Թուրքիան կարող է հրդեհել ողջ Կովկասը. The National պարբերականը հրապարակել է ՀՀ նախագահի հոդվածը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: The National հեղինակավոր պարբերականը հրապարակել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հոդվածը: ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից «Արմենպրես»-ին տրամադրել են հոդվածի թարգմանությունը,  որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Սեպտեմբերի 30-ին աշխարհի մի շարք առաջնորդներին հղած հատուկ իմ նամակում նկարագրում էի Կովկասի վիճելի հատվածում՝ Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շուրջ ստեղծված իրավիճակը, որտեղ մեծամասամբ բնակվում են էթնիկ հայեր և որն ագրեսիվ հարձակման ենթարկվեց Ադրբեջանի կողմից՝ ունենալով Թուրքիայի լիակատար աջակցությունը: Այն ժամանակ ես միայն մոտավոր կարող էի կանխատեսել այդ ագրեսիայի ծավալը և նրանց զինված ուժերի վարքագծի անմարդկայնությունը: Իսկ այժմ կարող եմ ասել, որ իրականությունը, որին բախվում են իմ հայրենակիցները տեղում, ավելի քան տագնապալի է և վտանգում է բորբոքել լարվածության հետագա աճ ու ստեղծել անվտանգային խնդիրներ տարածաշրջանում և նույնիսկ անդին:
Սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծած Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայից ամիսներ և նույնիսկ տարիներ առաջ Ադրբեջանի ղեկավարությունը մշտապես օգտագործել է շատ կոշտ, ռազմատենչ հռետորաբանություն և կառավարության ամենաբարձր մակարդակներում բացահայտորեն հայտարարում էր իր մտադրությունների մասին՝ լուծել հակամարտությունը լայնածավալ պատերազմով: Ղարաբաղյան առաջին պատերազմից հետո 1994-ի զինադադարի հաստատումից ի վեր՝ Լեռնային Ղարաբաղը և Հայաստանն արդեն ավելի քան 25 տարի դիմագրավում են Ադրբեջանի նմանատիպ փորձերը: Այդ ժամանակվանից մինչ օրս Ադրբեջանի ապակառուցողական վարքագիծը և հռետորաբանությունն այդպես էլ չփոխվեցին:
Լեռնային Ղարաբաղը կամ, ինչպես մենք ենք Հայաստանում անվանում, Արցախը մշտապես բնակեցվել է եղել մեծամասամբ հայերով և երբեք կամովին մաս չի կազմել անկախ Ադրբեջանի: 1921-ին Իոսիֆ Ստալինի օրոք Լեռնային Ղարաբաղը Խորհրդային Ռուսաստանի կողմից որպես նվեր տրվել է Խորհրդային Ադրբեջանին, որն էլ իր հերթին ոչ թե անկախ պետություն էր, այլ մաս էր կազմում Խորհրդային Միության:
Տասնամյակներ շարունակվող խտրականությունից հետո՝ 1987 և 1988 թվականներին Լեռնային Ղարաբաղի հայերը սկսեցին բարձրաձայնել Հայաստանին վերամիավորվելու իրենց ցանկության մասին՝ անցկացնելով խաղաղ ցույցեր և ստորագրելով դիմում-պահանջներ: Միևնույն ժամանակ Խորհրդային Ադրբեջանում սկիզբ դրվեցին հայերի նկատմամբ էթնիկ դրդապատճառներով հետապնդումների, և Ադրբեջանի մի շարք քաղաքներում տեղի ունեցան ջարդեր և էթնիկ զտումների գործողություններ:
Խորհրդային Միության փլուզման ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի հայերն իրենց անկախությունը հռչակեցին ավելի շուտ, քան Ադրբեջանը: Ըստ էության, Խորհրդային Միությունից Ադրբեջանի անկախացումը տեղի ունեցավ որպես առանձին մի գործընթաց, որը չէր ներառում Լեռնային Ղարաբաղը: Չնայած այս և այլ փաստերի, որոնք միջազգային իրավունքի համատեքստում ի դերև են հանում Ադրբեջանի պահանջները, Բաքվի իշխանությունը շուրջ 30 տարի ձգտում է ռազմական միջոցներով ճնշել Լեռնային Ղարաբաղի (կամ Արցախի Հանրապետության) հայության՝ իրենց հայրենիքում ապրելու իրավունքը: Ադրբեջանը վարում է հողերի բռնի զավթման, դրանք տեղացի բնակիչներից և նրանց ժառանգությունից մաքրելու, ինչպես նաև մարդու հիմնարար իրավունքներն արհամարհելու քաղաքականություն:
