Վերջին ամսում 14 օտարերկրացիների են վտարել Ֆրանսիայից, որոնց կասկածում են արմատականության մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի իշխանություններն անցած ամսին երկրից վտարել են 14 օտարերկրացիների, որոնց կասկածում են բռնության եւ արմատական գաղափարների տարածման մեջ: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 30-ին այդ մասին հայտնել Է հանրապետության ներքին գործերի նախարար Ժերալդ Դարմանենը:
«Մենք պետք Է լավ հասկանանք, որ անհրաժեշտ Է վճռական դիրքորոշում բռնել այն օտարերկացիների նկատմամբ, որոնց կասկածում են արմատականացման մեջ: Հենց այդ պատճառով ենք մենք նրանց վտարում: Ամսվա ընթացքում վտարվել Է 14 մարդ, չնայած որ համավարկի պատճառով փակ Է օդային հաղորդակցությունը»,- ասել Է նախարարը RLT ռադիոկայանի եթերում: Նրա տեղեկատվությամբ՝մոտ օրերս երկրից կվտարվի եւս 18 մարդ:
Հոկտեմբերի կեսերին Ֆրանսիայի ներքգործնախարարությունը հայտնել Է, որ իշխանությունները հետեւում են ավելի քան 4 հազար օտարերկրացիների, որոնց կասկածում են արմատականացման մեջ, եւ պատրաստվում են երկրից վտարելու նրանցից 230-ին: Ըստ որում Դարմենենն ուշադրություն Է հրավիրել, որ «30 ահաբեկիչներից, որոնք վերջին ժամանակներս հարձակումներ են կատարել Ֆրանսիայի տարածքում, 22-ը ֆրանսիացիներ են»:
Նախարարը նշել Է, որ «երկրում ահաբեկչական սպառնալիքի վտանգը չափազանց բարձր Է»:
«Մենք պատերազմ են մղում ոչ թե կրոնի, այլ իսլամիստական գաղափարախոսության դեմ»,- ընդգծել Է Դարմանենը:
Մեկնաբանելով հոկտեմբերի 29-ին Նիսում Թունիսից սերցածի կողմից կատարված ահաբեկչությունը՝ Դարմանենն ընդգծել Է, որ հարձակվողն ավելի վաղ հայտնի չի եղել ո՛չ ֆրանսիացի, ո՛չ եվրոպացի իրավապահներին: «Նա իշխանություններից փախստականի քարտ չի խնդրել»,- նշել Է ՆԳՆ-ի ղեկավարը: «Մենք պետք Է հասկանանք, որ եղել են եւ կարող են լինել այդ սոսկալի հարձակման նման այլ իրադարձություններ»,- նախազգուշացրել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Из Франции за последний месяц высланы 14 иностранцев, подозреваемых в радикализации
Французские власти за минувший месяц выслали из страны 14 иностранцев, подозреваемых в носительстве и распространении радикальных идей. Об этом сообщил в пятницу министр внутренних дел республики Жеральд Дарманен.
"Мы должны хорошо понимать, что необходимо занимать твердую позицию по отношению к иностранцам, подозреваемым в радикализации. Именно поэтому мы их высылаем. В течение месяца были высланы 14 человек, несмотря на то, что из-за пандемии закрыто воздушное сообщение", - сказал министр в эфире радиостанции RTL. По ее информации, в ближайшие дни из страны будут высланы еще 18 человек.
В середине октября МВД Франции сообщило, что власти наблюдают за более чем 4 тыс. иностранцев, которые подозреваются в радикализации, и готовятся выслать из страны более 230 из них, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
При этом Дарманен обратил внимание, что "из 30 террористов, которые совершали в последнее время нападения на территории Франции, 22 являются французами". Министр отметил, что "риск террористической угрозы в стране крайне высок". "Мы ведем войну не против религии, а против исламистской идеологии", - подчеркнул Дарманен.
Комментируя теракт, совершенный в четверг в Ницце выходцем из Туниса, Дарманен подчеркнул, что нападавший не был ранее известен ни французским, ни европейским правоохранителям. "Он не запрашивал у властей карту беженца", - указал глава МВД. "Мы должны понимать, что были и могут быть другие события, подобные этому ужасному нападению", - предупредил он.