Արցախցի պատանիներն աջակցություն են ստանում մասնագիտության կողմնորոշման հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախցի պատանիներին ապագա մասնագիտության կողմնորոշման հարցում աջակցելու նպատակով իրականացվող «Իմ ապագան իմ ձեռքերում է» ծրագրի առաջին փուլն ավարտվեց: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Իմ ապագան իմ ձեռքերում է» քառօրյա ծրագիրը երկու մասից է բաղկացած: Տեսական հատվածում պատանիներն ունենում են հագեցած ու արդյունավետ հանդիպումներ փորձառու դասընթացավարների, տարբեր ոլորտի մասնագետների հետ, ձեռք բերում անհրաժեշտ ու կարևոր գիտելիքներ, սովորում ցանկությունն իրական արդյունքի վերածելու հմտություններն ու գաղտնիքները: Գործնական փուլում երեխաներն այցելում են մասնագիտական, կրթական ու  արտադրական տարբեր հաստատություններ, հենց բիզնեսի ղեկավարների հետ ունենում անմիջական զրույց-քննարկում, ուղղում իրենց հետաքրքրող հարցերը:  Ծրագիրը երեխաներին օգնում է սահմանել նպատակներ, տիրապետել դրանք արդյունավետորեն կյանքի կոչելու գործիքներին:
Արցախի Հանրապետության ԿԳՄ նախարար Լուսինե Ղարախանյանի հավաստմամբ, ծրագիրը կառուցված էր ճիշտ ու նպատակային, իսկ ծրագրի արդյունքներն ավելի լավ արտահայտում են հենց երեխաների ոգևորությունն ու դրական կարծիքները:
«Ծրագրի արդյունքները կարելի է համարել ոչ թե բավարար, այլ գերազանց: Ամեն բան համամասնորեն էր կառուցված՝ թե´ տեսական ու գործնական դասընթացները և թե´ երեխաների ժամանցն ապահովող, արվեստի ու մշակույթի բնագավառների հետ առնչվող բազմաբնույթ հանդիպումների կազմակերպումը: Խորին շնորհակալություն եմ հայտնում այս նախագծի գաղափարի հեղինակներին և բոլոր նրանց, ովքեր օգնել ու աջակցել են ծրագրի կայացմանը: Նրանց շնորհիվ մեր պատանիները ոչ միայն օգտակար գիտելիքներ են ստացել, այլև ինչ-որ կերպ թոթափել են պատերազմական քրոնիկոնը: Քանի որ երեխաները շատ ոգևորված ու հետաքրքրված են ծրագրով, մեկնարկում ենք նաև երկրորդ փուլը: Կրթության ոլորտը չպետք է որևէ կերպ տուժի, և նման նախագծերով մենք պետք է ժամանակն ի նպաստ օգտագործենք մեր երեխաների կրթական գործընթացի անխափան իրականացմանը»,-նշել է նա:
«Այս դասընթացի սկզբին բավականին մեծ ակնկալիքներ ու սպասումներ ունեի, որոնք բոլորն արդարացան. ձեռքբերված գիտելիքներն ու հմտություններն օգտակար են լինելու կյանքի բոլոր փուլերում ու բնագավառներում: Ծրագրի ավարտին հասկացա, որ ճիշտ ուղիով եմ ընթանում և վերջնականապես համոզվեցի, որ ճիշտ մասնագիտություն եմ ընտրել»,- նշում է 16-ամյա Անգելինա Բալայանը, որը մասնակցել է «Իմ ապագան իմ ձեռքերում է» ծրագրին: Ծրագիրը նախաձեռնել է 8 18 Consulting ընկերության հիմնադիր Նանա Հովհաննիսյանը, նրա համախոհների ու Արցախի Հանրապետության ԿԳՄ նախարարության հետ համատեղ, և նպատակն է օգնել պատանիներին ապագա մասնագիտության կողմնորոշման հարցում,  ձևավորել ապագային միտված պրոակտիվ մտածելակերպ:  Նախագծի հեղինակ Նանա Հովհաննիսյանը հիշում է՝ գաղափարը ծագեց պատերազմը սկսվելուց մի քանի օր անց, հերթական քոուչինգ դասընթացի ժամանակ, երբ մասնակիցները սովորում էին՝ պլաններ կազմելու ապագան ձևավորելու գործիքները: Անորոշ իրավիճակ էր, բայց գիտակցում էին, որ պետք է ուժերի ներածին չափով, որևէ կերպ աջակցել Արցախին ու արցախցիներին, և որոշեցին, որ լավագույն տարբերակներից մեկը ապագայի սերնդին՝ պատանիներին օգտակար լինելն է:
«Այսօր յուրաքանչյուրս իր առաքելությունն ունի. զինվորը պահում է առաջնագիծը, իսկ մենք պետք է ամուր ու անսասան պահենք թիկունքը, շարունակենք երազել, սահմանել նպատակներ ու հստակ քայլերով գնալ դեպի դրանց իրականացում: Մեր երիտասարդներն ու պատանիներ են կերտելու մեր հաղթական ապագան, ապագան հենց նրանք են: Պատանիներին աջակցելու նպատակով որոշեցինք օգտակար լինել՝ կիսվելով մեր գիտելիքներով ու փորձով: Ծրագիրը շատ արագ կազմվեց, կապ հաստատեցինք Արցախի Հանրապետության Կրթության, գիտության և մշակույթի նախարարության հետ, տիկին Ղարախանյանը մեծ ոգևորությամբ ընդունեց համագործակցության առաջարկը: Ժամերի ընթացքում մի շարք գործընկերներից արագ արձագանքներ ստացանք, ովքեր միացան մեր նախաձեռնությանը՝ առաջարկելով իրենց օգնությունն ու աջակցությունը: Ծրագրի հայտարարությանն արագ արաձագանքեցին նաև պատանիները. առաջին խումբը հավաքվել է ընդամենը մեկ ժամվա ընթացքում: Ուժեղ, տաղանդավոր ու յուրահատուկ մտածելակերպով, ֆանտաստիկ երեխաներ են բոլորը: Նրանք հասուն մարդու նման գիտակցում են պահի լրջությունն ու կարևորությունը, սակայն դրա հետ մեկտեղ հասկանում են նաև, որ ամեն ինչ դեռ առջևում է, և ոչ միայն իրենց, այլև երկրի ապագան է հենց իրենց ձեռքերում: Այս հասուն ու հաստատակամ պատանիներն ունեն խոստումնալից նպատակներ և հետևողականորեն քայլում են դեպի դրանց իրագործում: Հաղթանակած սերունդը հենց այսպիսին է լինում»,- նշել է Նանա Հովհաննիսյանը:
Ծրագրի մեկ այլ մասնակից Գրիգորի Դանիելյանը, ով որոշել է բժիշկ դառնալ, նշեց որ 4 հագեցած ու հետաքրքիր օր են ունեցել, համատեղել են հաճելին օգտակարի հետ:
«Մասնագիտությունս դեռ վաղուց եմ ընտրել, շատ լավ գիտակցում եմ  բժշկի աշխատանքի դժվարությունն ու կարևորությունը, գիտեմ թե ինչ մեծ պատասխանատվություն եմ  ստանձնելու, բայց ես  հստակ քայլերով գնում եմ դեպի իմ նպատակի իրականացում: Շատ ուրախ եմ, որ նման լավ կազմակերպված  ու հետաքրքիր  ծրագրի մասնակցեցի, որովետև այն օգնեց ձեռք բերել գիտելիքներ ու կարողություններ, որոնք ինձ միանշանակ պետք են գալու: Բայց այս ընթացքում  ամենակարևոր ձեռքբերումներիցս նաև 13 նոր ընկերներն են, որոնց հետ  շփումը հետագայում էլ կշարունակվի»,-նշել է նա:
Խոսելով ծրագրի շարունակականության մասին՝ Նանա Հովհաննիսյանը հավելել է, որ արդեն մեկնարկել են երկրորդ խմբի դասընթացները, և ամեն օր նոր դիմումներն ավելանում են: «Քանի որ Արցախից ժամանած մեր հայրենակիցներից շատերը տեղակայված են նաև մարզերում, մենք փորձում ենք  ապահովել նաև այնտեղի երեխաների մասնակցությունը, և որքան հնարավոր է շատ պատանի ներգրավված լինի ծրագրում»,-ավելացրել է Նանա Հովհաննիսյանը:
Ծրագրի առաջին փուլի ավարտին ԱՀ ԿԳՄ նախարար Լուսինե Ղարախանյանն ու Նանա Հովհաննիսյանը երեխաներին հանձնեցին մասնակցության վկայագրեր:
«Իմ ապագան իմ ձեռքերում է» ծրագրի առաջին փուլը  մեկնարկել էր սույն թվականի հոկտեմբերի 19-ին: Երկրորդ երկրորդ խմբի դասընթացները սկսվում են այսօր՝ հոկտեմբերի 26-ին:

Молодые люди Арцаха получают поддержку в вопросе выбора профессии
Первый этап программы “Мое будущее в моих руках”, осуществляемой с целью содействия юношам и девушкам Арцаха в вопросе выбора будущей профессии, уже завершился. Как сообщает «Арменпресс», четырехдневная программа “Мое будущее в моих руках” состоит из двух частей. В теоретической части подростки проводят полноценные и плодотворные встречи с опытными тренерами, специалистами в разных областях, получают необходимые и полезные знания, изучают навыки и секреты воплощения желания в реальный результат. На практическом этапе дети посещают различные профессиональные, образовательные и производственные учреждения, напрямую беседуют с руководителями бизнеса и задают интересующие их вопросы. Программа помогает детям ставить цели и осваивать инструменты для их эффективной реализации.