Երեսուն տարի խաղաղ լուծման ցանկացած փորձ մերժելուց հետո և այժմ Թուրքիայից ռազմական և քաղաքական աջակցություն ստացած Ադրբեջանը կրկին հարձակվում է Հայաստանի նվիրական հայրենիքի վրա: Ադրբեջանի դիրքորոշումը ինչ-որ իմաստով շարունակությունն է այն քաղաքականության, որին բախվել են հայերն այն ժամանակվանից ի վեր, երբ մոտ 105 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունը փորձեց իրականացնել հայերի ցեղասպանություն: Այդ ժամանակ շուրջ 1,5 միլիոն էթնիկ հայեր զոհվեցին կամ աքսորվեցին և հետապնդվեցին:
Այսօր Ադրբեջանի կողմից գործում են ոչ միայն թուրք գեներալներ, սպաներ և ռազմական փորձագետներ, այլև ներգրավված են թուրքական F-16 կործանիչները ու տխրահռչակ «Bayraktar» անօդաչու թռչող սարքերը: Ամեն օր այս մահացու մեքենաները ռմբակոծում են Լեռնային Ղարաբաղը և նույնիսկ Հայաստանի տարածքը: Մահացու և նույնիսկ արգելված այնպիսի զենքեր, ինչպիսիք են կասետային զինատեսակները, ավելի քան երեք շաբաթ է, որ ահռելի ծավալով օգտագործվում են հայ խաղաղ բնակիչների և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների, այդ թվում՝ հիվանդանոցների, բնակելի տների և նույնիսկ մանկապարտեզների դեմ:
Եթե սրան ավելացնեք նաև սիրիացի վարձկանների, ջիհադիստների և արմատական մոլեռանդների ներգրավումը, ովքեր այժմ հայկական հողի վրա սպանում են իմ ժողովրդին, ամբողջական պատկերը պարզ կդառնա: Մերձավոր Արևելքում կռվող միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների՝ մասնավորապես «Jabhat Al Nusra», «Firqat Hamza» և «Sultan Murad Division» վարձկաններն ակտիվորեն ներգրավված են պատերազմում: Ըստ էության, Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը գործ ունեն միջազգային ահաբեկչության հետ:
Հետևաբար, Հայաստանում մենք շատ մտահոգված և տագնապած ենք գետնի վրա տեղի ունեցող այս զարգացումներով: Մենք նաև մտահոգ ենք միջազգային հանրության տարտամ դիրքավորման մասով, որը պետք է անմիջապես արձագանքեր: Միջազգային հանրությունը պետք է ճնշում գործադրի Թուրքիայի վրա, որպեսզի այդ երկիրն իր զենքերով, վարձկաններով ու ցինիզմով դուրս գա մեր տարածաշրջանից: Այն պետք է ճնշում գործադրի Ադրբեջանի վրա՝ հարգելու հոկտեմբերի 10-ի և 17-ի հրադադարները: Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից իմ ժողովրդի դեմ հայտարարված պատերազմը սպառնում է Կովկասում ստեղծել մեկ այլ Սիրիա, որը կարող է ավելի մեծ բռնկում առաջացնել ողջ տարածաշրջանում ու դրանից դուրս:
Թուրքիան չի երկմտում Ադրբեջան արտահանել իսլամիստ զինյալներին և այլ ահաբեկիչներին, սակայն ինչպես միշտ փորձում է արդարացնել իր այդ քայլերը: Արդարացումներից մեկն այն է, որ ադրբեջանցիներն իրենց էթնիկ ազգակիցներն են: Մինչդեռ իրականությունն այն է, որ նման մտածելակերպը չի կարող տեղ ունենալ ժամանակակից աշխարհում, քանի որ եթե հետևենք այդ տրամաբանությանը, ապա Թուրքիայի էթնիկ ազգակցությունը ձգվում է մինչև Կենտրոնական Ասիա, Մոնղոլիա, հյուսիսային Չինաստան և այլուր: Այսինքն ստացվում է, որ Անկարան պատրաստվում է միջամտե՞լ ցանկացած խնդրի դեպքում, որին իր էթնիկ եղբայրները կարող են առերեսվել այդ երկրներում:
Եթե պատասխանն է՝ այո՛, ապա պետք չէ զարմանալ, որ ժամանակակից Թուրքիան խնդրահարույց հարաբերություններ ունի ամեն ուղղությամբ՝ 360 աստիճանով: Այն խնդիրներ է ունեցել Եգիպտոսի հետ: Ներկայում ներգրավված է Լիբիայում: Թուրքիան խոսում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության մասին, սակայն միևնույն ժամանակ հատում է Իրաքի հետ սահմանը, խախտում է Սիրիայի տարածքային ամբողջականությունը: Թուրքիան փորձում է իր ներկայությունն ապահովել Լիբանանում և Ծոցի երկրներում: Այն լուրջ խնդիրներ ունի նաև Միջերկրական ծովի արևելյան ափերին: Եվ հիմա էլ արդեն Կովկասում է: Այս ամենն ուղղակի անընդունելի է:
