Ավստրիայում ՀՀ դեսպանությունը տեղի հայերին խնդրել է խուսափել անհարկի տեղաշարժերից
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրիայում ՀՀ դեսպանությունը խնդրանքով դիմել է տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին՝ Վիեննայում նոյեմբերի 2-ին տեղի ունեցած ահաբեկչության հետ կապված: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` դեսպանությունը խնդրում է խուսափել անհարկի տեղաշարժերից:
«Սիրելի հայրենակիցներ, հաշվի առնելով Վիեննայում ստեղծված իրավիճակը և հակաահաբեկչական գործողությունները, խնդրում ենք լինել առավել զգոն և խուսափել անհարկի տեղաշարժերից՛ հետևելով իշխանությունների ցուցումներին: Անհրաժեշտության դեպքում խնդրում ենք կապ հաստատել դեսպանության հետ հետևյալ հեռախոսահամարով՝ 00 43 (0) 1 522 74 79 105»,-ասված է Ավստրիայում ՀՀ դեսպանության հայտարարության մեջ:
Վիեննայում նոյեմբերի 2-ին զինված մի քանի մարդ կրակոցներ են հնչեցրել քաղաքի 6 տարբեր վայրերում: Հարձակումներից մեկը եղել է սինագոգի մոտ, որտեղ անհայտ անձը մի քանի կրակոց է արձակել և պայթեցրել իրեն: Ընդհանուր առմամբ՝ սպանվել է 3 մարդ, 15-ը վիրավոր է: Ավստրիայի ՆԳՆ-ն հայտարարել է, որ Վիեննայում տեղի ունեցածն ահաբեկչություն է: Վիեննայում սպանված հրաձիգը «Իսլամական պետություն» (ԻՊ) ահաբեկչական խմբավորման համակիր էր:
Ավստրիայի կանցլեր Սեբաստիան Կուրցը Վիեննայի բնակիչներին կոչ է արել դուրս չգալ տներից՝ նշելով բոլոր միջոցներով պայքարելու են ահաբեկչության դեմ:

Armenians in Austria advised to avoid non-essential movements after Vienna terror attack
YEREVAN, NOVEMBER 3, ARMENPRESS. The Embassy of Armenia in Vienna has asked Armenians in Austria to avoid non-essential movements in the country after the November 2 terror attack.
“Dear countrymen, given the situation and the counterterrorism operations in Vienna, we are asking you to be extra vigilant and avoid non-essential movements and follow the local authorities’ instructions,” the embassy said.
The embassy can be reached at 00 43 (0) 1 522 74 79105 for further information.
Police in Austria have launched a manhunt after gunmen opened fire at multiple locations across central Vienna, killing at least four people and wounding several more in what Austrian Chancellor Sebastian Kurz described as a “repulsive terror attack”. One of the gunmen was shot dead by police.
Chancellor Sebastian Kurz told residents of Vienna to stay at home as law enforcement agencies launched a major counterterrorism operation.
Our prayers are with the people of Austria. #NagornoKarabakh has been fighting against the Azerbaijani-Turkish terrorist tandem for over a month now. I share the grief of the people of Austria, wish patience to the families of the victims, and a speedy recovery to those wounded.