Ստեփանակերտից ոչ հեռու հայտնաբերվել է Ադրբեջանի կողմից արձակված կասետային հրթիռ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտից ոչ հեռու հայտնաբերվել է Ադրբեջանի կողմից արձակված կասետային հրթիռ՝ 260-ից ավելի պայթած ու չպայթած բեկորային ռումբերով, որը միջազգային բոլոր կոնվենցիաների դրույթներով՝ արգելված է կիրառել: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունից:
«Տարածքը, որտեղ հայտնաբերվել է հրթիռը, տնտեսական նշանակություն ունի: Այստեղ մարդիկ անասնապահությամբ, այգեգործությամբ ու մեղվաբուծությամբ են զբաղվում: Մոտակայքում ռազմական որևէ օբյեկտ չկա:  Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության Փրկարար ուժերի վարչության սակրավորական խմբերը արոտավայրում ու հարակից անտառներում հայտնաբերված զինամթերքը հետագայում կոչնչացնեն:
Այս օրերին Արցախում գտնվող հայկական ու արտասահմանյան լրատվամիջոցները նկարահանել և լուսաբանել են սակրավորների աշխատանքը: ԱԻ պետական ծառայությունը ևս մեկ անգամ հորդորում է մեր հայրենակիցներին.
Տան բակերում, այգիներում, թեկուզ անտառներում ռումբ, կամ այլ պայթուցիկ նյութեր հայտնաբերելու դեպքում, խնդրում ենք անհապաղ զանգահարել 911,112,101 շուրջօրյա գործող հեռախոսահամարներին»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Artsakh bomb squads discover Azeri-fired cluster missile warhead with 260 bomblets in FARM
STEPANAKERT, OCTOBER 20, ARMENPRESS. A missile with an internationally prohibited cluster warhead fired by the Azerbaijani armed forces on civilian settlements of Artsakh has been discovered near Stepanakert City, the capital of Artsakh. More than 260 exploded and unexploded shrapnel bomblets were found.
“The area where the missile was found is of economic significance,” the State Service of Emergency Situations of Artsakh said.  “Residents here make their living by farming, gardening and beekeeping. There is not a single military facility anywhere nearby,” the service said, adding that the bomb squads will dispose the ordnance.
The State Service of Emergency Situations of Artsakh called on citizens of the country to dial 911, 112 or 101 immediately upon noticing bombs, rockets or anything resembling them in gardens, forests or yards, or anywhere else in the country.