Արցախը կանգուն է մնալու, որովհետեւ մեր ոգին անկոտրում է, մեր կամքը անսասան. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը քիչ առաջ ուղերձով դիմեց ժողովրդին: «Արմենպրես»-ն ուղերձը ներկայացնում է ամբողջությամբ.
Արցախի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, Սփյուռքի հպարտ հայություն.
Եղբայրներ և քույրեր.
Արդեն մեկ ամիս է, ինչ թուրք-ադրբեջանա-ահաբեկչական ուժերը պատերազմ են մղում Արցախի և հայության դեմ։
Արցախի բանակի և քաղաքացիական բնակչության վրա այս ընթացքում թափվել են հազարավոր արկեր, հրթիռներ, բաց թողնվել հազարավոր անօդաչու թռչող սարքեր:
Հակառակորդը հարձակվել է տանկերով, ինքնաթիռներով, ուղղաթիռներով, ադրբեջանցիներով, ահաբեկիչներով, վարձկաններով, թուրք ու պակիստանցի հատուկջոկատայիններով։
Մեկ ամիս առաջ՝ նրանք Արցախը արագ նվաճելու, Արցախը կործանելու, ծնկի բերելու խնդիր էին դրել իրենց առաջ:
Բայց այսօր Արցախը թեկուզ վիրավոր, սակայն, կանգուն է եւ այս ամենը առաջին հերթին մեր հերոսական բանակի, մեր հերոսական ժողովրդի, մեր հերոսական մարդու շնորհիվ:
Այս դաժան, բայց հերոսական ընթացքը մեզ վստահություն է տալիս. Արցախը կանգուն է մնալու, որովհետեւ մեր ոգին անկոտրում է, մեր կամքը անսասան:
Պատերազմը մտել է մի փուլ, երբ դրա շարունակության ամեն վայրկյանը տեղապտույտի մեջ է գցում ամեն անգամ հրադադարը ուխտադրուժ կերպով խախտող հակառակորդին, փլուզելով նրա ունեցած իլյուզիաները:
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը այնքան է հաղթական լուրերով սնել սեփական հանրությանը, որ նրանք արդեն երկար ժամանակ ամեն օր, ամեն րոպե, ամեն վայրկյան սպասում են Արցախի անկման, իրենց վերջնական եւ անշրջելի հաղթանակի մասին լուրին:
Ադրբեջանի հանրությունը, սակայն, այդ լուրը չի ստանալու եւ այս լուրի անվերջ սպասումն է, որ քանդելու է Արցախը նվաճելու ադրբեջանական պլանները:
Արցախի ժողովուրդը, հայ ժողովուրդը, ամբողջ հայությունը կռվելու է անմնացորդ, ամեն ծառի, ամեն քարի, ամեն սանտիմետրի եւ ամեն միլիմետրի համար եւ անհրաժեշտ պահին ճշգրիտ հասցված հակահարվածը հակառակորդի համար կործանարար փլուզման էֆեկտ է ունենալու:
Հենց այս պահը հասունացնելն է Արցախի պաշտպանության բանակի խնդիրը եւ մենք պետք է ամեն ինչով աջակցենք, թեւ ու թիկունք լինենք Արցախի Հանրապետությանը, Պաշտպանության բանակին:
Վերը շարադրված խնդիրները լուծելու համար մեզ հարկավոր է ժողովրդական ուժերի բացառիկ համախմբում եւ կարգապահություն: Ռազմական դրության, առավելեւս մարտական պայմաններում պիտի գործի հրամանները անվերապահորեն եւ առանց քննարկման կատարելու տրամաբանությունը, հրամաններ չկատարողները, հրաման կատարելու կամքը սասանողները պետք է ենթարկվեն խստագույն պատժի, պատասխանատվության եւ որ կարևոր է նաև  հանրային արգահատանքի:
Որեւէ բան, որեւէ բան չպետք է արդարացում դառնա նրանց համար, որովհետեւ խաղասեղանին հայրենիքի ու ժողովրդի ճակատագիրն է եւ մենք չենք կարող թույլ տալ Արցախի կորուստ կամ հայաթափում:
Ես տեղյակ եմ, որ երեկվա իմ ելույթը բազմաթիվ հակասական գնահատականների տեղիք է տվել: Եւ անկեղծ ասած, տարօրինակ չթվա ուրախ եմ դրա համար: Այդ ելույթը ուներ երկու նպատակ՝ միջազգային հանրությանը ի ցույց դնել հայկական կողմերի կառուցողականությունը եւ նաև հայ ժողովրդի հաստատակամությունը՝ Արցախի իրավունքների համար անմնացորդ պայքարելու տրամաբանության մեջ:
