Մնացականյանը և Օ՛Բրայանը համակարծիք են, որ ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման միակ ձևաչափը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությունն է
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ արտգործնախարար նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ռոբերտ Օ՛Բրայանին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, ՀՀ ԱԳ նախարարն ԱՄՆ Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականին իրազեկել է Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ պատերազմի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ստեղծված իրադրության և ռազմական գործողությունների ընթացքում Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների զանգվածային թիրախավորման մասին:
«Արտգործնախարարը խիստ մտահոգություն հայտնեց Հարավային Կովկասի նկատմամբ Թուրքիայի ծավալապաշտական քաղաքականության կապակցությամբ, որով ձգտում է տարածաշրջանը վերածել անկայունության նոր օջախի՝ օգտագործելով Ադրբեջանը որպես հենակետ: Մնացականյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմում Թուրքիայի անմիջական ռազմական մասնակցությունը և մերձավորարևելյան տարածաշրջանից օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների ներմուծումը լուրջ սպառնալիք է ողջ տարածաշրջանի անվտանգության համար:
Երկուստեք ընդգծվեց կրակի անհապաղ դադարեցման մասին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման անհրաժեշտությունը: Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումը հնարավոր է միջազգային մանդատով օժտված միակ ձևաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

YEREVAN, OCTOBER 24, ARMENPRESS. On October 23, within the framework of the working visit to the United States, Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan met with the US National Security Advisor Robert O՛Brian, the Armenian MFA told Armenpress.
The Foreign Minister of Armenia informed the US National Security Advisor on the situation in Nagorno Karabakh conflict zone resulting from the large-scale war unleashed by Azerbaijan, and massive targeting of civilian population and infrastructure by the Azerbaijani armed forces during the hostilities.
The Foreign Minister expressed strong concern over Turkey's expansionist policy towards the South Caucasus, aiming to turn the region into a new hotbed of instability and using Azerbaijan as a footing. According to Mnatsakanyan, Turkey's direct military participation in the war unleashed by Azerbaijan, as well as importing foreign terrorist fighters from the Middle East, poses a serious threat to the security of the entire region.
Both sides stressed the need for immediate implementation of the agreements on the cessation of hostilities. The interlocutors agreed that a peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict is possible within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship: the only format enjoying international mandate.