Պուտինը և Էրդողանը ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցություններին Թուրքիայի մասնակցության հարց չեն քննարկել. Պեսկով
Պուտինը և Էրդողանը ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցություններին
Թուրքիայի մասնակցության հարց չեն քննարկել. Պեսկով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է, որ նախօրեին ՌԴ և Թուրքիայի նախագահների հեռախոսազրույցի ընթացքում ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցություններին Թուրքիայի մասնակցության հարց չի քննարկվել:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը Պեսկովն ընդգծել է, որ միայն հակամարտող կողմերը կարող են համաձայնություն տալ բանակցություններին այս կամ այն երկրի մասնակցությանը:
Պեսկովը նաև նշել է, որ, չնայած ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությանը, մարտերը ԼՂ-ում շարունակվում են, ինչը ցավ և անհանգստություն է առաջացնում: Նա ընդգծել է, որ կայուն հրադադար չկա:
Թուրքական կողմի նախաձեռնությամբ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հոկտեմբերի 27-ին հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ընթացքում, ի թիվս այլ հացերի, քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը: «Քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում իրադարձությունների զարգացումը: Ռուսական կողմը խորը մտահոգություն է հայտնել շարունակվող ռազմական գործողությունների, ինչպես նաեւ Մերձավոր Արեւելքից ահաբեկիչների ավելի մասշտաբային ներգրավման կապակցությամբ»,- նշված էր Կրեմլի մամուլի ծառայության տարածած  հաղորդագրության մեջ:
Վլադիմիր Պուտինը տեղեկացրել է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարության հետ շփումների եւ հրադադարի շուտափույթ ձեռքբերման եւ ճգնաժամի ապաէսկալացման նպատակով ձեռնարկվող քայլերի մասին:

YEREVAN, OCTOBER 28, ARMENPRESS. Russian President Vladimir Putin and his Turkish counterpart Recep Tayyip Erdogan have not discussed the issue of Turkey’s participation in the negotiations for the settlement of the Nagorno Karabakh conflict during their phone talk held on October 27, Russian presidential spokesman Dmitry Peskov said, reports TASS.
Peskov added that only the conflicting parties can give a consent to the participation of this or that country to the negotiations.
The Kremlin spokesperson stated that despite the agreement reached earlier the battles in Nagorno Karabakh continue, adding that this is concerning. He said stable ceasefire doesn’t exist.
By the initiative of the Turkish side Russian President Vladimir Putin held a telephone conversation with Turkish president Recep Tayyip Erdogan, during which they discussed a number of issues, including the Nagorno Karabakh conflict.
“The developments in Nagorno Karabakh conflict zone were discussed. The Russian side expressed deep concern over the ongoing military operations, as well as over the more large-scale involvement of terrorists from the Middle East’’, reads the Kremlin statement. Vladimir Putin informed about his contacts with the leadership of Azerbaijan and Armenia and the measures aimed at achieving ceasefire as soon as possible and de-escalation of the crisis.
The sides agreed to continue coordinating the activities between the foreign and defense ministries, as well as special services of the countries.