Երկու խնդիրն էլ լուծվալ են են լիովին, մի փոքր անսովոր, բայց բավական արդյունավետ ձեւով: Եւ ուզում եմ բոլորիդ շնորհակալություն հայտնել ձեր հաստատակամության համար:
Մեր խնդիրը ահա, երեկվա ելույթի արդյունքում առաջացած էներգիան վեր ածել կոնկրետ գործի: Բոլորս հանուն Արցախի, ամեն ինչ հանուն Արցախի: Այս տրամաբանությունն է, որ պիտի գործի այս օրերին:
Այս օրերին պետական կառավարման ողջ համակարգն աշխատում է կազմակերպչական բացերը վերացնելու, յուրաքանչյուր օղակի գործողություններն առավել արդյունավետ դարձնելու ուղղությամբ:
Մեր հնարավորություններն անսահմանափակ չեն, բայց Արցախի պաշտպանության բանակն ունի բավարար չափով զենք եւ պոտենցիալ՝ իր առաջ դրված խնդիրները լուծելու համար: Այո, մենք աշխարհում ունենք բազմաթիվ թշնամիներ, բայց ունենք նաեւ բարեկամներ, որոնք դժվար պահին կանգնում են, կանգնած են եւ կկանգնեն մեր կողքին: Շնորհակալ հայ ժողովուրդը այդ վերաբերմունքը երբեք չի մոռանա: Երբեք չի մոռանա:
Եւ առավելեւս այս ֆոնին մեզ մնում է ամրացնել մեր կամքը, մեկտեղել մեր կամքը, սնել մեր վճռականությունն ու նվիրումը, առարկայացնել մեր որոշումը՝ պաշտպանելու մեր ժողովրդի, Արցախի հայության ինքնորոշման իրավունքը:
Այս պատերազմը մեզնից յուրաքանչյուրի համար պիտի դառնա բացարձակ ու անփոխարինելի առաջնահերթություն ու մենք կհաղթենք:
Այս պատերազմի ընթացքում էապես փոխվել է ղարաբաղյան հակամարտության ընկալումը աշխարհում։ Միջազգային գլխավոր դերակատարներն այժմ ընդունում և բաց հայտարարում են, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան են ագրեսիվ կողմը։ Ահաբեկիչների եւ վարձկանների՝ Ադրբեջանի կողմից կռվելն արդեն հաստատված փաստ է աշխարհում։
Սա հնարավոր է դարձել, այդ թվում, մեր ճիշտ դիվանագիտական աշխատանքի և հրապարակային կառուցողական շեշտադրումների արդյունքում։ Դրանք ի ցույց են դնում, որ Ադրբեջանն ինչպես առաջ, այնպես էլ հիմա, պատրաստ չէ փոխզիջումների, իսկ այս փաստը միջազգայնորեն լեգիտիմացնում է մինչեւ վերջ պայքարելու, հաղթանակներ կերտելու եւ հաղթանակները վայելելու հայ ժողովրդի իրավունքը:
Եկեք պայմանավորվենք, որ մենք չենք վախենալու ոչինչից: Թույլ չենք տալու ներքին եւ արտաքին որեւէ ուժի կասկած սերմանել ազատ եւ երջանիկ մեր ապագայի նկատմամբ: Մենք չենք վհատվելու նույնիսկ մեր սխալներից, վրիպումներից, անհաջողություններից:
Այս ամենը չի փոխելու վերը շարադրված մեր ռազմավարությունը, որովհետեւ՝
Մենք պարտվել ենք, պարտվել ենք քանիցս,
Եւ տեսել քմծիծաղը ստի,
Բայց մեր կամքը ամուր է քարից էլ,
Մեր ոգին հանձնվել չգիտի:
Եւ ուրեմն՝ դու հաղթող ես հայ ժողովուրդ: Գնա եւ վերցրու քո հաղթանակը, կանգնիր եւ կերտիր քո հաղթանակը: Եւ վստահ եղիր, քո ընտրած կառավարությունը ոչ մի րոպե ոչ մի վայրկյան չի շեղվել եւ չի շեղվելու այս հաղթանակի ճանապարհը քեզ ցույց տալու իր գործից ու պարտականությունից:

Artsakh will remain standing because our spirit is unbreakable, our will is unshakable – Pashinyan
YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS. Prime MInister of Armenia Nikol Pashinyan addressed the nation. ARMENPRESS reports PM Pashinyan said in his address,
''Dear people,
Proud citizens of the Republic of Artsakh, proud Armenians of the Diaspora,
Brothers and sisters,
It's already a month that the Turkish-Azerbaijani-terrorist forces are waging war against Artsakh and Armenians.