Քաղաքակիրթ ազգերի առաջնորդները, անկախ կրոնական կամ էթնիկ ինքնությունից, պետք է գործեն աներկբա և կանգնեցնեն ագրեսորներին և օգնեն հաստատել երկարատև խաղաղություն: Մենք կարիք ունենք խաղաղության, ինչին հնարավոր է հասնել միայն բանակցությունների և երկխոսելու միջոցով: Սակայն հենց սա է, որ ադրբեջանական կողմը մերժում է ամեն անգամ այնպիսի պատճառաբանություններով, որոնք սարսափելի են մեզ բոլորիս համար: Նրանք պնդում են, որ օրինական իրավունք ունեն կիրառելու ուժ՝ բիրտ ռազմական ուժ, ընդդեմ Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող հայերի:
Պետք է հասկանանք, որ այս և ես կասեի՝ ցանկացած հակամարտություն չի կարող ունենալ ռազմական կարգավորում: Հայերը մշտապես հավատացած են եղել, որ խնդրին լուծում պետք է տրվի խաղաղ բանակցությունների միջոցով և այնպես, որ իրավիճակն է՛լ ավելի չի բարդանա: Սա է պատճառը, որ մենք զերծ ենք մնացել Արցախի Հանրապետությունը պաշտոնապես ճանաչելուց, որպեսզի թույլ տանք բանակցությունները տեղի ունենան և հասնենք խաղաղ կարգավորման: Սակայն Թուրքիան և Ադրբեջանը թվում է, այլ կերպ են տեսնում խնդրի լուծումը, նրանք առաջ են տանում միայն ռազմական, ագրեսիվ և, իմ համոզմամբ, ցեղասպան օրակարգ:
Մահմեդական և արաբ առաջնորդներին ուղղված իմ կոչը նպատակ ունի խնդրելու, որպեսզի նրանք օգտագործեն իրենց ազդեցությունն ու միջազգային հարթակներում բարձր հեղինակությունը՝ անմիջապես կանգնեցնելու արյունահեղությունն ու մարդկային տառապանքները:
Միասին մենք կարող ենք կանգնեցնել այս ագրեսիան, քանի որ մենք խաղաղության կողմնակիցներ ենք, ովքեր մերժում են պատերազմը, բռնությունն ու ահաբեկչությունը:

‘Turkey risks setting the whole Caucasus ablaze’ – President Sarkissian’s op-ed in The National
YEREVAN, OCTOBER 26, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian’s op-ed “Turkey risks setting the whole Caucasus ablaze” was published by The National.
Below is the re-print provided by Sarkissian’s Office:
“On September 30, I drafted a special letter to several world leaders to describe to them the situation in and around Nagorno-Karabakh, a contested region of the Caucasus inhabited predominately by ethnic Armenians. It has been attacked aggressively by Azerbaijan, with the full support of Turkey. I could hardly anticipate the scope of the aggression and the lack of humanity in the behaviour of their forces. Then and even now, the reality on the ground that my fellow Armenians are experiencing is more than alarming, and risks igniting further escalation and insecurity in the region and even beyond.
Months and even years before the military aggression by Azerbaijan on September 27, the Azerbaijani leadership was using very harsh, militaristic rhetoric and overtly voicing, at the highest levels of government, its intentions to resolve the conflict through a fully fledged war. Nagorno-Karabakh and Armenia have been facing similar attempts for more than 25 years since a ceasefire was established after the first Karabakh war in 1994. Ever since then, the rhetoric and the destructive behaviour of Azerbaijan has never faded.
Nagorno-Karabakh – or Artsakh, as we call it in Armenia – has always been populated overwhelmingly by Armenians. It has never been a voluntary part of independent Azerbaijan. In 1921, Nagorno-Karabakh was given as a gift by Russia under Josef Stalin to Soviet Azerbaijan, which was not an independent state, but a part of the Soviet Union.
Following decades of continued discrimination, in 1987 and 1988 the Armenians of Nagorno-Karabakh began to raise their voices to re-join with Armenia. They conducted peaceful demonstrations and signed petitions. At the same time, ethnically motivated persecutions against Armenians in Soviet Azerbaijan mounted. There were pogroms and ethnic cleansing campaigns in a number of Azerbaijani cities.
During the collapse of the Soviet Union, the Armenians of Nagorno-Karabakh declared their independence earlier than Azerbaijan. In fact, Azerbaijan declared its own independence from the Soviet Union in a separate process, without Nagorno-Karabakh. Despite this and other facts that, in Armenia’s view, make Azerbaijan’s claims baseless in the context of the international law, the government in Baku seeks has, for about 30 years, sought to oppress with military means the right of the Armenians of Nagorno-Karabakh (or the Republic of Artsakh) to live in their homeland. It pursues a policy of forcibly capturing lands, cleansing them of their native inhabitants and heritage and ignoring the basic, fundamental rights.
After 30 years of rejecting any attempts at a peaceful solution, Azerbaijan, supported militarily and politically by Turkey, is once again attacking Armenia’s cherished homeland. Azerbaijan’s position is, in a sense, a continuation of the policies that Armenians have faced ever since the Ottoman Empire tried to perpetrate the genocide of Armenians almost 105 years ago. At that time, about 1.5 million ethnic Armenians perished, or were exiled and persecuted.
The Azerbaijani side today includes not only Turkish generals, officers and military experts, but also Turkish F-16 fighter jets and the infamous “Bayraktar” drones. Every day, these death machines and are involved in bombing Nagorno-Karabakh and even Armenia. Lethal and even prohibited weapons, such as cluster munition, have been deployed for more than three weeks against a huge number of Armenian civilians and civil infrastructure. The latter includes hospitals, houses and even kindergartens.
If you add to this the involvement of Syrian mercenaries, jihadists and radical fanatics who are now on Armenian soil killing my people, the full picture is clear. Mercenaries from international terrorist organisations fighting in the Middle East — in particular, Jabhat Al Nusra, Firqat Hamza and the Sultan Murad Division – are actively entering the fray. Armenia and Nagorno-Karabakh are dealing with international terrorism.
Hence, we in Armenia remain very concerned and alert for those developments on the ground. We are also concerned by the hesitant stance of the international community, which needs to react immediately. It needs to apply pressure to Turkey to withdraw from our region with its weapons, mercenaries and cynicism. It needs to apply pressure to Azerbaijan to respect two ceasefires agreed on October 10 and 17. The war by Turkey and Azerbaijan against my nation risks creating another Syria in the Caucasus, with the potential to fuel a greater fire in the entire region and beyond.
Turkey does not hesitate to export Islamist militants and other terrorists into Azerbaijan. But, as usual, it needs an excuse for doing so. One of its excuses has been that Azerbaijanis are its ethnic kin. The reality is that that line of thinking simply doesn’t work in the new world, because by that logic Turkey’s ethnic kinship extends all the way into Central Asia, Mongolia, northern China and elsewhere. Is Ankara ready to interfere with any problem that its ethnic brothers may face there?
Perhaps the answer is yes – in which case, it is no wonder that modern Turkey has problematic relations virtually 360 degrees in every direction. It has had problems with Egypt. It is now involved in Libya. It speaks about the territorial integrity of Azerbaijan, but in the meantime has crossed over its border with Iraq. It violates the territorial integrity of Syria. It is trying to be very present in Lebanon and in parts of the Gulf. It also has big issues in the Eastern Mediterranean. And now, it is in the Caucasus. All of this is unacceptable.
Leaders of civilised nations, regardless of their religious or ethnic identities, must act unequivocally to stop aggressors and establish long-lasting peace. We need peace, and it can only be reached through negotiation and talks. But this is what the Azerbaijani side rejects each and every time, for reasons that are horrific to the rest of us. They claim they have a legitimate right to use force – brutal, military force – against the Armenians living in Nagorno-Karabakh.
We need to understand that there is no military solution to this and, I would say, to any conflict. Armenians have always believed that a solution has to be reached through peaceful negotiations and in a way that does not make things worse. This is why we have refrained from officially recognising the Republic of Artsakh, so as to allow the negotiations to take place and reach a peaceful solution. But Turkey and Azerbaijan seem to have a different understanding of what a solution is, and they push only a militaristic, aggressive and, in my view, genocidal agenda.
My appeal to Muslim and Arab leaders aims at asking them to use their influence and high prestige in the international arena to immediately stop the bloodshed and human suffering.
Together, we can stop this aggression, because we are proponents of peace, who reject war, violence and terrorism."