ՀՀ ՄԻՊ-ի աշխատանքային խմբերը շարունակում են այցելել Արցախից Հայաստան տեղափոխվածներին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքային 3 խմբերը հերթական այցեր են իրականացրել Ադրբեջանի զինված ուժերի հարձակումների պատճառով Արցախից Հայաստան տեղափոխված խաղաղ բնակիչների կացարաններ Երևանում և մարզերում՝ նրանց կարիքների ուսումնասիրության, իրավունքների ապահովման աջակցության համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հանրային կապերի բաժինը տեղեկացնում է, որ աշխատանքային խմբերի կազմում են եղել իրավաբաններ, բժիշկ և հոգեբան, որոնք ծանոթացել են նրանց առաջնային կարիքների գնահատման ընթացքին և ուսումնասիրել դիմումները:
Ուսումնասիրվել են Արցախից ժամանած անձանց սոցիալական և առողջապահական կարիքների, երեխաների կրթությանը, տարեցների իրավունքներին առնչվող հարցեր և այլն:
Կացարաններում բնակվող անձանց բարձրացրած անհատական շատ խնդիրներ տեղում ստացել են լուծում:
Այցերից բացի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը Արցախի մեր հայրենակիցների խնդիրներով զբաղվում է նաև թեժ գծի զանգերի և անհատական բողոքների քննարկմամբ: Մշտադիտարկման ընթացքում արձանագրված հարցերի կապակցությամբ համապատասխան գրավոր առաջարկներ կներկայացվեն պետական մարմիններին:

Рабочие группы Омбудсмена Армении продолжают посещать семьи, перемещенные из Арцаха в Армению
Три рабочие группы Защитника прав человека Армении в Ереване и в областях посетили мирных жителей Арцаха, вынужденных из-за нападений вооруженных сил Азербайджана, переехать в Армению. Визиты совершаются для изучения их нужд и содействия обеспечению прав. Как передает Арменпресс, отдел по связям с общественностью офиса Защитника прав человека Армении сообщил, что в составе рабочих групп юристы, врачи и психологи.
Рассматриваются вопросы, касающиеся социальных и медицинских нужд лиц, приехавших из Арцаха, образования детей, прав престарелых и др.
Многие проблемы, поднимаемые проживающими в приютах людьми, получают решение на месте.
Кроме визитов и проблем наших соотечественников из Арцаха, аппарат омбудсмена занимается  и другими вопросами, обсуждением звонков и индивидуальных жалоб, поступающих по горячей линии. Относительно проблем, зафиксированным в ходе мониторинга, соответствующие письменные предложения будут представляться в государственные органы.