По словам министра образования и науки Республики Арцах Лусине Караханян, программа была построена правильно и целенаправленно, и ее результаты лучше выражают энтузиазм и положительные отзывы детей. “Результаты программы можно считать не только удовлетворительными, а просто отличными. Все было соразмерно - и теоретические, и практические занятия, а также организация различных встреч и мероприятий в области искусства и культуры. Огромная благодарность авторам этого проекта, всем тем, кто помогал и поддерживал развитие проекта. Благодаря им наша молодежь не только получила полезные знания, но и каким-то образом отошла от  войны. Поскольку дети очень довольны и интересуются программой, мы начинаем второй этап.  Сектор образования ни в коем случае не должен пострадать. Такими проектами мы должны использовать наше время, чтобы обеспечить бесперебойную реализацию образовательного процесса наших детей”, - сказала она.
“С начала этой программы у меня были довольно большие ожидания, которые оправдались. Полученные знания и навыки пригодятся на всех этапах и сферах жизни. По окончании программы я поняла, что нахожусь на правильном пути, и окончательно убедилась, что выбрала правильную профессию”, - говорит 16-летняя Ангелина Балаян, участвовавшая в программе “Мое будущее в моих руках”. Инициатором программы выступила Нана Оганесян, основательница консалтинговой компании “8 18 Consulting”, вместе с ее сторонниками и Министерством образования и науки Республики Арцах. Нана Оганесян вспоминает, что идея возникла через несколько дней после начала войны, во время регулярных коучинговых курсов, на которых участники обучались инструментам построения планов по формированию будущего. Это была неопределенная ситуация, но они поняли, что должны сделать все возможное, чтобы поддержать Арцах и народ Арцаха, поэтому они решили, что один из лучших вариантов - быть полезным для будущего поколения, для подростков.
“Сегодня у каждого из нас есть своя миссия. Солдаты держат линию фронта, а мы должны стоять твердо и непоколебимо, продолжать мечтать, ставить цели и предпринимать четкие шаги для их реализации. Наша молодежь построит наше победное будущее, будущее за ними. Мы решили помочь молодежи, поделившись своими знаниями и опытом. Программа была составлена очень быстро, мы связались с Министерством образования, науки и культуры Республики Арцах, госпожа Караханян с большим энтузиазмом приняла предложение о сотрудничестве. В течение нескольких часов мы получили быстрые ответы от ряда партнеров, которые присоединились к нашей инициативе, предлагая свою помощь и поддержку. Подростки быстро отреагировали на анонс программы. Первая группа собралась всего за час. Сильные, талантливые и с уникальным складом ума - все они фантастические дети. Они осознают серьезность момента совсем как взрослые, но при этом понимают, что все еще впереди, не только для них самих, но и для будущего их страны, все в их собственных руках. У этих зрелых и решительных молодых людей есть многообещающие цели, и они неуклонно их преследуют. Именно таково победившее поколение”, - сказала Нана Оганесян.
Другой участник программы, Григорий Даниелян, решивший стать врачом, отметил, что у них было 4 насыщенных и интересных дня, совместивших приятное с полезным.
“Я давно выбрал свою профессию, хорошо осознаю сложность и важность работы врача, знаю, какую большую ответственность беру на себя, но предпринимаю четкие шаги к реализации своей цели. Я очень рад, что принял участие в такой хорошо организованной и интересной программе, потому что она помогла мне приобрести знания и навыки, которые мне обязательно понадобятся. Но одно из моих самых важных достижений этого времени - 13 новых друзей, с которыми я буду продолжать общаться”, - сказал он.
Говоря о продолжении программы, Нана Оганесян добавила, что вторые групповые курсы уже начались, количество новых заявок растет с каждым днем. “Поскольку многие наши соотечественники из Арцаха проживают в регионах, мы стараемся обеспечить участие детей и оттуда, в программе задействовано очень много молодых людей”, - добавила Нана Оганесян.
По окончании первого этапа программы, министр образования и науки Республики Арцах Лусине Караханян и Нана Оганесян вручили детям сертификаты об участии.
19 октября стартовал первый этап программы “Мое будущее в моих руках”. Курсы второй группы стартуют сегодня, 26 октября.