Ադրբեջանը ողջ օրվա ընթացքում շարունակել է հարձակողական գործողությունները Արցախի սահմանի երկայնքով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի և Ադրբեջանի հակամարտ զորքերի շփման գծում ողջ օրվա ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը շարունակել են հարձակողական գործողությունները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հոկտեմբերի 22-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսին ասաց Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Այսօր ողջ օրվա ընթացքում հակառակորդը ամբողջ արցախյան սահմանի երկայնքով շարունակել է հարձակողական գործողությունները տարբեր ուղղություններով: Ակտիվ են եղել, ինչպես հյուսիսային, այնպես էլ՝ կենտրոնական և հարավային ուղղությունները: Կենտրոնական ուղղությամբ՝ մարտական գործողություններ են ընթացել կոնկրետ բնակավայրերի ուղղությամբ, այդ օջախային մարտերը, որոնք իրենցից ներկայացնում են տարբեր դիվերսիոն խմբերի ներթափանցումներ կոնկրետ փոքր բնակավայրեր և ճանապարհային հանգուցային կետեր, այս պահին էլ շարունակվում են: Հարավում տարբեր օջախների հատվածներում հակառակորդի տարբեր զորախմբեր փորձել են առաջխաղացում ապահովել, ինչպես դեպի արևմուտք, այնպես էլ՝ դեպի հյուսիս և հյուսիս-արևմուտք: Բոլոր փորձերը կասեցվել են, որոշ տեղերում հետ են շպրտվել՝ հակառակորդին պատճառելով զգալի թվով կորուստներ, այդ թվում զրահատեխնիկայի զգալի թվով կորուստներ»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
ՊՆ ներկայացուցիչը նշեց, որ հիմնական մարտական գործողություններն ընթանում են Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից հրետանային միջոցների կիրառմամբ, հետևակի նվազագույն կիրառմամբ: Այսօր որոշ հատվածներում ակտիվորեն կիրառվել է նաև ՕՀՄ, մասնավորապես՝ դասական մարտավարական օդուժ, խոցվել է ևս մեկ թուրքական արտադրության Bayraktar տեսակի ԱԹՍ:
«Ադրբեջանական դիվերսիոն խմբերի գործողություները միտված են առաջին հերթին խուճապի տարածմանը։ Վստահ եմ դա իրենց չի հաջողելու, զորքն ու բնակչությունը միասնական կհաղթեն նաև այս նոր ձևի մարտերում»,- «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Արծրուն Հովհաննիսյանը:

В течение всего дня продолжались боевые действия по всей границе Арцаха
На линии соприкосновения вооруженных сил Арцаха и Азербайджана в течение дня ВС Азербайджана продолжали наступательные действия. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции 22 октября заявил представитель Минобороны Арцрун Ованнисян.
«В течение сегодняшнего дня противник продолжал наступательные действия в различных направлениях вдоль всей границы Арцаха. Активными были как северное, так и центральное и южное направления. На центральном направлении боевые действия велись в направлении конкретных населенных пунктов, и эти очаговые бои, представляющие собой проникновение различных диверсионных групп в конкретные небольшие поселения и дорожные развязки, продолжаются до сих пор.
На участках разных очагов на юге разные вражеские группы пытались продвинуться вперед. Все попытки были пресечены, в некоторых местах отброшены назад, в результате чего враг понес значительный урон, в том числе потерял значительное количество бронетехники», - сказал Ованнисян.
Представитель Минобороны отметил, что основные боевые операции азербайджанские вооруженные силы проводят с применением артиллерии, с минимальным использованием пехоты. Сегодня на некоторых участках активно использовались авиационные средства, в частности классическая тактическая авиация. Также уничтожен один беспилотник Bayraktar турецкого производства.
«Действия азербайджанских диверсионных групп направлены в первую очередь на распространение паники. Я уверен, что они не добьются успеха, армия и население вместе победят в этих боях нового формата», - отметил Арцрун Ованнисян.