Օգնության շտապելիս բժիշկը ընկել է հակառակորդի դիվերսիոն խմբի ծուղակը և զոհվել
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բժիշկ Սաշա Ռուստամյանի բուժանձնակազմն առաջնագծից վիրավոր զինվոր տեղափոխելու ճանապարհին, հանդիպելով հայկական զինվորական համազգեստով խմբի, կանգ է առել՝ օգնություն ցույց տալու նպատակով, սակայն հայտնվել է ադրբեջանա-թուրքա-ահաբեկչական դիվերսիոն խմբի կրակահերթի տակ և զոհվել:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի տարածած հաղորդագրությունից, ռազմական բժիշկները պատերազմի առաջին օրից ռազմաճակատում են՝ ծառայում են կրկնակի երդման ներքո՝ զինվորական և Հիպոկրատի: Ստանալով բժշկի մասնագիտություն և կրելով զինվորական համազգեստ՝ Սաշա Ռուստամյանն այն նվիրյալներից է, ով զոհվեց մասնագիտական պարտքը կատարելիս:
«Սաշա Ռուստամյանի առաքելությունն անավարտ չի մնում. չնայած ստացած բազմաթիվ վնասվածքների՝ վիրավոր զինվորի ու շտապօգնության մեքենայի վարորդի կյանքը հաջողվում է փրկվել»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
ԵՊԲՀ ռազմաբժշկական ֆակուլտետի պետ Վարդան Ծատուրյանը խոսելով Սաշա Ռուստամյանի մասին՝ նշում է՝ Սաշան աչքի է ընկել ինչպես կրակային, այնպես էլ ֆիզիկական գերազանց պատրաստվածությամբ, մշտապես մասնակցել է սպորտային միջոցառումների:

Disguised as Armenian troops, Azeri commandos ambush AMBULANCE and kill doctor who hurried to help
YEREVAN, NOVEMBER 4, ARMENPRESS. An ambulance carrying a wounded soldier from the frontline was ambushed by Azeri troops in Artsakh, and Armenian combat medic Sasha Rustamyan was gunned down, the Rector of the Yerevan State Medical University Armen Muradyan said.
The Azeri troops were disguised in Armenian military fatigues, and when the Armenian medics saw them they stopped the ambulance. Then, Sasha Rustamyan, a military doctor, exited the ambulance and approached them to see how he can help, only to be shot dead by automatic gunfire.  The Azeri sabotage team then started shooting at the ambulance, which crashed into a gorge.
“Sasha Rustamyan’s mission doesn’t stay unfinished: despite multiple traumas, the wounded soldier in the ambulance and the driver survived,” Muradyan said.
Rustamyan, a graduate of the Military Medicine Faculty of the Yerevan State Medical University, is remembered as a “well trained officer and a doctor faithful to his oath” by his dean Vardan Tsaturyan.
“The on-duty combat medic who was hurrying to provide help will forever remain an immortal hero in the history of the Armenian people”, Muradyan said.