Ազգային տոնի առթիվ նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չեխիայի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չեխիայի Հանրապետության նախագահ Միլոշ Զեմանին երկրի ազգային տոնի՝ Պետականության օրվա առթիվ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը տեղեկացնում է, որ կարևորելով Չեխիայի հետ փոխշահավետ հարաբերությունների զարգացումը և բարձր գնահատելով երկու երկրների միջև ձևավորված փոխվստահությունը՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել կառուցողական երկխոսությունը:
Հանրապետության նախագահն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ արդեն մեկ ամիս շարունակվող լայնածավալ ռազմական ագրեսիային և դրանում Թուրքիայի ներգրավվածությանը:
«Բարձր ենք գնահատում հոկտեմբերին Չեխիայի խորհրդարանի պատգամավորների պալատի՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը երրորդ երկրների կառավարությունների ներգրավվածությունը և այլ տարածքներից անհատ զինյալների՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի տեղափոխումը դատապարտող բանաձևը: Այսօր՝ Հայաստանի և Արցախի համար այս դժվարին պահին, երբ մեր ժողովուրդը մարտնչում է կյանքի, ազատության և հայրենի հողի համար, վստահ եմ, որ բարեկամ Չեխիան կանգնած է մեր կողքին»,- մասնավորապես ասվում է նախագահ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձում:

Президент Армен Саркисян поздравил президента Чехии по случаю национального праздника
Президент Республики Армения Армен Саркисян направил президенту Чешской республики Милошу Земану поздравительное послание по случаю национального праздника страны - Дня государственности. Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, подчеркнув важность развития взаимовыгодных отношений с Чехией и высоко оценив сформировавшееся между двумя странами взаимное доверие, президент Армен Саркисян выразил готовность продолжить такой конструктивный диалог.
Президент республики коснулся также широкомасштабной военной агрессии, развязанной Азербайджаном против Республики Арцах и вовлеченности в нее Турции, продолжающейся уже в течение месяца.
“Мы высоко ценим резолюцию, принятую в октябре Палатой депутатов парламента Чехии, о вовлеченности правительств третьих стран, осуждающую переброску боевиков с других территорий в зону нагорно-карабахского конфликта. Сегодня, в это трудное для Армении и Арцаха время, когда наш народ сражается за жизнь, свободу и за родную землю, я уверен, что дружественная Чехия рядом с нами”, - говорится в поздравительном послании президента Саркисяна.