու ենք Արցախը: Ամեն ինչ առջևում է: Արցախը, հայ ազգը, Հայաստանը շատ ծանր օրեր ենք ունեցել պատմության մեջ, բայց կարողացել ենք ինչ-որ իմաստուն որոշումներ կայացնելով հետագայում, ճիշտ ճանապարհով ընթանալ, հաջողություններ արձանագրել: Իսկ ո՞վ է ասել, որ դրանով ավարտվում է ամեն ինչ: Դրանով սկսվում է: Մենք ավելի սթափ որոշում կայացնելու հնարավորություն ունենալու ենք, դրա համար մեզ պետք է համերաշխություն՝ առաջին հերթին Հայաստանում, Արցախում, հայ ժողովրդի մեջ: Մեր ամենամեծ հակառակորդը եղել են պառակտումն ու խուճապը: Համազգային խնդիրները դեռևս առջևում են, մեր տեսիլքը դեռևսս չի մարել, հակառակը՝ մենք ունենք երազանք, ունենք երազած հայրենիք, դրա համար պետք է պահպանել համերաշխությունը և զերծ մնալ այնպիսի երևույթներից, որոնք հարիր չեն հայ ազգին: Ունենք քաղաքակիրթ որոշումներ կայացնելու հնարավորություններ, քննարկումներ իրականացնելու: Դեռ նոր է սկսվում ամեն ինչ, չեմ ուզում բացել փակագծերը, ամեն ինչ, մենք չենք պարտվել, ամեն ինչ առջևում է, պետք է մտածել, մտածել, նորից մտածել, գնահատել, նորից հետո որոշումներ կայացնել»,-ասաց Հարությունյանը:

У нас есть мечта, ради которой необходимо сохранять солидарность: Араик Арутюнян
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян в прямом эфире обратился к народу, представив основания для принятия решения о прекращении войны. Как сообщает «Арменпресс», Арутюнян напомнил, что утром 8 ноября, публикуя фото со Степанакертской площади, он упомянул, что это была одна из самых тяжелых ночей в его жизни, один из самых тяжелых рассветов. “Почему я объявил это, не раскрывая скобок, потому что 7 ноября мы полностью потеряли контроль над городом Шуши. Сегодня я хочу объявить, что это была самая тяжелая ночь  моей жизни, хотя у меня были очень тяжелые дни, в 1992 - 1994 годах. Потеря многих родных, которые свои последние слова произносили в моих руках. Но я смог найти в себе силы, сосредоточиться, принять решения. Я не знаю, как история оценит вчерашнее решение, но нам пришлось его принять”, - сказал Арутюнян. Он объяснил почему. В результате 43-дневных боевых действий мы потеряли Физулинский район, Джебраильский район, Кубатлу, Зангеланский, Гадрутский районы,  основную часть Мартунинского района, Аскеранский район и, самое главное, Шуши. Бои происходили на окраине Степанакерта, в 2 - 3 км. Если бы боевые действия продолжались такими темпами, мы бы потеряли весь Арцах за считанные дни, у нас было бы гораздо больше потерь, потому что, перенеся боевые действия куда-нибудь в тыл, мы имели бы необратимые последствия на передовой. Президент сказал, что он не хочет упоминать географических названий, но что было бы, если бы мы потеряли Степанакерт для солдат на передовой в Аскеранском и Мартунинском районах. По словам Арутюняна, армянской стороне удавалось защищаться от БПЛА в течение нескольких дней, но в последние два дня противник мог наносить большой урон армянской армии с помощью новых технологий и новых БПЛА. Только вчера в Мартунинском районе в течение нескольких последних часов му понесли большие потери в результате действий БПЛА.
“Почему мы не смогли? Мы все ответим, да, все мы, потому что мы знали, что наша Армия обороны имеет много нужд”, - сказал президент. И при этом, противостоять смогла только наша Армия, армии, в составе вооруженных сил, по большому счету, 8 государств. Конечно, мы не воевали против Азербайджана, конечно, в боевых действиях участвовали не только турецкие офицеры или военная техника. В них участвовали турецкие солдаты, террористы и наемники. С ними воевали армянские добровольцы, армянские воины. Я преклоняюсь перед нашими солдатами. Призывники были самыми героическими парнями в мире. Я преклоняюсь перед семьями всех погибших. Мы обязаны были спасти жизни других призывников”, - сказал Арутюнян.
Президент напомнил, что он неоднократно обращался к своим соотечественникам. В том числе в  призыве в Шуши, чтобы сказать соотечественникам, что они нуждаются в них. “Мы потеряли основной контроль над Шуши с 5 ноября, а с 7 ноября полностью. Мы не хотели верить, что мы полностью теряем Родину, не хотели верить, что невозможно бороться нашими имеющимися ресурсами - и людьми и военной техникой”, - сказал он.
Президент Арцаха заверил, что они давно пытались обсудить и все приостановить за столом переговоров, но это не удалось. Я был за, потому что я не терял веры, если бы я потерял веру, я бы подумал, что продолжу борьбу ценой своей жизни, даже понимая, что мы проиграем, мы потеряем Арцах. Все впереди! В истории Арцаха, армянского народа, Армении были очень тяжелые дни, но нам удавалось принимать мудрые решения и в будущем, пойти по правильному пути, добиться успеха. И кто сказал, что это конец? Все начинается с этого. У нас будет возможность принять более трезвое решение, для этого нам понадобится солидарность, прежде всего в Армении, в Арцахе, среди армянского народа. Нашим самым большим противником были раскол и паника. Впереди национальные проблемы, наше видение еще не померкло, напротив, у нас есть мечта, у нас есть Родина нашей мечты, поэтому мы должны сохранять солидарность, избегать событий, которые не помогут армянскому народу. У нас есть возможности принимать цивилизованные решения, вести дискуссии. Все только начинается, я не хочу раскрывать скобки,  мы не проиграли, все еще впереди, мы должны думать, думать и думать, оценивать, и снова принимать решения”, - сказал Араик Арутюнян.