Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է Հնդկաստանից Արցախի անկախությունը ճանաչելու ակնկալիքի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հնդկական WION հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում անդրադարձել է հարցին, թե ինչ է ակնկալում Հնդկաստանից և, ընդհանրապես, միջազգային հանրությունից Արցախի դեմ Ադրբեջանի և Թուրքիայի ագրեսիան կանգնեցնելու հարցում։
«Ինչ ակնկալում եմ միջազգային հանրության մյուս ներկայացուցիչներից, ակնկալում եմ նաև Նյու Դելիից. արձանագրել, որ Թուրքիան կազմակերպել է ահաբեկիչների և վարձկանների տեղափոխումն Ադրբեջան, և առանց Թուրքիա այդ պատերազմը չէր սկսի: Արձանագրել Ադրբեջանի և Թուրքիայի ահաբեկչական խմբավորումների նախահարձակ գործողությունները, արձանագրել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը գտնվում է գոյութենական վտանգի առաջ, ցեղասպանության վտանգի առաջ և այս համատեքստում կիրառելի համարել «անջատում հանուն փրկության»  (remedial secession) բանաձևը Լեռնային Ղարաբաղի համար և ճանաչել նրա անկախությունը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է վարչապետը։
Հարցին, թե որքա՞ն երկար պատերազմը կարող է շարունակվել, արդյոք երկարատև պատերազմի է հայկական կողմը նախապատրաստվո՞ւմ, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը մինչև վերջ պիտի պայքարի իր անվտանգությունը պաշտպանելու համար: «Բայց ես հույս ունեմ, որ մեր գործադրած դիվանագիտական ջանքերը րոպե առաջ կկանգնեցնեն պատերազմը»,- ասել է նա:

Nikol Pashinyan expects India to recognize independence of Nagorno Karabakh
YEREVAN, OCTOBER 25, ARMENPRESS.  Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan gave an interview to Indian WION TV, answering the question what he expects from India and the international community in general for preventing Azerbaijani and Turkish aggression against Artsakh.
''I expect from New Delhi what I expect from other representatives of the international community – record that Turkey has organized the transportation of terrorists and mercenaries to Azerbaijan and that this war should not have started without Turkey's intervention, record that the terrorists groups of Azerbaijan and Turkey started the attack , record that the Armenian people in Nagorno Karabakh are under existential threat, under genocidal risk, and assess the principle of ‘'remedial secession'' acceptable for this case and recognize the independence of Nagorno Karabakh'', ARMENPRESS reports PM Pashinyan as saying.
To the question how long the war can continue and if the Armenian side is preparing for a long-lasting war, Nikol Pashinyan said that the people of Nagorno Karabakh should struggle for ensuring its security until the end. ''But I hope our diplomatic efforts will stop the war as soon as possible'', Pashinyan said.