Թրամփի հանրահավաքի ժամանակ Արիզոնայի երկնքում անհայտ ինքնաթիռ Է կալանվել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան F-16 կործանիչն անհայտ ինքնաթիռ Է կալանել Արիզոնայի երկնքում թռիչքների սահմանափակման գոտում՝ Բուլհեդ Սիթիի հարեւանությամբ, որտեղ տեղի Էր ունենում ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախընտրական հանրահավաքը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է CNN-ը: Հյուսիսային Ամերիկայի օդատիեզերական պաշտպանության հրամանատարության (NORAD) ղեկավար Ջոն Կոռնելիոյի խոսքով՝ ընդհանուր նշանակության ավիացիայի ինքնաթիռը, որը կապի դուրս չի եկել օդային երթեւեկության կառավարման մարմինների հետ, առանց թույլտվության մտել Է թռիչքների ժամանակավոր սահմանափակման գոտի (Temporary Flight Restriction, TFR): Հանգամանքները պարզելու համար բարձրացվել Է F-16 NORAD կործանիչը:
«Խախտող ինքնաթիռն սկզբում չի արձագանքել կալանման գործընթացին, բայց ռադիոկապը հաստատել Է այն բանից հետո, երբ NORAD ինքնաթիռն արձակել Է ազդանշանային հրթիռները: Խախտող ինքնաթիռը սահմանափակ մուտքի գոտուց դուրս Է բերվել NORAD ինքնաթիռով՝ առանց հետագա միջադեպերի»,-պատմել Է Կոռնելիոն: Հեռուստաալիքը նշում Է, որ Թրամփի հանրահավաքում գտնվող CNN-ի թղթակիցները չեն տեսել ինքնաթիռը, բայց լսել են F-16-ի ձայները: «Ինձ դուր Է գալիս այդ ձայնը, ես սիրում եմ այն»,-ասել Է Թրամփն ավիացիոն շարժիչների գվվոցի մասին, հավելելով, որ ինքնաթիռն իր հանրահավաքին եկել Է «իրեն ցույց տալու համար»: CNN-ի հաղորդագրության համաձայն, ԱՄՆ-ի Գաղտնի ծառայության գործակալները նույնպես հակազդել են ինքնաթիռի անսպասելի հայտնվելուն. ոմանք արագորեն ուղղվել են դեպի Թրամփը, բայց բեմի վրա այդպես Էլ չեն բարձրացել: ԱՄՆ-ում նախագահական ընտրություններն անցկացվելու են 2020 թվականի նոյեմբերի 3-ին: United States Elections Project-ի տվյալներով՝ արդեն վաղաժամկետ քվեարկել են ավելի քան 70 միլիոն ամերիկացիներ, այդ թվում՝ նախագահի պաշտոնի երկու թեկնածուները՝ Դոնալդ Թրամփը եւ Դեմոկրատական կուսակցությունից նրա մրցակիցը՝ Ջո Բայդենը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Над Аризоной рядом с митингом Трампа перехвачен неизвестный самолет
Американский истребитель F-16 перехватил неизвестный самолет в зоне ограничения полетов над Аризоной рядом с Буллхед Сити, где проходил предвыборный митинг президента США Дональда Трампа, сообщает CNN.
По словам главы Командования воздушно-космической обороны Северной Америки (NORAD) Джона Корнелио, самолет авиации общего назначения, не выходивший на связь с органами управления воздушным движением, без разрешения вошел в зону временного ограничения полетов (Temporary Flight Restriction, TFR). Для выяснения обстоятельств был поднят истребитель F-16 NORAD,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Самолет-нарушитель вначале не реагировал на процедуры перехвата, но установил радиосвязь после того, как самолет NORAD развернул сигнальные ракеты. Самолет-нарушитель был выведен из зоны ограниченного доступа самолетом NORAD без дальнейших инцидентов", - рассказал Корнелио.
Телеканал отмечает, что находившиеся на митинге Трампа корреспонденты CNN не видели меньший самолет, но слышали звуки F-16.
"Мне нравится этот звук, я люблю его", - сказал Трамп о гуле авиационных двигателей, добавив, что самолет прилетел на его митинг "покрасоваться".
По сообщению CNN, агенты Секретной службы США тоже отреагировали на неожиданное появление самолета: некоторые быстро направились к Трампу, но на сцену так и не поднялись.
Президентские выборы в США пройдут 3 ноября 2020 года. По данным United States Elections Project, досрочно проголосовали уже более 70 миллионов американцев, в том числе оба кандидата на пост президента - Дональд Трамп и его соперник от Демократической партии Джо Байден.