Thousands of bombs, rockets and drones fell like a rain on Artsakh's army and the civilian population.
The adversary attacked with tanks, warplanes, helicopters, Azerbaijanis, terrorists, mercenaries, special units of Turkey and Pakistan.
A month ago they had plans of destroying and bringing Artsakh to the knees quickly.
But today Artsakh is standing, even though wounded, and this is first of all due to our heroic army, our heroic people, our heroic individuals.
This cruel but heroic process gives us confidence. Artsakh will stand because our spirit is unbreakable, our will is unshakable.
The war has entered a phase when every second of its continuation makes the adversary skid, who treacherously violates the ceasefire every time, destroying his illusions.
The Azerbaijani military-political leadership has nourished its own public with news of victory so much that they have been waiting for the news of the fall of Artsakh every day, every minute and second, for their final and irreversible victory.
But the Azerbaijani public will never receive that news and the endless expectation for this news will ruin the Azerbaijani plan of conquering Artsakh.
The people of Artsakh, the Armenian people, all the Armenians will fight relentlessly, for each tree, each stone, each centimeter and each millimeter and the counter-blow inflicted at the proper moment will have devastating effect for the adversary.
And it is the task of the Artsakh Defense Army to make this very moment mature, and we must support the Artsakh Republic and the Defense Army in everything, stand with the Republic of Artsakh and the Defense Army.
For solving the mentioned issues we need exceptional national consolidation and discipline. Martial law must operate unconditionally and without discussion, especially in combat conditions. Those who do not comply with military commands, those who hesitate to carry out the commands must be severely punished, held accountable and also be subjected to public dispraise.
Nothing should become an excuse for them, because the fate of the homeland and the people is at stake and we cannot allow the loss of Artsakh or the eviction of Armenians.
I know that my yesterday's speech caused many contradictory assessments. Frankly speaking, it may seem strange but I am happy for that. That speech had two goals – show the international community the constructiveness of the Armenian sides, and also the determination of the Armenian people in the context of relentless struggle for the rights of Artsakh.
Both tasks have been fully solved, in a little strange manner, but quite effectively. I want to thank all of you for your determination.
Our task now is to shift the energy resulted by my yesterday's speech into a concrete move. Everyone for Artsakh, everything for Artsakh. This is the logic that should work these days.
These days, the whole system of public administration is working to eliminate organizational gaps, to make the actions of each unit more effective.
Our capacities are not endless, but Artsakh's Defense Army has enough weapons and potential for solving its tasks. Yes, we have many enemies in the world, but we also have friends, who stand with us during hard times. Grateful Armenian people will never forget that, will never forget.
And particularly under this light we must reinforce our will, unite our determination, promote our determination and devotion, substantiate our decision of protecting our people, right of the people of Artsakh to self-determination with practical works.
This war must become for each of us an absolute and irreplaceable priority and we will win.
The understanding of Karabakh conflict has significantly changed in the world. The main international actors now accept and openly declare that Azerbaijan and Turkey are the aggressive side. The fight of terrorists and mercenaries from the Azerbaijani side is already a proven fact in the world.
This was possible including due to the correct diplomatic efforts and our public constructive highlights. They show that like in the past, Azerbaijan is not ready for compromise and this fact legitimizes the right of the Armenian people to fight to the end, win and enjoy the victory.
Let us agree that we will not be afraid of anything. We will not allow any internal or external force to sow doubt in our free and happy future. We will not be discouraged even from our mistakes, drawbacks, failures.
All these will not shift our above-mentioned strategy, because
We lost, we lost many times,
And saw the sneer of the lie,
But our will is stronger than stone,
Our spirit does not know how to surrender.
Armenian people, we are winners. Go and take your victory, shape your victory. Never doubt that the government you have elected has not deviated from its work and responsibility of showing you the way to this victory for any minute or second.