Թուրքիան չի կատարել ՄԻԵԴ-ի որոշումը. Հայաստանը նոր ապացույցներ է ներկայացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունը ՄԻԵԴ է ներկայացրել լրացուցիչ ապացույցներ, որոնք հիմնավորում են Թուրքիայի կողմից Եվրոպական Դատարանի 39-րդ կանոնի համաձայն անհապաղ միջոցներ կիրառելու մասին 2020 թվականի հոկտեմբերի 6-ի որոշումը չկատարելը: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունից:
«Կառավարությունը Դատարանին տեղեկացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում Թուրքիայի շարունակական, ուղղակի և անուղղակի ներգրավման մասին: Նաև հավաստի ապացույցներ են ներկայացվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում սիրիացի վարձկանների ներգրավման վերաբերյալ, որոնք Ադրբեջան են տեղափոխվել ու տեղակայվել թուրքական ուժերի կողմից:
Միևնույն ժամանակ, Թուրքիան շարունակում է իր ներգրավվածությունը՝ հակամարտության մեջ Ադրբեջանին օգնելու պատրաստակամության անթաքույց հայտարարություններով: Դատարանին ներկայացված ապացույցները առավել ամրապնդվում են նաև օտարերկրյա պետությունների բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հայտարարություններով»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Турция не выполнила решение ЕСПЧ. Армения представила новые доказательства
Республика Армения представила в ЕСПЧ дополнительные доказательства, обосновывающие невыполнение Турцией решения от 6 октября 2020 года “О применении незамедлительных мер в соответствии с 39-м правилом Европейского суда”. Об этом Арменпресс сообщили в представительстве Республики Армения в ЕСПЧ.
“Правительство сообщило Суду о продолжающемся прямом и косвенном участии Турции в нагорно-карабахском конфликте. Есть и достоверные доказательства причастности сирийских наемников к нагорно-карабахскому конфликту, которые в Азербайджан были переброшены Турцией. Турция продолжает свое участие в войне, делая открытые заявления о готовности помочь Азербайджану. Доказательства, представленные суду, подкрепляются и заявлениями высокопоставленных зарубежных чиновников”, - говорится в заявлении представительства Республики Армения в ЕСПЧ.