Արցախի դեմ Ադրբեջանը կիրառում է չեխական DANA հրետանային կայանքներ․ ՊԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի դեմ պատերազմում ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները կիրառում են չեխական 152 մմ տրամաչափի DANA ինքնագնաց հրետանային կայանքներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի պաշտպանության բանակը։
ՊԲ-ն նաև Ադրբեջանի կողմից DANA ինքնագնաց հրետանային կայանքների օգտագործումը ապացուցող լուսանկարներ է հրապարակել։
«ՊԲ համապատասխան ծառայությունների տրամադրության տակ են հայտնվել չեխական DANA ինքնագնաց հրետանային կայանքների կիրառումն ապացուցող փաստեր:
Նշենք նաև, որ վերոնշյալ հրետանային կայանքները գտնվում են Ադրբեջանի ԶՈւ կենտրոնական ենթակայության զորամասերից մեկի սպառազինության հաստիքացուցակում, ինչը նշանակում է, որ սեպտեմբերի 27-ից սկսված մարտերի ընթացքում ՊԲ իրականացրած թիրախային հարվածների հետևանքով Ադրբեջանի ԶՈւ կորպուսային հրետանին կրել է լուրջ կորուստներ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
ՊԲ հետախուզական ծառայությունների տրամադրության տակ են  DANA ինքնագնաց հրետանային դիվիզիոնի՝ հարավային ուղղությամբ ծավալված մարտակարգերի լուսանկարները։

Азербайджан использует в войне с Арцахом артиллерийские установке DANA: АО Арцаха
В развязанной против Арцаха войне ВС Азербайджан применяют чешскую 152-мм самоходную артиллерийские установки DANA. Как передает Арменпресс, об этом заявила Армия обороны Арцаха.
«В распоряжение соответствующих служб Армии обороны Арцаха есть доказательства использования чешских самоходных артиллерийских систем DANA.
Отметим также, что указанные артиллерийские станции входят в арсенал одной из центральных воинских частей ВС Азербайджана, а это означает, что корпусная артиллерия ВС Азербайджана понесла большие потери в результате точечных ударов Армии обороны Арцаха в ходе боевых действий с 27 сентября», - говорится в сообщении.
Представлены фотографии самоходно-артиллерийского дивизиона DANA на южном направлении, находящиеся в распоряжении спецслужб Армии обороны Арцаха.