Փարիզի Շառլ դը Գոլը դարձել Է Եվրոպայում ամենալիաբեռնված օդանավակայանը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոնդոնի Հիթրոու օդանավակայանը, որը մինչեւ վերջին ժամանակներս ուղեւորահոսքով խոշորագույնն Էր Եվրոայում, ամենալիաբեռնվածի կարգավիճակը զիջել Է Փարիզի Ռուասի – Շառլ դը Գոլ օդանավակայանին՝ կորոնավիրուսի համավարկի պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Լոնդոնի օդանավակայանի՝ հոկտեմբերի 28-ին տարածված հայտարարության մեջ:
Հիթրոուն 2020 եւ 2021 թվականներին ուղեւորահոսքի կանխատեսումը վերանայել Է դեպի նվազում՝ համապատասխանաբար 29,2 միլիոնից մինչեւ 22,6 միլիոն եւ 62,8 միլիոնից մինչեւ 37,1 միլիոն, ինչը կապված Է «COVID-19-ի երկրորդ ալիքի եւ Մեծ Բրիտանիայի կառավառրության կողմից» այն ավիաուղեւորների «թեստավորման ներդրման հարցում դանդաղ առաջընթացի հետ, որոնք ժամանում են հիվանդության բարձր մակարդակով երկրներից:
«Մեծ Բրիտանիան մրցակցային առավելությունը զիջել Է եվրոպական մրցակիցներին,- նշում են Հիթրոուում:- Առաջին անգամ Փարիզի Ռուասի – Շառլ դը Գոլն առաջ Է անցել Հիթրոուից որպես Եվրոպայի խոշորագույն օդային դարպաս, եւ նրան ընդհուպ հետեւում են Հոլանդիայի Սխիփհոլը, ինչպես նաեւ Մայնի Ֆրանկֆուրտի օդանավակայանը:
Ընթացիկ տարվա ինն ամսում Լոնդոնի օդանավակայանի վնասներն աճել են եւս 1,5 միլիարդ ֆունտով (1,95 միլիարդ դոլարով), ինչը պայմանավորված Է ամենից առաջ «երրորդ եռամսյակում ուղեւորահոսքի 84 տոկոսով անկմամբ»:
Հոկտեմբերի 27-ին Մեծ Բրիտանիայում կորոնավիրուսով վարակման օրական նոր դեպքերի թիվը կազմել Է 22,8 հազար, մահացել Է 367 հիվանդացած: Ընդամենը երկրում արձանագրվել Է 45 365 մահացու վախճան, ինչը դարձել Է ամենաբարձր ցուցանիշը Եվրոպայում, ախտահարվածների թիվը կազմել Է 917 հազար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Самым загруженным аэропортом в Европе стал парижский Шарль де Голль
Лондонский аэропорт Хитроу, до недавнего времени крупнейший по пассажиропотоку в Европе, уступил статус самого загруженного парижскому Руасси - Шарль де Голль из-за пандемии коронавируса. Об этом говорится в распространенном в среду заявлении столичной воздушной гавани.
Хитроу пересмотрел в сторону понижения прогноз пассажиропотока в 2020 и 2021 годах - с 29,2 млн до 22,6 млн и с 62,8 млн до 37,1 млн соответственно, что связано "со второй волной COVID-19 и медленным прогрессом во внедрении британским правительством тестирования" авиапассажиров, прибывающих из стран с высоким уровнем заболевания.
"Великобритания уступила конкурентное преимущество европейским соперникам, - отмечают в Хитроу. - Впервые парижский Руасси - Шарль де Голль обошел Хитроу в качестве крупнейших воздушных ворот Европы, и вплотную за ним следуют голландский Схипхол, а также аэропорт Франкфурта-на-Майне",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
За девять месяцев текущего года убытки лондонской воздушной гавани возросли еще на £1,5 млрд ($1,95 млрд), что обусловлено прежде всего "падением пассажиропотока в третьем квартале более чем на 84%."
Во вторник число выявленных за сутки новых случаев заражения коронавирусом в Великобритании составило 22,8 тыс., умерли 367 заболевших. Всего в стране зафиксировано 45 365 летальных исходов, что стало самым высоким показателем в Европе, число инфицированных составило 917 тыс.