Մոսկվայում հեռավար աշխատանքի ռեժիմը երկարացրել են մինչեւ նոյեմբերի 29-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայում մինչեւ նոյեմբերի 29-ը երկարացրել են աշխատակիցների առնվազն 30 տոկոսի հեռավար աշխատանքի ռեժիմի անցնելու մասին պահանջի գործողությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում Է Մոսկվայի քաղաքագլուխ Սերգեյ Սոբյանինի հրամանագիրը:
Բացի այդ, մինչեւ նոյեմբերի վերջը երկարացվել Է 65-ից բարձր տարիքի մարդկանց եւ այն մոսկվացիների համար տնային ռեժիմը, որոնք տառապում են խրոնիկական հիվանդություններից:
Նաեւ երկարացվում Է չեկ-ին համակարգի (հեռախոսահամարների գրանցումներ մուտք գործելիս) գործողությունը գիշերն աշխատող հաստատություններում, որը թույլ Է տալիս օպերատիվ կերպով քաղաքացիներին ծանուցել այն մասին, որ նրանք կարող են շփվել կորոնավիրուսակիրների հետ: Մոսկվայի իշխանությունները պլանավորում են այդ համակարգը ներդնել նաեւ քաղաքի կառավարության ստորաբաժանումներում:
«Նոր սահմանափակումներ մտցնելու անհրաժեշտություն այսօր չկա: Բայց միեւնույն ժամանակ Էլ գործող սահմանափակումների մեղմացումը վաղաժամ Է, քանի որ կարող Է հանգեցնել իրադրության ապակայունացման»,-ասվում Է Սոբյանինի բլոգում:
Քաղաքագլուխը ճշտում Է, որ «ոչ մի մեղմացում չի լինի նաեւ դիմակի ու ձեռնոցի ռեժիմի պահպանման հսկողության մասով», հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Режим удаленной работы в Москве продлили до 29 ноября
В Москве до 29 ноября продлили действие требования о переводе на дистанционный режим работы не менее 30% сотрудников, следует из указа мэра столицы Сергея Собянина.
Кроме того, до конца ноября продлен домашний режим для людей старше 65 лет и москвичей, страдающих хроническими заболеваниями,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Также продлевается действие системы чек-ин (регистрации номеров телефонов на входе) в работающих ночью заведениях, которая позволяет оперативно оповещать граждан о том, что они могли контактировать с носителями коронавируса. Власти Москвы планируют внедрить такую систему и в подразделениях правительства города.
"Необходимости вводить новые ограничения сегодня нет. Но в то же время и смягчение действующих ограничений является преждевременным, так как может привести к дестабилизации ситуации", - говорится в блоге Собянина.
Мэр уточняет, что "никаких послаблений не будет и в части контроля соблюдения масочного и перчаточного режима".