Թրամփը Բայդենի հետ բանավեճերում գրեթե երեքուկես րոպեով ավելի երկար Է խոսել ընդդիմախոսից
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփը Նեշվիլի (Թենեսիի նահանգ) Բելմոնտ համալսարանում դեմոկրատների թեկնածու Ջոզեֆ Բայդենի հետ կայացած եզրափակիչ նախընտրական հեռուստաբանավեճերում ընդհանուր առմամբ երեքուկես րոպեով ավելի երկար Է խոսել իր ընդդիմախոսից: Հոկտեմբերի 22-ին այս հաշվարկներով հանդես Է եկել CNN հեռուստաընկերությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հեռուստաընկերության տվյալներով՝ պետության գործող ղեկավարի խոսքն ընդհանուր առմամբ տեւել Է եթերային ժամանակի 41 րոպե 16 վայրկյան: Բայդենը բավականացել Է 37 րոպե 53 վայրկյանով: 90-րոպեանոց հեռուսամենամարտը բաժանված Էր վեց թեմատիկ սեգմենտների՝ 15-ական րոպե տեւողությամբ: Մրցակիցներն ունեին երկուական րոպե բանավճը վարողի պատասխանի համար, իսկ այնուհետեւ նրանց հնարավորություն Է ընձեռվել մեկ րոպեի ընթացքում պատասխանելու ընդդիմախոսի փաստարկներին:
Թրամփի եւ Բայդենի բանավեճերի առաջին փուլը կայացել Է սեպտեմբերի 29-ին Քլիվլենդում (Օհայոյի նահանգ): Երկրորդը նշանակված Էր հոկտեմբերի 15-ին Մայամիում (Ֆլորիդայի նահանգ), սակայն հոկտեմբեր լույս 2-ի գիշերը Թրամփը Twitter-ում գրել Էր, որ իր եւ իր տիկնոջ մոտ կորոնավիրուս են հայտնաբերել: Նույն օրն ավելի ուշ պետության ղեկավարը ժամանել Է Մերիլենդի նահանգի Ուլթեր Ռիդի անվան բժշկական կենտրոն: Հոկտեմբերի 5-ին նա հեռացել Է հոսպիտալից եւ վերադարձել Սպիտակ տուն: Թրամփի մոտ կորոնավիրուս ախտորոշելու պատճառով նախագահական հեռուստաբանավեճերի հանձնաժողովն առաջարկել Է երկրորդ փուլն անցկացնել հեռավար ձեւաչափով, սակայն նախագահը հայտարարել Է, թե այդ դեպքում մտադիր չԷ մասնակցելու դրանց, եւ միջոցառումը չեղյալ են հայտարարել:
Նեշվիլում հեռուստաբանավեճերը դարձան վերջինը նոյեմբերի 3-ին կայանալիք ընդհանուր ընտրություններից առաջ, որտեղ կընտրվեն նախագահը եւ փոխնախագահը, Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի բոլոր 435 անդամները եւ Սենատի մեկ երրորդը, 13 նահանգների եւ տարածքների նահանգապետերը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп на дебатах с Байденом говорил почти на три с половиной минуты дольше оппонента
Действующий президент США Дональд Трамп на заключительных предвыборных теледебатах с кандидатом от демократов Джозефом Байденом в Университете Белмонт в Нэшвилле (штат Теннесси) говорил в общей сложности почти на три с половиной минуты дольше своего оппонента. С такими подсчетами выступила в четверг телекомпания СNN.
По ее данным, высказывания действующего главы государства заняли в общем 41 минуту, 16 секунд эфирного времени. Байден уложился в 37 минут, 53 секунды. 90-минутная теледуэль была разбита на шесть тематических сегментов продолжительностью по 15 минут. У соперников было по две минуты на ответ ведущей, а затем им предоставлялась возможность в течение минуты ответить на аргументы оппонента,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Первый раунд дебатов Трампа и Байдена состоялся 29 сентября в Кливленде (штат Огайо). Второй был намечен на 15 октября в Майами (штат Флорида), однако в ночь на 2 октября Трамп написал в Twitter, что у него и у его супруги выявлен коронавирус. Позднее в тот же день глава государства прибыл в медицинский центр имени Уолтера Рида в штате Мэриленд. 5 октября он покинул госпиталь и вернулся в Белый дом. В связи с диагностированием коронавируса у Трампа комиссия по президентским теледебатам предложила провести второй раунд в дистанционном формате, однако президент заявил, что в таком случае не намерен участвовать в них, и мероприятие отменили.
Теледебаты в Нэшвилле стали последними перед всеобщими выборами 3 ноября, на которых будут избираться президент и вице-президент, все 435 членов Палаты представителей и треть Сената Конгресса, губернаторы 13 штатов и территорий.