Մնացականյանը և Պոմպեոն վերահաստատել են ԼՂ հակամարտության գոտում կրակի դադարեցման անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Միացյալ Նահանգներում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմեոն հոկտեմբերի 23-ին կայացած հանդիպմանը վերահաստատել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում կրակի անհապաղ դադարեցման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում խաղաղ գործընթացը շարունակելու անհրաժեշտությունը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, քննարկման առանցքում է եղել Արցախում՝ ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը: Նախարար Մնացականյանն ԱՄՆ պետքարտուղարին տեղեկացրել է Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից մարտական գործողությունների ընթացքում իրականացվող պատերազմական հանցագործությունների մասին, որոնք դրսևորվում են Արցախի քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորմամբ, քաղաքացիական բնակչության և ռազմագերիների նկատմամբ նվաստացուցիչ վերաբերմունքով, գլխատումներով և սպանությամբ:
«Պետքարտուղար Պոմպեոն ամերիկյան կողմի ցավակցությունը հայտնեց զոհերի կապակցությամբ:
ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը ընդգծեց նաև, որ ադրբեջանական կողմի այս ագրեսիան տեղի է ունենում Թուրքիայի ուղղակի ներգրավմամբ, որն արտահայտվում է անմիջական ռազմատեխնիկական աջակցությամբ՝ վերջինիս կողմից տարածաշրջան զինյալ ահաբեկիչների ներմուծմամբ: Նախարար Մնացականյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի՝ Թուրքիայի ազդեցության գոտի և միջազգային ահաբեկչության դառնալու որոշումը լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանային անվտանգության համար:
Նախարար Մնացականյանը նշեց, որ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի վերաբերյալ համաձայնությունների խախտումը և Արցախի ժողովրդի դեմ ռազմական գործողությունների շարունակությունը ևս մեկ անգամ ի ցույց են դնում հիմնախնդրի ռազմական ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի նպատակը:
Երկուստեք վերահաստատվեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում կրակի անհապաղ դադարեցման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում խաղաղ գործընթացը շարունակելու անհրաժեշտությունը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Мнацаканян и Помпео подтвердили необходимость прекращения огня в зоне конфликта НК
Находящийся с рабочим визитом в Соединенных Штатах Америки министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 23 октября встретился с госсекретарем США Майком Помео.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в центре обсуждения была ситуация в Арцахе, сложившаяся вследствие широкомасштабной азербайджанской агрессии. Министр Мнацаканян проинформировал Госсекретаря США о военных преступлениях, совершаемых ВС Азербайджана в ходе боевых действий, которые проявляются преднамеренным и целенаправленным обстрелом гражданского населения и объектов инфраструктуры Арцаха, унизительным отношением к гражданскому населению и военнопленным, случаями обезглавливания и убийств.
Госсекретарь Помпео выразил соболезнования американской стороны в связи с жертвами.
Глава МИД Армении также подчеркнул, что эта агрессия азербайджанской стороны происходит при непосредственном участии Турции, что выражено в прямой военно-технической поддержке и введении Турцией вооруженных террористов в регион. По словам Министра Мнацаканяна, решение Азербайджана стать зоной влияния Турции и международного терроризма, представляет собой серьезную угрозу региональной безопасности.
Министр Мнацаканян отметил, что нарушение Азербайджаном договоренностей о прекращении огня и продолжение военных действий против народа Арцаха в очередной раз демонстрируют стремление Азербайджана решить вопрос военным путем.
Стороны обоюдно подтвердили необходимость выполнения достигнутых договоренностей о немедленном прекращении огня в зоне Нагорно-Карабахского конфликта, а также необходимость продолжения мирного процесса в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.