Իսրայելում ՀՀ դեսպանը խորհրդակցությունների նպատակով շարունակում է մնալ Երևանում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելում ՀՀ դեսպան Արմեն Սմբատյանը շարունակում է մնալ Երևանում այն բանից հետո, երբ հոկտեմբերի 1-ին Արտաքին գործերի նախարարության կողմից հետ էր կանչվել` խորհրդակցությունների նպատակով: «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան, այս մասին հոկտեմբերի 29-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
«Այս պահի դրությամբ դեսպանը շարունակում է մնալ Երևանում, նա չի մեկնել Իսրայել»,- ասաց Նաղդալյանը:
Նա հավելեց, որ ՀՀ-ն սկզբունքային դիրքորոշում ունի Իսրայելի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու առումով:
«Չպետք է զինվի մի պետություն, որը չի խորշում այդ զենքն օգտագործել քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների դեմ, որին մենք ականատես ենք եղել այս ամբողջ ամսվա ընթացքում»,- ասաց Նաղդալյանը:
Նաղդալյանը հավելեց, որ ունենք մի իրողություն, երբ ցեղասպանություն վերապրած պետությունը (Իսրայելը- խմբ.), ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդն աջակցում է ցեղասպան նկրտումներ դրսևորող ու ահաբեկչություն ֆինանսավորող այլ պետությունների:
Ադրբեջանը Հայաստանի և Արցախի դեմ կիրառում է իսրայելական արտադրության անօդաչու թռչող սարքեր և հրթիռներ:

Отозванный для консультаций посол Армении в Израиле все еще находится в Ереване
Посол Армении в Израиле Армен Смбатян все еще находится в Ереване после того, как 1 октября был отозван министерством иностранных дел для консультаций. Об этом в ходе пресс-конференции 29 октября сообщила пресс-секретарь министра иностранных дел Армении Анна Нагдалян в ответ на вопрос"Арменпресс.
«На данный момент посол все еще находится в Ереване, он не уехал в Израиль», - сказала Нагдалян.
Она добавила, что Армения занимает принципиальную позицию в отношении продажи Израилем оружия Азербайджану.
«Не должно быть вооружено государство, которое не уклоняется от применения этого оружия против гражданского населения, инфраструктуры, свидетелями чего мы являемся весь этот месяц», - сказала Нагдалян.
Нагдалян добавила, что у нас есть реальность, когда государство, пережившее геноцид (Израиль - ред.), нация, пережившая геноцид, поддерживает другие государства, которые стремятся к геноциду и финансируют терроризм.