Արաղչին մանրամասներ է ներկայացրել Անկարա այցից
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աբբաս Արաղչին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման  Իրանի նախաձեռնությունը ներկայացնելու նպատակով մեկնել է Անկարա, հանդիպել Թուրքիայի ԱԳ փոխնախարար Սեդաթ Օնարի հետ: Կողմերը քննարկել են իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում:
«Անկարայում մենք Թուրքիայի ԱԳ փոխնախարար Սեդաթ Օնարի հետ  բաց ու օգտակար քննարկում ունեցանք: Իրանը և Թուրքիան երկու հիմնական դերակատարներ են, որոնք անհերքելի դեր ունեն տարածաշրջանի խաղաղության և կայունության հարցում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Արաղչին նշել է իր «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում:
«ՌԻԱ նովոստի» գործակալությանը տրված հարցազրույցում՝ Արաղչին ասել է, որ Թեհրանի խաղաղության ծրագիրը հիմնվում է «տարածաշրջանային երկրների, այդ թվում Ռուսաստանի և Թուրքիայի մասնակցության վրա»։
Հոկտեմբերի 29-ին Իրանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալը Երևանում հանդիպել էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի, իսկ հոկտեմբերի 30-ին՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ:

YEREVAN, OCTOBER 31, ARMENPRESS. Deputy foreign minister of Iran Seyed Abbas Araghchi had met with Turkish deputy foreign minister Sedat Önal in Ankara as part of his regional tour aimed at presenting Iran’s initiative for the settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
During the meeting the two officials discussed the situation in the Nagorno Karabakh conflict zone.
“Frank and productive discussion with Deputy Foreign Minister Sedat Önal in Ankara. Iran and Turkey are two major players with undeniable role in peace and stability of the region”, the Iranian deputy FM tweeted.
He told RIA Novosti that Tehran’s peace program is based on “the participation of regional countries, including Russia and Turkey”.
Recently the Iranian deputy FM visited Armenia where he met with Prime Minister Nikol Pashinyan and Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan.