ԱՄՆ-ում պաշտպանական դիմակները նախընտրական քարոզչության միջոց են դարձել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացիները նահանգների մեծ մասում արդեն մի քանի օր Է, ինչ հերթեր են կանգում վաղաժամկետ քվեարկելու համար: Նրանցից շատերը ստեղծագործաբար են մոտենում դիմակով ընտրական տեղամաս գալու պահանջին:
Նյու Յորքում առանձնապես տարածված են դարձել «Քվեարարկի՛ր» կոչով դիմակները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ես կարծում եմ, որ սրանք ամենակարեւոր ընտրություններն են իմ ամբողջ կյանքում: Մենք բոլորս պետք Է գանք եւ արտահայտենք մեր դիրքորոշումը, որպեսզի տեղի ունենան փոփոխություններ»,- ասել Է վաղաժամկետ քվեարկության համար այդպիսի դիմակներից մեկով հերթում կանգնած կինը: Պակաս տարածված չեն նաեւ հայրենասիրական դիմակներն ամերիկյան դրոշի գույներով:
Սակայն ոմանք դիմակի միջոցով արտահայտում են իրենց վերաբերմունքը թեկնածուներից մեկի նկատմամբ: Նյու Յորքում, որտեղ բնակիչներն ավանդաբար պաշտպանում են դեմոկրատներին, ամենից շատ հանդիմանություններ Է ստանում հանրապետականների թեկնածուն՝ գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփը:
Նախագահական ընտրությունների հիմնական օրվան՝ նոյեմբերի 3-ին ավելի մոտ նկատելիորեն ակտիվացել Է Black Lives Matter շարժումը, որն ամռանն ամբողջ երկրում ընդգրկուն ակցիաներ Էր անցկացնում ոստիկանի կողմից աֆրոամերիկացի Ջորջ Ֆլոյդի սպանությունից հետո: Այդ առանչությամբ շատրեը կորոնավիրուսից պաշտպանվում են սեւ դիմակներով՝ BLM սպիտակ տառերով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Защитные маски в США стали способом предвыборной агитации
Американцы в большинстве штатов уже несколько дней выстраиваются в очереди, чтобы проголосовать досрочно. Многие из них творчески подходят к требованию приходить на избирательный участок в маске.
В Нью-Йорке особенно популярны стали маски с призывом "Голосуй".
"Я думаю, это самые важные выборы за всю мою жизнь. Мы все должны прийти и выразить свою позицию, чтобы произошли изменения", - отметила в беседе с корреспондентом ТАСС женщина, стоящая в очереди для досрочного голосования в одной из таких масок. Не менее популярны и патриотичные маски в цветах американского флага.
Однако некоторые при помощи маски выражают свое отношение к одному из кандидатов. В Нью-Йорке, где традиционно жители поддерживают демократов, больше всего достается кандидату от республиканцев - действующему президенту Дональду Трампу,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Ближе к основной дате президентских выборов - 3 ноября - заметно активизировалось движение Black Lives Matter, которое летом проводило масштабные акции протестов по всей стране после убийства полицейским афроамериканца Джорджа Флойда. В связи с этим многие защищаются от коронавируса черными масками с белыми буквами BLM.