Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 9 ամսում նվազել է 6.6 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին 6.6 տոկոսով նվազել է 2019-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին փաստում են ՀՀ ազգային վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները:
Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն աճել  է 1 տոկոսով, գյուղատնտեսական համախառն արտադրանքի ծավալը՝ 0.5 տոկոսով: Շինարարության ծավալն այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ նվազել է 15.7 տոկոսով: Առևտրի շրջանառությունում հունվար-սեպտեմբերին նվազումը կազմել է 11.4 տոկոս, իսկ մատուցված ծառայությունների ծավալը նվազել է 11.7 տոկոսով:
2020 թվականի հունվար-սեպտեմբերին սպառողական գների ինդեքսն աճել է 0.9 տոկոսով, արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը՝ 1.8 տոկոսով: Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալն աճել է 1.5 տոկոսով: Միջին ամսական անվանական աշխատավարձը Հայաստանում հունվար-սեպտեմբերին աճել է 4.7 տոկոսով՝ կազմելով 186 հազար 967 դրամ: Ընդ որում` պետական օղակում միջին ամսական աշխատավարձն ավելացել է 7.4 տոկոսով, իսկ ոչ պետականում՝ 3.2 տոկոսով:
Արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալներում այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ նկատվել է նվազում՝ 10.5 տոկոսով, ընդ որում՝  արտահանումը նվազել է 4.4 տոկոսով, իսկ ներմուծումը՝ 13.7 տոկոսով:

Индекс экономической активности Армении за 9 месяцев снизился на 6,6%
Индекс экономической активности в январе-сентябре текущего года снизился на 6,6% по сравнению с аналогичным периодом 2019 года. Как передает Арменпресс, об этом свидетельствуют данные Национального статистического комитета Армении.
Объем промышленного производства увеличился на 1%, объем сельскохозяйственного валового производства - на 0,5%. Объем строительства в январе-сентябре текущего года снизился на 15,7% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Торговый оборот снизился на 11,4%, а объем оказанных услуг - на 11,7%.
В январе-сентябре 2020 года индекс потребительских цен вырос на 0,9%, индекс цен на промышленную продукцию - на 1,8%. Производство электроэнергии увеличилось на 1,5%. Среднемесячная номинальная заработная плата в Армении в январе-сентябре увеличилась на 4,7%, составив 186 тысяч 967 драмов. При этом среднемесячная заработная плата в государственном секторе выросла на 7,4%, а в негосударственном секторе - на 3,2%.
В январе-сентябре текущего года объем внешнеготоргового оборота снизился на 10,5% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, при этом экспорт сократился на 4,4%, а импорт - на 13,7%.
Курс драма к доллару США в январе-сентябре 2020 года составил 484,20.
Спад экономической активности связан с эпидемией коронавируса, которая привела к спаду в экономике почти всех стран мира.