ՀՀ ԱԳՆ-ն Ադրբեջանին ու Թուրքիային կոչ է անում հրաժարվել կրակի դադարեցմանն ուղղված ջանքերը տապալելուց
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունն Ադրբեջանին և նրան աջակցող Թուրքիային կոչ է անում հրաժարվել միջազգային հանրության՝ կրակի դադարեցման վերահսկելի ռեժիմի հաստատմանն ուղղված ջանքերը տապալելու գործողություններից և մեղքը հայկական կողմի վրա բարդելու քաղաքականությունից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է ԱԳՆ հայտարարությունում:
«Այսօր Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հանդես է եկել մանիպուլյատիվ հայտարարությամբ, որտեղ փորձ է արվում ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորումը մերժող Ադրբեջանի և Թուրքիայի դիրքորոշումը հրամցնել որպես հայկական կողմի մոտեցում: Թուրքիայի և նրա կողմից հովանավորվող ահաբեկիչների ուղղակի ներգրավմամբ Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող ռազմական ագրեսիան ուղղված է Արցախի բնիկ ժողովրդի բնաջնջմանը և առաջին իսկ օրվանից ուղեկցվում է միջազգային հումանիտար իրավունքի բազմաթիվ խախտումներով ու պատերազմական հանցագործություններով: Այս գործողություններն օրվա հրամայական են դարձնում Արցախի ժողովրդի գոյութենական անվտանգության լիակատար ապահովումը»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Արտաքին գործերի նախարարությունը նշել է, որ ՀՀ-ն հետևողականորեն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ղեկավարների միջնորդությամբ հոկտեմբերի 10-ի և 17-ի հայտարարություններով համաձայնեցված կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունների անվերապահ իրականացմանը:
«Մշտապես հանդես գալով հակամարտության ռազմական կարգավորումը բացառող դիրքերից՝ մեկ անգամ ևս շեշտում ենք, որ ԼՂ հիմնախնդիրը կարող է կարգավորվել բացառապես խաղաղ միջոցներով միջազգային մանդատ ունեցող ձևաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում: Կոչ ենք անում Ադրբեջանին և իր հովանավոր Թուրքիային հրաժարվել միջազգային հանրության՝ կրակի դադարեցման վերահսկելի ռեժիմի հաստատմանն ուղղված ջանքերը տապալելու գործողություններից և մեղքը հայկական կողմի վրա բարդելու իրենց ավանդական քաղաքականությունից»,- նշված է արտգործնախարարության հայտարարությունում:

Armenian MFA urges Azerbaijan, Turkey not to undermine efforts to establish verifiable ceasefire
YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS. The Foreign Ministry of Armenia urges Azerbaijan and its supporter Turkey not to undermine the efforts of the international community to establish a verifiable ceasefire regime, and not to engage in their traditional policy of blame shifting, ARMENPRESS reports reads the statement of the Foreign Ministry of Armenia.
''Today, the Foreign Ministry of Azerbaijan issued a manipulative statement, in which an attempt was made to attribute the position of Azerbaijan and Turkey, which rejects the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, to the Armenian side.
The military aggression carried out by Azerbaijan against the people of Artsakh, with the direct involvement of Turkey and pro-Turkish terrorists, is aimed at annihilating the indigenous people of Artsakh, and from the very first day, is accompanied by numerous violations of international humanitarian law and war crimes. Under these circumstances ensuring the existential security of the people of Artsakh becomes an imperative.
The Republic of Armenia consistently supports the unconditional implementation of the agreements on the cessation of hostilities set in the statements reached on October 10 and October 17, with the mediation of the leaders of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries.
Consistently pursuing the position of excluding the military settlement of the conflict, we once again emphasize that the Nagorno-Karabakh conflict can be resolved exclusively by peaceful means, within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, which holds an international mandate.
We call on Azerbaijan and its supporter Turkey not to undermine the efforts of the international community to establish a verifiable ceasefire regime, and not to engage in their traditional policy of blame shifting'', reads the statement.