ԿԽՄԿ տնօրենը կարևորել է կրակի դադարեցման շուրջ համաձայնության կյանքի կոչման ջանքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հոկտեմբերի 30-ին Ժնևում հանդիպել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի տնօրեն Փեթեր Մաուերի հետ:  «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Հանդիպման առանցքում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնամասշտաբ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունն է եղել:
ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ԿԽՄԿ նախագահ Փեթեր Մաուերին հանգամանալից տեղեկատվություն է հաղորդել Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ռազմական հանցագործությունների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի, այդ թվում Ժնևի կոնվենցիայի կոպտագույն խախտումների վերաբերյալ:
Նախարար Մնացականյանն իր զրուցակցին ծանոթացրել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Արցախի քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորման և դրա հետևանքով պատճառված վնասների, նրանց նկատմամբ միջազգային կոնվենցիաներով արգելված զինատեսակների կիրառման, իր իսկ վերահսկողության ներքո հայտնված Արցախի քաղաքացիական բնակչության, ռազմագերիների նկատմամբ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի, խոշտանգումների և սպանությունների փաստերին: Նախարարն ընդգծել է, որ մարդու իրավունքները և դրանց պաշտպանությունը համընդհանուր են՝ անկախ տվյալ տարածքի կարգավիճակից, և այս կապակցությամբ ցանկացած այլ մեկնաբանություն կրականապես անընդունելի է:
Անդրադարձ կատարելով Թուրքիայի՝ Հարավային Կովկասում ապակայունացնող քաղաքականությանը և տարածաշրջանն ահաբեկչության օջախ դարձնելու նկրտումներին՝ ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմում Թուրքիայի անմիջական ռազմական մասնակցությունը և Մերձավոր Արևելքից օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների ներմուծումը լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանը:
Կողմերն ընդգծել են կրակի անհապաղ դադարեցման վերաբերյալ հոկտեմբերի 10-ին, հոկտեմբերի 17-ին և 25-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման, ինչպես նաև հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում լուծման անհրաժեշտությունը:
ԿԽՄԿ տնօրենը կարևորել է կրակի դադարեցման շուրջ համաձայնության կյանքի կոչման և զոհվածների մարմինների հավաքագրման ու փոխանակման պայմանավորվածության կատարմանն ուղղված դիվանագիտական ջանքերը:

Директор МККК подчеркнул важность усилий по достижению прекращения огня
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 30 октября встретился в Женеве с директором Международного комитета Красного Креста Петером Маурером.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, центральной темой встречи была ситуация, сложившаяся в результате развязанной Азербайджаном широкомасштабной агрессии в зоне нагорно-карабахского конфликта.
Министр иностранных дел Зограб Мнацаканян предоставил президенту МККК Петеру Мауреру подробную информацию о военных преступлениях Азербайджана и грубых нарушениях международного гуманитарного права, в том числе Женевской конвенции.
Министр Мнацаканян проинформировал своего собеседника о преднамеренных атаках азербайджанских вооруженных сил на мирное население Арцаха, нанесенном в результате этого ущербе, применении запрещенного международными конвенциями оружия, жестоком обращении с гражданским населением Арцаха, оказавшимся под его контролем, а также факты об унизительном обращении с военнопленными, пытках и убийствах.
Министр подчеркнул, что права человека и их защита универсальны, независимо от статуса территории, и любое иное толкование в этом отношении недопустимо.
Коснувшись дестабилизирующей политики Турции на Южном Кавказе и ее стремления превратить этот регион в очаг терроризма, министр иностранных дел подчеркнул, что прямое военное участие Турции в развязанной Азербайджаном войне, переброска иностранных террористов с Ближнего Востока представляет собой серьезную угрозу региональной и международной безопасности.
Стороны подчеркнули необходимость выполнения договоренностей о прекращении огня, достигнутых 10, 17 и 25 октября, а также мирного урегулирования конфликта в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Директор МККК подчеркнул важность дипломатических усилий для выполнения договоренностей о прекращении огня по гуманитарным соображениям.