Կրակը կտրուկ ինտենսիվացնելու որոշումն ընդունվել է ոչ թե Բաքվում, այլ՝ Անկարայում. Ռուբեն Սաֆրաստյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հրադադարի մասին Վաշինգտոնում հոկտեմբերի 26-ին ձեռք բերված պայմանավորվածության օրն իսկ Արցախի ուղղությամբ կրակը կտրուկ ինտենսիվացնելու որոշումն ընդունվել է ոչ թե Բաքվում, այլ՝ Անկարայում։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս տեսակետը հայտնեց ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը։
«Այս որոշումը վկայում է այն մասին, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը շարունակում են իրենց այս ագրեսիվ պատերազմը՝ արդեն այս անգամ դեմ գնալով այն առաջարկին, որը հեղինակվել է Վաշինգտոնում»,- ընդգծեց թուրքագետը՝ հույս հայտնելով, որ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների՝ Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների համատեղ ճնշումը Թուրքիայի և Ադրբեջանի վրա կտա իր արդյունքը, և նրանք, այսպես ասած, ագրեսիվ պահվածքից կհրաժարվեն։
Պատասխանելով հարցին, թե որն է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի նպատակն Արցախի դեմ պատերազմում՝ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրենը կարծիք հայտնեց, որ Էրդողանի այս քաղաքականության հիմնական թիրախը և՛ Արցախն է, և՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, և՛, ընդհանրապես, հայ ժողովուրդը։ «Ես կարծում եմ, որ եթե հնարավորություն ստեղծվի, ապա նա կշարունակի ցեղասպանության այն քաղաքականությունը, որի հիմքը դրել էին երիտթուրքերը և հետո շարունակեց Աթաթուրքը։ Էրդողանի համար այս խնդիրն առաջնային ու ամենակարևորն է»,- նշեց նա։
Անդրադառնալով այլ տարածաշրջաններում Թուրքիայի ներկայիս քաղաքականությանը՝ Ռուբեն Սաֆրաստյանը նկատեց, որ եթե Լիբիայում զինադադար է, Սիրիայում լարվածությունը պահպանվում է, բայց այստեղ թեժ փուլը չէ՝ որոշ չափով պահպանվում է լարվածությունը թուրք-սիրիական հարաբերություններում, ինչպես նաև Միջերկրական ծովի արևելյան շրջաններում։ «Կարծում եմ, որ այս պահին Էրդողանի նպատակն է հնարավոր բոլոր տեղերում, որտեղ ես նշեցի, այնտեղ, որտեղ հնարավորություն կա, շարունակել իր ագրեսիվ քաղաքականությունը»,- եզրափակեց թուրքագետը։

Решение об интенсификации огня принято не в Баку, а в Анкаре: Рубен Сафрастян
Решение о резком усилении интенсивности огня в направлении Арцаха в день согласованной 26 октября в Вашингтоне договоренности о прекращении огня в зоне карабахского конфликта было принято не в Баку, а в Анкаре. Такое мнение в беседе с Арменпресс высказал директор Института востоковедения НАН Армении, тюрколог Рубен Сафрастян.
«Это решение свидетельствует о том, что Турция и Азербайджан продолжают агрессивную войну, на этот раз идя против предложения, сделанного в Вашингтоне», - подчеркнул тюрколог, выразив надежду на то, совместное давление стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ - Соединенных Штатов Америки, Французской Республики и Российской Федерации - на Турцию и Азербайджан даст результат, и они откажутся от агрессивного поведения.
Отвечая на вопрос, какова цель президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в войне против Арцаха, директор Института востоковедения выразил мнение, что основной целью политики Эрдогана является и Арцах, и Республика Армения, и армянский народ в целом. «Думаю, что если представится возможность, он продолжит политику геноцида, основу которой создали младотурки и продолжил Ататюрк. Этот вопрос является приоритетным и самым важным для Эрдогана», - отметил он.
Коснувшись текущей политики Турции в других регионах, Рубен Сафрастян отметил, что если в Ливии огонь прекратился, то в Сирии напряженность сохраняется, но здесь не горячая стадия, также напряженность в турецко-сирийских отношениях в некоторой степени сохраняется, как и в восточном Средиземноморье.
«Думаю, что на данный момент цель Эрдогана - продолжить свою агрессивную политику во всех возможных местах, где есть возможность», - заключил тюрколог.